Kolaps i křivda na Letné. Sparta vedla 2:0, o postup přišla

Černá středa připravila Spartu i Plzeň o Ligu mistrů
Ještě po půlhodině hry si fotbalisté Sparty mohli v odvetě třetího předkola Ligy mistrů malovat postup do dalších bojů. Pak ale tým CSKA Moskva zabral a domácí hrající závěrečnou půlhodinu bez vyloučeného Marka Matějovského prohráli 2:3.
Plzni k postupu nestačilo ani vítězství v Tel Avivu, Maccabi rozhodlo o osudu Viktorie dvěma góly.
"Katem" plzeňského týmu se stal kapitán hostí Eran Zahavi, jenž vsítil oba góly. První branku vstřelil z pokutového kopu.
Oba české týmy si tak po vyřazení z Ligy mistrů zahrají čtvrté předkolo Evropské ligy.
Adam Sušovský ČTK Adam Sušovský, ČTK
5. 8. 2015 20:26
Sparta promarnila vedení 2:0 a přišla o postup do závěrečného předkola Ligy mistrů. Zápas s CSKA Moskva ale dohrávala bez sporně vyloučeného Matějovského a rozhodčí ji upřel penaltu.

Praha - Nadějně rozehraný zápas skončil kolapsem. Sparta se loučí s vidinou Ligy mistrů, i když v odvětě třetího předkola na domácím hřišti vedla po čtvrthodině hry a trefách Krejčího s Fataiem nad CSKA Moskva už 2:0 a měla k postupu hodně blízko. Hosté ale ještě do poločasu snížili a ve druhé půli vyhrocený zápas dokázali otočit.

Definitivní direkt Spartě zasadil v 76. minutě vítězným gólem na 3:2 střelou z hranice vápna nikým nehlídaný Dzahojev.

Ščasný: Rozhodčí hrubě ovlivnil zápas

To už Sparta hrála bez vyloučeného Marka Matějovského jen v deseti. Matějovský uviděl červenou kartu po půlhodině hry rovnou poté, co ostrým skluzem a podrážkou napřed trefil ve středu hřiště Fernandese, který šel do souboje o volný balón rovněž nebezpečným skluzem a nohama napřed. I proto šli sparťané z trávníku s pocitem velké křivdy.

Vedle velmi sporné červené karty pro Matějovského totiž italský hlavní rozhodčí Mazzoleni ještě za stavu 2:2 neodpískal Spartě penaltu po jasném faulu na zakončujícího Davida Lafatu. Ten navíc chvíli předtím trefil v gólové šanci tyč.

"Rozhodčí hrubě ovlivnil utkání. Neodpískal jasnou penaltu na Lafatu a karty dával nám. Co mi říkali, tak vyloučení Matějovského bylo neadekvátní," prohlásil po utkání naštvaný trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Jeho protějšek Valerij Sluckij měl na celou věc jiný názor: "Vyloučení bylo správné, Matějovský mohl našemu hráči zlomit nohu," řekl.

Utkání jsme sledovali také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Sparta tak po venkovní remíze 2:2 promarnila obrovskou šanci na postup do čtvrtého předkola Ligy mistrů, které by jí zajistilo minimálně účast v základní skupině Evropské ligy. O tu teď bude muset Sparta bojovat z předkola. Jméno soupeře se dozví v pátečním losu.

Výborný nástup, skvělý Fatai

Domácí začali výborně a v šesté minutě využili hned první větší šanci. Fatai přihrávkou z pravé strany vybídl Krejčího, který zblízka překonal gólmana Akinfejeva. Letenští pokračovali v aktivní hře i vysokém presingu, který dělal hostům problémy, a v 16. minutě se radovali podruhé. Dočkal našel na zadní tyči Fataie a ten se štěstím propálil brankáře CSKA.

O chvíli později Fatai zahrozil znovu, jeho střelu "šajtlí" však tentokrát Akinfejev konečky prstů vytáhl na roh. Hráči CSKA se dlouho trápili, ale ve 34. minutě z ničeho nic snížili. Eremenko na polovině sebral míč Matějovskému a poslal do úniku Musu, jenž překonal Bičíka. Sparta hodně znervózněla a její branku pak z dálky těsně minul Tošič.

Špatný vstup do druhého poločasu

Sparťané nezachytili vstup ani do druhého poločasu a v 51. minutě podruhé inkasovali. Musa po přihrávce Nababkina potrestal špatnou komunikaci domácí defenzivy, která poté zaváhala i po rohovém kopu a Bičík musel vytěsnit hlavičku úplně volného Eremenka.

Trenér Ščasný poté poslal na hřiště Lafatu a sparťanský kanonýr se málem hned uvedl gólem, z voleje však trefil tyčku. V 64. minutě přišla pro domácí další velká komplikace, protože záložník Matějovský za skluz proti Fernandesovi dostal od rozhodčího červenou kartu.

Upřená penalta a těžké K.O.

Sparta se i v deseti snažila být aktivnější, Lafata se po rohu marně dožadoval penalty, Konatého ránu z úhlu vyrazil Akinfejev. V 76. minutě CSKA udeřil potřetí, Dzagojev se otočil okolo dvou obránců a prosadil se povedenou ranou stejně jako v prvním utkání.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Sparta Praha - CSKA Moskva 2:3 (2:1)

Branky: 6. Krejčí, 16. Fatai - 34. a 51. Musa, 76. Dzagojev. Rozhodčí: Mazzoleni - Manganelli, Galloni (všichni It.). ŽK: Frýdek, Hušbauer - A. Berezuckij. ČK: 64. Matějovský (Sparta). Diváci: 16.580. První zápas: 2:2, postoupil CSKA Moskva.

Sparta: Bičík - Mareček, Holek (64. Konaté), Hybš - Frýdek, Matějovský, Vácha, Dočkal, Costa - Fatai (54. Lafata), Krejčí (87. Hušbauer). Trenér: Ščasný.

CSKA: Akinfejev - Fernandes, V. Berezuckij, A. Berezuckij, Nababkin - Tošič (82. Milanov), Wernbloom, Eremenko, Natcho (80. Ignaševič), Dzagojev (90.+3 Golovin) - Musa. Trenér: Sluckij.