Španělé důležitý duel s Chile zvládli. Postupují oba

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
25. 6. 2010 22:22
Na turnaji končí Honduras a Švýcaři

Pretorie - Fotbalisté Španělska porazili v posledním zápase skupiny H Chile 2:1, a zajistili si tak postup do osmifinále mistrovství světa, kde se utkají v pyrenejském derby s Portugalskem.

A protože Švýcarsko nedokázalo porazit Honduras, postoupilo do vyřazovací části i Chile, jež v playoff čeká Brazílie.

O výhru Španělů se postarali David Villa a Andrés Iniesta, přičemž především branka barcelonského forvarda z poloviny hřiště do prázdné branky se jistě zapíše do análů tohoto šampionát zlatým písmem.

I samba může nudit. Portugalsko - Brazílie bez gólů
Revoluce na hřišti: Slováci půjdou ve světě před Čechy
Villa slíbil, že už nebude fackovat soupeře

Chilský brankář totiž vyběhl daleko z branky, aby ukopl skluzem míč unikajícímu Torresovi, jenže tak učinil tak nešťastně, že nahrál přímo na kopačku Villovi, jenž z dobrých čtyřiceti metrů trefil odkrytou bránu.

Při druhém gólu Iniesty, který Evropané vstřelili také ještě v prvním poločase, byl po druhé žluté kartě přísně vyloučen Estrada, a tak to měli Jihoameričané v druhé půli hodně těžké.

I přesto Chile dokázalo snížit, když hned ve 47. minutě šťastně skóroval střídající Millar, jehož ránu z hranice šestnáctky ztečoval za záda Casillase nešťastně Piqué.

V závěru zápasu hráli oba týmy především na jistotu, a tak za pískotu diváku zůstalo skóre 2:1 na tabuli výsledků až do poslední minuty.

Stav vyhovoval jak Španělům, kterým zajistil postup z prvního místa, tak Chile, jež se ale muselo ohlížet na zápas Švýcarů.

A protože v souběžně hraném utkání Švýcarsko jen remizovalo 0:0 s Hondurasem, Jihoameričanům i prohra stačila k postupu.

MS ve fotbale - skupina H:

Švýcarsko - Honduras 0:0

Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Fernandes - Thomas, Suazo, Chávez, W. Palacios. Diváci: 26.000.

Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler - Barnetta, Huggel (78. Shaqiri), Inler, Fernandes (46. Yakin) - Nkufo (69. Frei), Derdiyok. Trenér: Hitzfeld.

Honduras: Valladeres - Sabillon, Chávez, Bernárdez, Figueroa - Álvarez, W. Palacios, Thomas, Núněz (67. Martínez) - Jerry Palacios (78. Welcome), Suazo (87. Turcios). Trenér: Rueda.

Chile - Španělsko 1:2 (0:2)

Branky: 47. Millar - 24. Villa, 37. Iniesta. Rozhodčí: Rodríguez - Camargo, Morin (všichni Mex.). ŽK: Ponce, Estrada, Medel. ČK: 37. Estrada (Chile). Diváci: 41.958.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Ponce, Jara - Vidal, Estrada, Valdivia (46. Paredes), González (46. Millar) - Sánchez (65. Orellana) - Beausejour. Trenér: Bielsa.

Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol, Piqué, Capdevila - Busquets, Xabi Alonso (73. Martinez), Xavi, Iniesta - Torres (56. Fábregas), Villa. Trenér: Del Bosque.