Španělé přejeli v kvalifikaci Italy, Island nečekaně padl ve Finsku

2. 9. 2017 22:56
Fotbalisté Španělska porazili ve šlágru kvalifikace mistrovství světa Itálii 3:0 a na prvním místě skupiny G mají před soupeřem náskok tří bodů. Nečekanou ztrátu naopak ve skupině I utrpěli Islanďané, kteří prohráli 0:1 ve Finsku.
Marco Asensio (číslo 20) bojuje o míč s dvacítkou v dresu soupeře - Federikem Bernardeschim | Foto: Reuters

Praha - Výhru Španělům zařídil dvěma góly Isco, jednu branku přidal Álvaro Morata. Domácí díky nim v Madridu prodloužili sérii neporazitelnosti v kvalifikacích mistrovství světa na 60 zápasů. Itálie naopak prohrála po sérii 56 utkání bez porážky, i přesto drží na druhé pozici, která může znamenat místo v baráži, náskok čtyř bodů před Albánií.

O první soutěžní výhře Finska od září 2015 rozhodl Alexander Ring. Záložník dal jedinou branku zápasu v Tampere už v osmé minutě, kdy se z přímého kopu zhruba z 20 metrů trefil přesně do pravého horního rohu. Čtvrtfinalisté loňského mistrovství Evropy se na odpověď nezmohli a v 76. minutě jim naděje na obrat značně snížil Rúrik Gíslason, který během jediné minuty dostal od českého rozhodčího Pavla Královce dvě žluté karty a byl vyloučen.

Zatímco Finsko ukončilo osmizápasové čekání na výhru, Island utrpěl citelnou ztrátu v boji o první místo, které jako jediné zaručuje přímý postup na šampionát v Rusku. Do čela se díky výhře 2:0 nad Tureckem dostala Ukrajina, na níž Island ztrácí jeden bod stejně jako Chorvatsko.

Balkánský celek má však k dobru duel s Kosovem, který byl kvůli silnému dešti a podmáčenému trávníku v Záhřebu po 27 minutách za bezbrankového stavu odložen. O náhradním termínu FIFA teprve rozhodne.

Ve skupině D se po vítězství 3:0 nad Moldavskem osamostatnilo Srbsko a před druhým Irskem, které jen remizovalo 1:1 v Gruzii, má náskok dvou bodů. Ve hře o postup je i Wales, protože vítězstvím 1:0 nad Rakouskem ukončil sérii pěti nerozhodných utkání za sebou. Za Srbskem zaostává o čtyři body a za Irskem o dva.

Skupina D

Gruzie - Irsko 1:1 (1:1). Branky: 34. Kazaišvili - 4. Duffy. Rozhodčí: Kružliak (SR).

Srbsko - Moldavsko 3:0 (2:0). Branky: 20. Gačinovič, 30. Kolarov, 81. Mitrovič. Rozhodčí: Bognar (Maď.).

Wales - Rakousko 1:0 (0:0). Branka: 74. Woodburn. Rozhodčí: Hategan (Rum.).

Skupina G

Albánie - Lichtenštejnsko 2:0 (0:0). Branky: 54. Roshi, 78. Agolli. Rozhodčí: Lapočkin (Rus.).

Španělsko - Itálie 3:0 (2:0). Branky: 14. a 40. Isco, 77. Morata. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Izrael - Makedonie 0:1 (0:0). Branka: 73. Panděv. Rozhodčí: Jeskov (Rus.).

Skupina I

Finsko - Island 1:0 (1:0). Branka: 8. Ring. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 76. Gíslason (Isl.).

Ukrajina - Turecko 2:0 (2:0). Branky: 18. a 42. Jarmolenko. Rozhodčí: Fernández (Šp.).