Šok pro Slováky. O výhru přišli v nastaveném čase

Zdeněk John
15. 6. 2010 15:23
Slovensko - Nový Zéland 1:1 (0:0)

Rustenburg - Slovensko má za sebou premiéru na světovém šampionátu a odváží si z ní nejen zápis do historie svého fotbalu, ale také jednu bolestivou zkušenost.

V době, když už se chtěli radovat ze tří bodů, nechali si Slováci dát vyrovnávací gól. V 93. minutě jim ho dal hlavou Reid.

V konečném účtování skupiny mohou Slovákům ztracené body chybět, když uvážíte, že Itálie den předtím jen remizovala s Paraguyí.

Proti Novému Zélandu, nejspíš nejslabšímu týmu, s nímž se v Africe potkají, sehráli také partii s konečným skóre 1:1.

Čtěte více:

Na zápas se hned zpočátku přišlo podívat slunce, ale zima v Rustenburgu panovala jako v Česku v listopadu. Možná proto, že byla málo rozehřátá, nechala obranná linie v čele s Martinem Škrtelem párkrát volného útočníka Killena. Málem se to nevyplatilo už ve 4. minutě, kdy šanci Nového Zélandu likvidoval nadvakrát brankář Mucha.

V prvním poločase byli Slováci jasně fotbalovější, z jejich týmu se jako možná příští hvězda ukazoval zejména Vladimír Weiss, syn trenéra národního týmu. Jeho kličky posílaly novozélandské obránce do role statistů. Z jedné takové akce Weiss přihrál českou uličkou na Šestáka, ale kanonýr z německé bundesligy poslal střelu dva metry vedle.

Weiss v zápase zastínil i protřelejší hvězdu Slovenska, Marka Hamšíka, hráče Neapole, jenž do zápasu nastoupil v účesu, který by žižkovský manažer Horník nazval komedií na hlavě. Hamšík ale vypadal jinak než vždycky, pokud budeme posuzovat jen fotbalovou stránku věci. Svazovala ho nervozita, jeho nahrávky zkracovala důležitost zápasu, střely pocit, že vše leží na něm.

Slováci byli ti, od nichž se na stadionu zaplněném jen z poloviny (23 tisíc diváků) čekalo vítězství. Novozélanďané mohli jen získat.

V druhé půli však přišla očekávaná úleva. První gól Slovenska na mistrovství světa vstřelil hlavou Robert Vittek po centru Šestáka. U postranní čáry si Šesták a Weiss vyměnili míč, následoval dlouhý a přesný nákop na Vitteka, který na hranici ofsajdu poslal míč jabulani nechytatelně k tyči. Propukla historická slovenská radost.

Nový Zéland se pak pokusil získat územní převahu, aby srovnal. Mezi 60. a 70. minutou drželi jeho hráči míč na kopačkách častěji než Slováci, ale šance se naopak rodily na druhé straně. Hamšíkova střela vysoko nad, nebo Šestákova samostatná akce však brankáře Pastona neohrozily tolik jako v 50. minutě Vittek.

Slováci si hlídali pečlivěji než v úvodu utkání svůj náskok a udělali jen dvě výjimky, při níž však jejich fanouškům tuhla krev v žilách. Tři minuty před koncem nechal Škrtel hlavičkovat Smeltze z pozice, z níž se dávají góly. Novozélanďan ale mířil vedle. Jenže potom přišla 93. minuta a už popsaná situace - vyrovnávací branka.

I po utkání Slovensko - Nový Zéland platí, že na šampionátu převažuje až příliš opatrný fotbal a že jediní, kdo dosud předvedli útočnou smršť, zůstávají Němci.

50. Vittek - 90.+3. Reid. Rozhodčí: Damon - Molefe (oba JAR), Ntagungira (Rwanda).

Nový Zéland: Paston - Reid, Nelsen, Smith - Bertos, Vicelich, Elliott, Lochhead - Killen, Fallon, Smeltz. Trenér: Herbert.
Slovensko: Mucha - Zabavník, Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Weiss ml. (89. Kucka), Štrba, Hamšík, Jendrišek - Šesták (80. Hološko), Vittek (84. Stoch). Trenér: Weiss.