Šok. Sparta přišla o výhru v šesté minutě nastavení

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
21. 10. 2010 23:00
Sparta Praha - Lausanne Sport 3:3 (3:1)

Praha - Neskutečné! Fotbalisté pražské Sparty v zápase Evropské ligy proti Lausanne ukázali, jakým způsobem se dá nevyhrát prakticky vyhraný zápas.

Přestože ještě v 75. minutě vedli na Letné 3:1, v závěru druhého poločasu zcela přestali hrát a zasloužený trest přišel v 96. minutě. Na na 3:3 vyrovnal v poslední akci zápasu Silvio, který dotlačil míč do sítě přes čtyři hráče Sparty.

Ve druhém zápase základní skupiny F vyhrálo CSKA Moskva i díky brance Tomáše Necida na hřišti Palerma 3:0, a Sparta se díky tomu dostala na druhé místo tabulky.

ŽIVĚ: Sparta - Lausanne 3:3, domácí selhali v závěru
CSKA Moskva vyhrálo i díky Necidově brance v Palermu
V Itálii opět řádili rowdies. Pobodali 3 anglické fandy

Bodovou ztrátu budou moci pražané vynahradit za dva týdny, kdy hrají právě v Lausanne odvetu.

Úvod zápasu nabídl čtyři branky

Úvod zápasu probíhal v kvapíkovém tempu. Navrátilec do základní sestavy Kušnír si ve 4. minutě na pravé straně vyměnil míč se Sionkem, ten vystřelil zhruba deset metrů od branky z voleje, tři tyče však minul.

Neuběhly ani dvě minuty a hosté hned z první střely na branku udeřili. Meoli po rohovém kopu přeskočil Řepku i Kušníra a s pomocí tyče otevřel hlavičkou skóre.

Sparťany však brzký zásah do kolen nesrazil, hned o čtyři minuty později bylo srovnáno, když si Wilfried naskočil na centr Sionka z pravé strany a hlavičkou nedal Favremu šanci zasáhnout.

Obrana Lausanne v úvodních minutách nepůsobila vůbec jistým dojmem a Letenští toho využili k otočení skóre. Ve 20. minutě si Kucka naběhl na zadní tyč na Kušnírův centr z pravé strany špičkou kopačky poslal míč do branky Lausanne podruhé.

Za necelé dvě minuty to mohlo být už o dvě branky, Wilfried však z bezprostřední blízkosti napálil míč jen do Favreho. Své selhání však vzápětí napravil, když si všiml, že brankář Lausanne stojí daleko od brankové čáry a parádním obloučkem jej přehodil.

Tempo zápasu neopadlo ani v dalších minutách, Munsyho tvrdou ránu Blažek vyrazil, na druhé straně odmítl zvýšení skóre Kucka, jehož vychytal Favre, Sionko pak ve dvou slibných příležitostech dvakrát branku přestřelil.

Sparta v závěru přestala hrát a soupeř toho využil

I úvod druhé půle sliboval gólovou podívanou. Nejdříve zahrozil Munsy, jeho pokus však v poklidu kryl Blažek, na druhé straně Favre zlikvidoval pokus Kucky z přímého kopu a poradil si i s jeho střelou po průniku středem hřiště.

Asi největší šanci na definitivní pojištění vedení měla Sparta v 65. minutě, kdy se při přečíslení řítili na dva obránce Lausannu čtyři hráči, Sionko však dlouho váhal s přihrávkou a jeho střelu jeden z obránců zablokoval.

Po následném rohu si naskočil na přední tyči na míč Brabec, hlavičkou však orazítkoval jen tyč.

Když se Sparta neprosadila ani z těch největších šancí, začali se osmělovat hosté. V 70. minutě nemohla být uznána jejich branka kvůli ofsajdu, o pět minut později se však radovali.

Wilfried se nechal obrat o míč u vlastní šestnáctky a Steuble technickou střelou k tyči snížil na rozdíl jedné branky. Střelec branky o chvíli později úmyslně udeřil do břicha Kucku, finský rozhodčí Asumaa však nesportovní zákrok ocenil 'jen' žlutou kartou.

Hra Sparty se v závěru změnila jen v bránění jednogólového náskoku, přesto už v nastavení mohl přidat pojistku Sionko s Kweukem, kteří se řítili sami na Favreho. Prvně jmenovaný však místo přihrávky udělal kličku a trefil jen nohy brankáře hostí.

Přestože rozhodčí signalizoval čtyři nastavené minuty, kvůli střídání o minutu hru prodloužil a to se stalo Spartě osudným. Hosté vybojovali na půlce přímý kop, po něm propadl míč na zadní tyči k osamocenému Avanzinimu, který trefil ve skluzu tyč. Míč se odrazil na malé vápno, a přestože k němu měli nejblíž čtyři sparťani, odkopnout jej nedokázali, chopil se jej Silvio a doslova jej dotlačil za brankovou čáru.

Evropská liga:

Skupina F:

AC Sparta Praha - FC Lausanne-Sport 3:3 (3:1)
10. a 23. Wilfried, 20. Kucka - 6. Meoli, 75. Steuble, 90.+6 Silvio. Rozhodčí: Asumaa - Gestranius, Munukka (všichni Fin.). ŽK: Sionko - Marazzi, Meoli. Diváci: 12.430.
Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Sionko, Vacek, Kucka, Podaný (80. Kladrubský) - Wilfried (76. Kweuke), Kadlec (90.+3 Matějovský). Trenér: Chovanec.
Lausanne: Favre - Rochat, Katz (82. Roux), Meoli, Sonnerat - Steuble, Marazzi, Celestini, Pasche (68. Tosi) - Munsy (75. Avanzini), Silvio. Trenér: Rueda.

Palermo - CSKA Moskva 0:3 (0:1)

1. CSKA Moskva 3 3 0 0 9:0 9
2. Sparta Praha 3 1 1 1 6:8 4
3. Palermo 3 1 0 2 3:6 3
4. Lausanne 3 0 1 2 3:7 1