reklama

Šmicer: Na 95 procent začnu sezonu ve Slavii

Vladimír Šmicer - možná posila Slavie? Vladimír Šmicer - možná posila Slavie? autor: Jan Cigánik
Vladimír Šmicer připustil, že jeho zahraniční angažmá je už málo pravděpodobné

Praha - Stane se fotbalový reprezentant Vladimír Šmicer posilou Slavie Praha? Tato otázka hýbe fotbalovou veřejností.

Vicemistr Evropy a vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer s pražským týmem absolvoval tvrdé kondiční soustředění v Krkonoších, a pokud se nic mimořádného nestane, podepíše se svým bývalým klubem roční smlouvu s opcí. V této chvíli bych to viděl tak na pětadevadesát procent," přiblížil Šmicer své šance na návrat do české ligy.

Slavia ve čtvrtek zvítězila na tradičním turnaji v Čelákovicích. Kdo ovšem očekával českého internacionála v kopačkách a dresu, musel být zklamán. 

Vladimír Šmicer po náročném soustředění zůstal pro tentokrát pouze mezi diváky. V neděli však už na trávník vyběhl a v přátelském utkání pomohl gólem porazit gruzínský klub Ameri Tbilisi. 

Dále čtěte:

A jak to bude s jeho dalším působením v české nejvyšší soutěži? Dočká se Slavia Praha největší posily posledních let?

Jaká je šance, že nakonec ve Slavii skončíte?
V této chvíli  bych to viděl tak na pětadevadesát procent. Jsem ve Slavii spokojený. Dobře se mi tady trénuje, s koučem si rozumím a kluci jsou fajn, nemám se Slavií žádný problém.

Kdy je nejzazší termín vašeho rozhodnutí?
Jestli zůstanu ve Slavii, nebo ne bych rád vedení klubu a trenérovi oznámil nejpozději než se odjede k zápasům do Německa, což znamená - před patnáctým červencem bude jasno. Trenér potřebuje znát základní sestavu před důležitými zápasy.

Jak to vypadá s vaší smlouvou? Kdy se bude podepisovat?
To ještě nevím, ale jsme defakto domluveni a v této fázi se všechny detaily dávají na papír. Vyšel jsem z možností Slavie, dali mi určitou nabídku a já jsem na ni kývl. S penězi problém nebyl, i když člověk se musí trošku uskromnit. Všichni ale víme, že kvůli penězům se nevracím. Kdyby to bylo o penězích, tak asi skončím v jiném českém klubu.

Mluvíte o dalším českém klubu, kdyby veškerá jednání se Slavií zkrachovala, opravdu by jste do jiného českého klubu šel?
Nešel. Slavia je můj klub, já jsem rád, že jsem tady, a konec.

Vladimír Šmicer a Boby Zlámal Vladimír Šmicer a bývalý gólman Slavie Boby Zlámal během soustředění v Krkonoších. Foto: Ondřej Zlámal (SK Slavia Praha)

Jak ta smlouva vypadá?
Je koncipována na jeden rok s opcí a následnou nějakou funkcí v klubu. Ještě nevím, jestli to bude nějaká manažerská funkce, nebo post ve vedení klubu, ale chci ve Slavii působit i po skončení hráčské kariéry.

Existuje varianta, že čekáte, až jak se vyvine situace kolem Ivana Haška? Když si najde klub, půjdete za ním?
Je to pravda. S Ivanem už dlouho kamarádíme, má nějaké nabídky, a ta varianta, že skončíme spolu, není úplně nereálná. S dalším týdnem je ta šance ale menší a menší a s velkou pravděpodobností skončím ve Slavii.

Jaké jste měl další nabídky?
Měl jsem nabídky z Řecka a Turecka, z Izraele jsem měl nabídku za milion eur, ale nešel jsem tam. Byl jsem v Anglii, ve Francii a začínat zase někde sám, to se mi nechtělo. S Ivanem by to bylo něco jiného, měl bych trenéra, kamaráda, člověk by nebyl v klubu sám.

Zas na druhou stranu, kdyby přišla opravdu kvalitní nabídka z dobrého evropského klubu, tak bych to ještě jednou určitě zkusil.

A je teda v této chvíli ve hře ještě i jiný klub než Slavia?
Co budu lhát. Je. Kdyby nic nebylo, tak prostě přestanu spekulovat a Slavii podepíšu. Ale jak říkám, moc šancí tomu nedávám a na pětadevadesát procentu zůstanu v Praze.

A reprezentace? Ve Slavii budete trenéru Brücknerovi mnohem víc na očích.
Je o tom předčasné mluvit, ale kdybych ve Slavii podával dobré a stabilní výkony, tak bych si za nároďák rád zahrál. Vždy to pro mě byla čest.

Na čtvrteční turnaj do Čelákovic jste sice dorazil, ale zůstal jste pouze v civilu, proč to?
Než jsem začal trénovat v Krkonoších, tak jsem měl pouze jeden den volno a únava se kupí a kupí. Zkrátka jsem se po soustředění necítil na to, abych v Čelákovicích nastoupil. S trenérem jsme se domluvili, že bude lepší, abych si odpočinul.

Může mít na vaši únavu vliv dlouhá herní pauza?
Určitě. Takovouhle přípravu jsem už dlouho nedělal, v Bordeaux jsme tak těžké soustředění neměli. A vzhledem k tomu, že mám menší tréninkový základ, než kluci co tak dlouhou pauzu neměli, rozhodli jsme se s trenérem Jarolímem, že si pořádně odpočinu a turnaj v Čelákovicích vynechám.

Kromě únavy jste jinak zdravotně v pořádku?
Jsem v pořádku, jen ta únava mě trápí, musím se do toho dostávat holt více postupně, ne najednou. Potřebuji dobře potrénovat, dostat do sebe nějakou fyzičku, abych měl později z čeho čerpat. Člověk může být sebelepší technický hráč, ale když je u balonu jako druhý, tak je to všechno k ničemu.

TURNAJ V ČELÁKOVICÍCH (FOTO)

Vladimír Šmicer - možná posila Slavie? Vladimír Šmicer - možná posila Slavie? Foto: Jan Cigánik
  
Bude hrát Vladimír Šmicer za pražskou Slavii?

San Siro, nebo Čelákovice San Siro, nebo Čelákovice - fanoušci jsou všude stejní. Foto: Jan Cigánik
  
San Siro, nebo Čelákovice - fanoušci jsou všude stejní.

Slávisté slaví vítězství Slávistické vítězství na turnaji v Čleákovicích. Foto: Jan Cigánik
 
Slávistické vítězství na turnaji v Čelákovicích.

 

Jak dlouho jste vlastně nehrál pořádný zápas?
Mimo ty exhibice se musím přiznat, že celý zápas jsem odehrál v Bordeaux někdy v březnu, jinak jsem hrál vždycky nějakých dvacet minut, poločas, a to je málo.

V čem byly hlavní zdravotní problémy, které vás na jaře trápily?
Měl jsem přetržený stehenní sval. Ale ten problém byl staršího data. Poslední tři měsíce v Bordeaux už jsem žádné problémy neměl, ale trenér bohužel asi nevěřil mé fyzické kondici. Párkrát jsem si sice zahrál ke konci zápasu, ale od začátku už jsem nenastoupil.

To vám asi moc nepřidalo?
To určitě ne. Chtěl jsem ukázat, že na to ještě mám, a navíc jsem věděl, že když nebudu hrát, tak moje pozice jako volného hráče nebude jednoduchá a budu mít problémy někam přestoupit. Což se taky teď ukázalo. Myslím, že kdybych hrál víc, tak mám teď daleko větší výběr z kvalitních nabídek.

Nemáte strach z toho obrovského tlaku, který vás po návratu do Česka určitě čeká?Slavia bude bojovat o Ligu mistrů, stanete se hlavním tahounem týmu.
Určitě s tím musím počítat, tlak tady určitě bude. S tím nic nenadělám, a proto se musím dobře připravit. Ale už jsem něco odehrál a nějaké pokřiky fanoušků mě nemůžou rozházet. I když je pravda, že v češtině jsem je už dlouho neslyšel. Důležité je, aby fyzička byla na úrovni, fotbalově se o sebe nebojím.

V této chvíli bych to viděl tak na pětadevadesát procent," přiblížil Šmicer pro Aktuálně.cz šance na návrat do čeké ligy

Jste připraven na variantu, že se vám návrat na ligové trávníky nemusí vydařit?
Není to nic jednoduchého se po dlouhých letech vracet domů. Hodně lidí mě od návratu zrazuje, což mě i docela mrzí. Podle mě by se zkušení fotbalisté domů vracet měli, je to tak ve všech ligách na světě. Je to dobře pro samotnou soutěž, ale hlavně se mladí kluci mají od koho učit. I já jsem nejvíce zkušeností získal právě od starších zkušených hráčů.

Samozřejmě pokud se nějaký návrat v minulosti nezdařil, mluvím o Hapalovi, Látalovi nebo třeba Frýdkovi, tak to určitě mělo  hodně důvodů. Veřejnost má vždy velké očekávání a pak stačí pokazit tři přihrávky, a diváci se naštvou. Ale já se budu snažit lidi nezklamat.

Karel Jarolím - trenér Slavie Praha Karel Jarolím - trenér Slavie Praha Foto: Jan Cigánik

A jaké jsou argumenty těch lidí, co vás od českého fotbalu odrazují?
Že prý už to nemám zapotřebí, že už jsem svoje odehrál a můžu ztratit v české lize kredit, který jsem si vybudoval v průběhu svojí kariéry.

Já jim říkám, že nemá cenu spekulovat, trofeje a úspěchy, které jsem získal, mi už nikdo nevezme, a kdybych si nevěřil, tak nemá smysl fotbal vůbec hrát. Není co ztratit. Když uvidím, že na to nemám, tak si prostě vezmu tašku a řeknu trenérovi sbohem.

Myslíte, že si ještě zahrajete na novém slavistickém stadionu?
Doufám, že se stadion dostaví a že pár zápasu na něm ještě stihnu.

Cítíte vůči Slavii nějaký dluh, který vás vnitřně přesvědčuje k návratu?
Já vůči Slavii žádný dluh nemám. Klub mě vychoval jako dorostence, pak jsem tam čtyři roky působil jako hráč, vyhráli jsme se Slavií titul, a když jsem odcházel, tak jsem jí přinesl velké peníze do kasy.

Takže si myslím, že jsem Slavii už všechno splatil, rozhodně mě zpátky nežene nějaká touha vyrovnat účty. Spíš cítím, že je Slavia teď v problémech a chci jí pomoct. Mladí hráči se potřebují od nás starších hodně věcí naučit nebo okoukat, a tím chci být trenérům nápomocen.

Mám fotbal rád a končit se mi ještě nechce. Možná kdybych v Bordeaux odehrál dobrou sezonu, tak bych kariéru ukončil. Jenomže to se nestalo, byl jsem zraněný, a odejít z fotbalu takovýmhle způsobem se mi zkrátka nechce. Přál bych si udělat dobrou sezonu, a potom s čistým svědomím skončit. Jen doufám, že mi to zdraví ještě dovolí.

reklama