Na světový šampionát postoupilo i Portugalsko a Řecko
Branka Williama Gallase zajistila Francii účast na MS
Branka Williama Gallase zajistila Francii účast na MS | Foto: Sport

Praha - Řecko, Portugalsko, Francie a Slovinsko - to jsou poslední čtyři evropské týmy, které si zajistily definitivní postup na fotbalový světový šampionát v Jižní Africe. Rozhodly o tom středeční odvety barážových střetnutí.

Jako první se mohli radovat Řekové, jež vyhráli na hřišti Ukrajiny 1:0. O radosti evropských šampionů z roku 2004 rozhodla jediná branka útočníka Panathinaikosu Atény Dimitrise Salpingidise.

Jihoevropané se tak na mistrovství světa podívají teprve podruhé v historii.

Naopak Ukrajině se rozplynula šance navázat na účast z MS 2006 v Německu. Kamenem úrazu se ukázala být střelecká nemohoucnost, neboť tým Alexeje Michaličenka nevsítil v rozhodujících duelech ani jednu branku.

Naprázdno vyšel i Andrej Ševčenko. Ten sice patřil na hřišti mezi nejaktivnější hráče, jenže ani on nedokázal na proslulou řeckou obranu vyzrát.

Rozhodnutí proto přišlo krátce po půlhodině hry. Samaras nahrál chytře Salpingidisovi a zkušený kanonýr nedal následně brankáři Pjatovovi šanci.

Ukrajina sice ve druhé půli svého soupeře zmáčkla, ovšem ani tentokrát nedokázala najít recept na pečlivě bránící hosty. A když neuspěl se svým přímým kopem Aliev, ponořila se doněcká Donbass Aréna po závěrečném hvizdu do smutku.

Rusko srazila vlastní nedisciplinovanost

Na světový šampionát se podruhé v samostatné historii podívají i Slovinci.

Tým, který taktéž vystavil v kvalifikaci stopku českému národnímu výběru, vyhrál v odvetném utkání nad Ruskem 1:0 a díky většímu počtu vstřelených branek na hřišti soupeře (Slovinci prohráli v prvním duelu 1:2) může slavit.

Vývoj vyrovnaného střetnutí převážil na stranu domácích minutu před koncem první půle Dědič. Ten si naběhl na Birsův pas a tvrdou ranou překonal brankáře Akinfejeva.

Do té doby aktivně hrající Rusové rázem ztratili pevnou půdu pod nohama a začali dělat chyby. O eventuální nátlak je pak zbytečným vyloučením připravil střídající Keržakov.

Forvard Dinama Moskva sice do nahradil do druhé půle obránce Janbajeva, po faulu Handanoviče však pobyl na hřišti jen dvacet minut.

Slovinci následně využili početní převahu k bránění postupového výsledku a když pak v závěru obdržel další červenou kartu za hrubost i Žirkov, byl osud týmu Guuse Hiddinka definitivně sečten.

Sen o startu na mistrovství světa se rozplynul i Edinu Džekovi. Jeho Bosna a Hercegovina nevyužila domácí prostředí a prohrála i ve druhém zápase s Portugalskem 0:1. Jedinou trefu zaznamenal v šestapadesáté minutě Raul Meireles.

Francii zachránil Gallas i přehlédnutá hra rukou

Pořádné drama se ale dlouho odehrávalo v Paříži. Francie si sice do odvety přivezla vítězství z Irska 1:0, nicméně už před úvodním hvizdem se obávala nájezdu hostujících fanoušků, kterých přijelo k rozhodujícímu zápasu několik tisícovek.

A poslednímu vicemistrovi světa mělo být ještě hůř. Po půl hodině hry totiž francouzská defenziva dala příliš prostoru Robbie Keanovi, a ten hostující manko rázem smazal. Začalo se tak prakticky od začátku a sebemenší chyba mohla být rozhodující.

Domácí nadále zůstávali za očekáváním a aktivnějším dojmem se prezentovali spíše Irové. Ty mohl znovu rozjásat John O´Shea, jenže jeho hlavička v síti neskončila. Brzy na to mohl udeřit i Duff, ovšem toho tentokrát vychytal gólman Lloris.

A když neuspěl znovu ani Robbie Keane, dospěl zápas do prodloužení. Na penalty však nedošlo. Ve stotřetí minutě totiž využil nepřehledné situace před Givenovou bránou stoper William Gallas a srazil "ostrovany" do kolen.

Ti se sice zlobili na rozhodčího, že gólu předcházela ruka Henryho, jejich stížnosti však nebyly brány na vědomí. Frustrovaní hosté se ještě do konce prodloužení pokoušeli o druhou trefu, ale tato snaha už byla spíše křečovitá.

Ukrajina - Řecko 0:1