reklama

Smutný Cruijff: Nizozemci ve finále? Sprostý antifotbal

Mark van Bommel a jeho "žlutý" okamžik Mark van Bommel a jeho "žlutý" okamžik autor: Reuters
Nizozemská legenda byla znechucena z finále

Amsterdam - Nešetřil během turnaje Brazilce, teď, těsně po konci mistrovství světa, se pustil i do vlastních řad. 

Legendární nizozemský záložník Johan Cruijff se nikterak netajil svým zklamáním z výkonu Oranjes ve finale se Španělskem, které nakonec jeho celek prohrál v prodloužení 0:1.

Čtěte také:
Blatter zkritizoval finalisty: Kam se podělo fair play?
MS: Španělé získali v bláznivém zápase premiérový titul
Odvrácená strana oslav titulu:bitky, výtržnosti i mrtví

Šlo o první porážku týmu Berta van Marwijka na turnaji. Přesto přišla až příliš nevhod. Rozhodla totiž, že si Holanďané odvezou z Jižní Afriky "jen" stříbro. To by možná ale tak Cruijffovi nevadilo, mnohem horší pro něj bylo ale překousnout, hru svých krajanů.

"Ve čtvrtek se měl ptali, jestli můžeme hrát jako Inter. Zkrátka jestli můžeme zastavit Španělsko, jako Mourinho zastavil Barcelonu. Řekl jsem jim, že ani náhodou, protože tento styl nenávidím," citují Cruijffa stránky Eurosportu.

Španělé slaví. Poprvé v historii jsou fotbalovými mistry světa Španělé slaví. Poprvé v historii jsou fotbalovými mistry světa Prohlédněte zde

I on získal na mistrovství světa stříbrné medaile. V roce 1974, když Nizozemsko prohrálo ve finále s Německem, se ale on i jeho spoluhráči prezentovali tzv. totálním fotbalem, tedy stylem, kde se dávalo přednost především ofenzivě. Také Oranjes v roce 2010 předvedli na světovém šampionátu dobrý útok. Celkově dali dvanáct gólů, vidět byl zejména Robben nebo Sneijder.

Sprostě a ošklivě

Ve finále se však vsadilo hodně na opatrnost. A když měli Nizozemci šanci dát gól, pak selhali v koncovce. Defenzivní pojetí proto Cruijffa velmi rozzlobilo.

"Myslel jsem, že se naše země neodváží zkoušet takovouto taktiku. Zmýlil jsem se. Samozřejmě tak nehráli úplně všichni, ale většina hráčů ano. Někteří ani vůbec nechtěli míč," zlobil se a rázem přidal i na tvrdší notě.

Ani on si totiž nemohl nevšimnout množství osobních soubojů, jejichž tvrdost hraničila (pakliže nepřekročila) s fair-play.

"Bohužel jsme hráli velmi nečistě. Měli jsme dohrávat v devíti, dva naši hráči předvedli skutečně hloupé a tvrdé zákroky, které mohly skončit špatně. Je mi z toho smutno. Nizozemsko zvolilo špatnou cestu, jak usilovat o titul. Proti Španělsku jsme nabídli jen ošklivý, sprostý, tvrdý a těžko oku lahodící styl. Byl to skutečný antifotbal," dodal na závěr Cruijff.

reklama