Slováci vyhráli v Rusku. Argentina deklasovala Španěly

8. 9. 2010 0:53
Norsko - Portugalsko 1:0, Švýcarsko - Anglie 1:3
Slováci se radují z překvapivého vítězství nad Ruskem
Slováci se radují z překvapivého vítězství nad Ruskem | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Skotska byli blízko k tomu, aby si v kvalifikaci mistrovství Evropy 2012 utrhli pořádnou ostudu.

Jeden z hlavních soupeřů české reprezentace v boji o postup porazil outsidera skupiny Lichtenštejnsko 2:1 až gólem McManuse z páté minuty nastaveného času.

Lichtenštejnsko, kterému patří až 141. místo v žebříčku FIFA a za poslední tři roky získalo v soutěžních zápasech jen pět bodů, dokonce vedlo. Hned po nástupu do druhé půle se totiž prosadil nejlepší střelec týmu Frick.

Blamáž na úvod kvalifikace. Češi prohráli doma s Litvou
Zápas Česko - Litva jsme sledovali ŽIVĚ zde
Rosický: Pokud neporazíme v říjnu Skotsko, končíme

Pak sice srovnal Miller, ale hosté dlouho drželi cennou remízu. Až úplně poslední akce zápasu přinesla pro Skotsko vytoužený gól a odvrácení blamáže.

Stoch zařídil v Rusku tři cenné body

To slovenští fotbalisté si v kvalifikaci připsali cenný skalp. Po páteční domácí výhře 1:0 nad Makedonií dnes stejným výsledkem triumfovali i na půdě favorita skupiny B Ruska. O jediný gól se v 27. minutě postaral Miroslav Stoch.

Slovensko nastoupilo s defenzivní taktikou a úmyslem hrát na brejky přes jediného útočníka Hološka. Rusko si s obranou soupeře neporadilo, navíc mu samo darovalo gól.

Chybu v domácí rozehrávce využil Stoch, který vystihl výkop brankáře Akinfejeva a z hranice šestnáctky poslal míč do vzdálenější šibenice.

Švédsku nevadilo, že hrálo téměř hodinu bez vyloučeného kapitána Mellberga, přesto deklasovalo San Marino 6:0. Tři branky vstřelilo i v oslabení. Dvakrát se prosadil kanonýr Ibrahimovič.

Střelecky se dařilo i Ibrahimovičovu předchůdci v AC Milán Huntelaarovi, který dvěma góly zajistil výhru Nizozemska 2:1 nad Finskem.

Čerstvá posila německého Schalke tak v dosavadních dvou vystoupeních v kvalifikaci dala již pět branek a vede tabulku střelců.

Francie se po ostudě oklepala, Portugalci ne

Přes současné osobní problémy a krizi manželství se dokázal přenést útočník Wayne Rooney a svým gólem pomohl Anglii zvítězit ve Švýcarsku 3:1.

Kanonýr Manchesteru United otevřel skóre již v 10. minutě, Angličané však o své výhře rozhodli až po změně stran ve chvíli, kdy domácí dohrávali bez vyloučeného Lichtsteinera.

Za Švýcarsko snížil již v oslabení na 1:2 teprve osmnáctiletý záložník Shaqiri, pro kterého to byl premiérový gól v národním dresu.

Francouzští fotbalisté alespoň na chvíli dali zapomenout na současnou krizi a v jednom z klíčových utkání skupiny D vyhráli v Bosně 2:0.

Zasloužili se o to útočník Benzema, který se na poslední chvíli vykřesal z problémů s kotníkem, a Malouda, jenž potvrdil střeleckou formu z Chelsea.

To Portugalci ostudu, kterou si uřízli domácí remízou 4:4 s Kyprem, nedočinili. V Norsku prohráli 0:1 a ze dvou zápasů tak mají zatím jediný bod.

Španělsko utrpělo debakl po devíti letech

Španělští fotbalisté utrpěli nejvyšší porážku za posledních devět let. Mistři světa a soupeři české reprezentace v kvalifikační skupině o postup na mistrovství Evropy podlehli v přátelském utkání Argentině na její půdě 1:4.

Španělé naposledy o tři góly prohráli v únoru 2001 s Anglií, navíc našli přemožitele teprve potřetí z posledních 58 zápasů. Předtím se to povedlo jen Švýcarsku a USA.

Trenérovi Vicentemu del Bosquemu se nevyplatily změny v obraně, když z obvyklé základní sestavy hrál z defenzivních hráčů jen Pigué.

Brankář Casillas tentokrát zůstal jen mezi náhradníky, stejně jako krajní beci Ramos a Capdevilla, stopera Puyola do hry nepustilo zranění. Jejich náhradníci Arbeloa, Monreal a Marchena na rychlonohé Argentince nestačili.

Řádil především útočník Manchesteru City Carlos Tévez, jenž už v úvodních minutách připravil góly pro Messiho a Higuaína, kteří nastupují ve španělské lize za Barcelonu respektive Real Madrid. Třetí gól pak vstřelil Tévez sám.

Španělé se na odpověď dlouho nevzmohli, přestože v základní sestavě nechyběl kanonýr Villa, jenž by vstřeleným gólem překonal rekord španělské reprezentace.

O poločase ho nahradil Llorente, který jako jediný našel recept na argentinskou obranu, ale až šest minut před koncem, kdy bylo na obrat již málo času. Naopak v závěru přidal čtvrtý zásah domácích Agüero.

Kvalifikace ME 2012:

Skupina I:

Skotsko - Lichtenštejnsko 2:1 (0:0)
62. Miller, 90.+4 McManus - 46. Frick.
Skotsko: McGregor - Hutton, Wallace (55. Robson), Weir, McManus - McCulloch, Fletcher, Brown, McFadden (46. Morrison) - Miller, Boyd. Trenér: Levein.
Lichtenštejnsko: Jehle - Rechsteiner, Michael Stocklasa, Martin Stocklasa, Oehri - Burgmeier, Erne, Wieser (71. R. Büchel), Polverino - Frick (82. D'Elia), D. Hasler (90. N. Hasler). Trenér: Zaugg.

Skupina A:

Rakousko - Kazachstán 2:0 (0:0)
90.+1 Linz, 90.+2 Hoffer

Turecko - Belgie 3:2 (0:1)
48. Hamit Altintop, 66. Sentürk, 78. Arda - 28. a 69. Van Buyten

Německo - Ázerbájdžán 6:1 (3:0)
45.+2 a 90. Klose, 28. Westermann, 45.+1 Podolski, 53. vlastní Sadigov, 86. Badstuber - 57. Melikov