reklama

Soud zprostil manažera fotbalové Příbrami obvinění z korupce

Roman Rogoz Roman Rogoz autor: CPA Eduard Erben
Okresní soud v Příbrami dnes zprostil manažera příbramského fotbalového klubu Romana Rogoze obvinění z korupce.

Příbram - Okresní soud v Příbrami dnes zprostil manažera příbramského fotbalového klubu Romana Rogoze obvinění z korupce. Nebylo prokázáno, že se pokusil podplatit hráče Českých Budějovic, a ovlivnit tak zápas obou prvoligových týmů. Rogozovi hrozily až dva roky vězení, žalobce pro něj navrhoval podmínku a peněžitý trest.

V případu jde o údajnou nabídku úplatku 50.000 korun za ovlivnění utkání mezi týmy Českých Budějovic a Příbrami loni v dubnu ve prospěch hostů. Příbram zápas vyhrála 1:0 a šéf poraženého Dynama Karel Poborský tehdy uvedl, že se fotbalistu jeho klubu pokusil někdo ovlivnit. Rogoz dnes u soudu svou vinu popřel. "Ten hráč nebyl ani v základní sestavě," namítl. Policie předala případ disciplinární komisi FAČR.

Klesa soudu nic neřekl

Podle soudce Miloslava Boudníka nešlo z předložených důkazů učinit spolehlivý závěr, že se skutek popsaný obžalobou opravdu stal. Soudce přihlédl i k tomu, že fotbalista Michal Klesa, kterému byl úplatek údajně nabídnut, odmítl u soudu vypovídat, protože se nechtěl vystavovat případnému trestnímu stíhání. "Z tohoto důvodu jeho výpověď z přípravného řízení není pro soud přesvědčivá," uvedl Boudník. Někteří svědci také zpochybňovali Klesovu věrohodnost.

Podle obžaloby Rogoz Klesovi na schůzce řekl, že by potřeboval pomoci s utkáním s Českými Budějovicemi. Klesa by prý mohl zkazit nějaký centr nebo pomoci soupeři faulem. Boudník to ale zpochybnil. "Pokud by se úplatky měly dávat za to, že někdo zkazí centr, tak by se tím v podstatě mohl živit každý, protože těch zkažených centrů za zápas je samozřejmě spousta, a myslím si, že takhle se prostě ve fotbale neuplácí. Tím ale nechci tvrdit, že vím, jak se uplácí," poznamenal soudce.

Fotbalista podle obžaloby údajně v textové zprávě zaslané Rogozovi nabídku odmítl. "Nemůžu. Já tohle neumím a čest mi to nedovolí," citoval státní zástupce SMS. Rogoz prý vůbec nechápal, co má Klesa na mysli, a na textovou zprávu neodpověděl.

reklama