6. 10. 2008 21:55
Sparta - Slavia 1:4 (1:2), Ostrava - Liberec 0:0
Vladimír Šmicer naskočil do derby po dlouhé pauze a hned dvakrát skóroval.
Vladimír Šmicer naskočil do derby po dlouhé pauze a hned dvakrát skóroval. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Slávistický fantom Vladimír Šmicer opět zařídil slavnou výhru. V pondělí se na Letné podílel dvěma góly na vítězství nad Spartou v 268. pražském derby 4:1.

Slavia se tak po devátém kole drží na prvním místě s dvoubodovým náskokem na Mladou Boleslav.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Sparťané museli po středečním vyřazení z Poháru UEFA vstřebat další hořké zklamání. Potřetí za sebou inkasovali minimálně tři góly a na vedoucí příčku ztrácejí pět bodů.

Trenér Vítězslav Lavička pozorně sleduje hru. "Mám radost jako celá kabina. Postoupili jsme a to je nejdůležitější. Panathinaikos ale zatím v hlavě nemám. Teprve zítra přijedou naši pozorovatelé z Gruzie a až pak si hru Řeků rozebereme." prozradil kouč Letenských hned po středečním vítězném zápase. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Lavička se omluvil za výkon Sparty: Je to potupa

Svěřenci trenéra Jarolíma si stejně jako loni vezou ze hřiště věčného rivala vítězství. A nutno dodat, že zcela zaslouženě. Slavia byla v pohledném utkání s výjimkou závěru prvního poločasu lepším týmem.

Rychlá branka srazila Spartu

Sparťané sice hráli doma, ale aktivněji začal soupeř a už po šesti minutách se radoval z vedoucího gólu.

Čtěte více:
Sparta na dně. Pohřbila sebe i českou budoucnost
Kapitán Slavie: Pozor. Sparta určitě zlepší defenzivu

Kisel odkopl z vápna Necidův centr k osamocenému Vladimíru Šmicrovi, jenž střelou pod horní tyč rozjásal slávistické příznivce.

Slavia se talčila vpřed a táhla většinu akcí po pravém křídle přes velmi aktivního Matěje Krajčíka. Zatímco Sparťané byli v první půlhodině zcela neškodní.

Šmicer znovu testoval Kozáčika. Ten však lovil míč znovu ze své sítě až o chvíli později.

To Černý zahrával z pětadvaceti metrů přímý kop, Tavares si nikým nehlídán v pohodě doběhl pro hlavičku na malé vápno a bez problémů zavěsil.

Domácí předvedli jen jednu akci

Slávisté se však uklidnili až příliš. Ihned po rozehraní přiťukl po kombinaci sparťanů Slepička patičkou Kamilu Vackovi, jenž kříženou střelou s tečí tyče nádherně snížil.

Sparťané tak skórovali z první šance a rázem jejich aktivita narostla.

Čtěte více: Jarolím před derby: Sparta by Lavičku neměla odvolat

Atmosféra  po kontaktním gólu zhoustla, na ploše se přiostřilo a výrazněji o sobě začalo dávat vědět i vyprodané hlediště.

Slávističtí fanoušci ovládli Letnou stejně jako hráči posledního mistra.
Slávističtí fanoušci ovládli Letnou stejně jako hráči posledního mistra. | Foto: Ondřej Besperát

Těsně před koncem první půle roztočili sparťané v šestnáctce divoký kolotoč, jenže Kisel ve vyložené šanci jen zblízka trefil gólmana Vaniaka. To byl zřejmě nejpohlednější moment ze sparťanské strany.

Šmicer skóroval podruhé

Po přestávce se hrálo více na polovině Sparty. Do veliké šance se dostal opět Šmicer. Rozhodčí posoudil Necidův ofsajd jako mrtvý a vicemistr Evropy se řítil sám na branku, jenže přestřelil.

Když neuznal sudí regulérní branku Necidovi, definitivní rozuzlení napínavého duelu přišlo až čtvrt hodiny před koncem. Krajčík utekl po pravé straně, centrem našel nabíhajícího Šmicera, jenž tentokrát zřejmě z ofsajdu zvýšil na 3:1.

Pak si někdejší vítěz Ligy mistrů vychutnával ovace při střídání.

Sparťané už se v závěru na výraznější  šanci nezmohli. Navíc při hře na riziko utekl do otevřené obrany Necid se střídajícím Šenkeříkem, který uzavřel na 4:1.

Na Spartu se dotáhl Liberec

Ve večerní dohrávce 12. kola se na Spartu bodově dotáhl třetí Liberec. Ten vyválčil bezbrankovou remízu na hřišti Baníku Ostrava.

V průměrném utkání se diváci příliš nebavili. Na začátku druhé půle spálil obrovskou šanci domácí Mičola, který ale poslal přesný centr Otepky jen nad břevno.

Minutu před koncem pak mohl strhnout vítězství na stranu Liberce Nezmar, ale mezi tři tyče také nezamířil a zápas skončil bez branek.

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 1:4 (1:2)
31. Vacek - 5. Šmicer, 30. Tavares, 69. Šmicer, 90+3. Šenkeřík. ŽK: 24. Kučera,  48. Voříšek,  73. Vacek -  34. Belaid. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Kordula. Diváci: 20 565.
Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kladrubský - Kulič (65. Došek), Vacek (81. Holenda), Hušek, Kisel, Matušovič (65. Zeman)- Slepička.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Brabec, Suchý, Hubáček - Jarolím (84. Šenkeřík), Černý (Latka), Belaid, Tavares - Šmicer (72. Janda), Necid.

FC Baník Ostrava - FC Slovan Liberec 0:0
ŽK:
89. Svěrkoš,  89. Lukeš,  90. Lička -  25. Smetana,  37. Košťál,  74. Holeňák. Rozhodčí: Markovička - Filgas, Urban. Diváci: 6 632.
Baník: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Tchuř (70. Lukeš) - Marek, Otepka (78. Zeher), Galásek, Mičola (60. Lička) - Svěrkoš, Střihavka.
Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Janů - Papoušek (85. Polák), Bílek, Dort, Dočkal - Smetana (65. Nezmar), Kerič (78. Blažek).