reklama

Soud opět uložil kvůli přestupu hráčů z Bohemians podmínku

autor: Eduard Erben
Obvodní soud znovu uložil Petru Svobodovi za údajně neoprávněné převedení práv k hráčům tříletý podmíněný trest se zkušební dobou čtyř let.

Praha - Obvodní soud pro Prahu 10 dnes znovu uložil bývalému předsedovi dozorčí rady fotbalového klubu Bohemians 1905 Petru Svobodovi za údajně neoprávněné převedení práv k hráčům tříletý podmíněný trest se zkušební dobou čtyř let. Musí také nahradit škodu přes 8,5 milionu korun, řekla dnes ČTK místopředsedkyně soudu Blanka Bedřichová.

Soud Svobodovi rovněž zakázal na osm let působit ve statutárních, kontrolních a dozorčích orgánech obchodních společností. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, Svobodův advokát se na místě odvolal.

V případu figuruje i bývalý ředitel Přibyl

Svoboda podle obžaloby spolu s bývalým ředitelem klubu Lukášem Přibylem, který v únoru zemřel, bez souhlasu správce konkurzní podstaty převedli práva k třem hráčům, která byla zapsána od září 2008 v konkurzní podstatě společnosti FC Bohemians Praha. Peníze z přestupů podle spisu nevložili do konkurzní podstaty, ale použili na chod klubu.

Přibyl se Svobodou jako členové představenstva Bohemians 1905 podle obžaloby v polovině dubna 2009 uzavřeli s německým klubem Schalke 04 smlouvu o přestupu Jana Morávka za 2,250.000 eur (zhruba 55 milionů korun). Na začátku roku 2010 pak uzavřeli smlouvy o přestupu Marka Hovorky do Jablonce a Michala Škody do Viktorie Jirny. Za oba hráče Bohemians 1905 inkasovali celkem 744.000 korun.

Přibyl a Svoboda vždy odmítali protiprávní jednání

Nakládat s právy hráčů ale mohl jen správce konkurzní podstaty nebo jím pověřený člověk. Přibyl a Svoboda o tom podle obžaloby věděli, správce konkurzní podstaty Jan Draslar je prý na to opakovaně upozornil. Oba s ním údajně odmítali spolupracovat a ani nereagovali na výzvu, aby peníze, které za fotbalisty klub dostal, vložili do konkurzní podstaty. Přibyl se Svobodou vždy odmítali, že jednali protiprávně.

O Draslarových upozorněních klub podle Přibyla věděl, nechal si však raději vypracovat právní analýzu u advokátní kanceláře. Ta podle bývalého ředitele klubu obsahovala závěr, že klub může Morávka a případně i další hráče prodat. Podobně prý tehdy hovořila i soudní rozhodnutí týkající se vleklých sporů kolem Bohemians.

Odvolací soud zrušil verdikt

Obvodní soud oba muže loni v září uznal vinnými v plném rozsahu a potrestal je tříletou podmínkou. Odvolací soud však verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Nyní prvoinstanční soud uznal Svobodu vinným pouze za přestupy Morávka a Hovorky, za Škodův přestup jej naopak obžaloby zprostil. "V této části (přestupy Morávka a Hovorky) dospěl senát k závěru, že jednání žalované státním zástupcem bylo prokázáno, žalovaný skutek je trestným činem a dopustil se jej právě obžalovaný, a to společně s již zemřelým Lukášem Přibylem," uvedla Bedřichová. Přibylovo stíhání musel soud kvůli jeho smrti zastavit.

Současného člena představenstva klubu Svobodu soud uznal vinným z trestných činů poškození věřitele i jeho pokusu a porušení povinnosti v insolvenčním řízení.

reklama