reklama

Španělský tisk o propadáku: Neomluvitelné, pod naší úroveň

Zlatá generace odchází. Skončila éra fotbalu tiki-taka, která slavila zlaté úspěchy na všech velkých akcích od roku 2008. V Brazílii  Španělé končí už v základní skupině. Zlatá generace odchází. Skončila éra fotbalu tiki-taka, která slavila zlaté úspěchy na všech velkých akcích od roku 2008. V Brazílii Španělé končí už v základní skupině. autor: Reuters
Tohle je ošklivý způsob vyřazení, žádná hrdá prohra. Je to neomluvitelné a pod španělskou úroveň, píše největší deník El Mundo.

Madrid / Praha - Šok, šok, šok. Celé Španělsko se vzpamatovává z propadáku, jaký nikdo nečekal. Tamní fotbalisté odjeli do Brazílie v roli favoritů a úřadujících mistrů světa obhajovat poslední zlatý triumf, jenže domů se vrátí jako nazdárci.

Španělé nejprve prohráli v základní skupině s Nizozemskem 1:5, teď i s Chile 0:2 a s hrozivým skóre 1:7 mají stoprocentní jistotu, že na světovém šampionátu nepostoupí ani do osmifinále.

To je pro španělské fanoušky neomluvitelný fakt.

Globální selhání

"Globální selhání," napsal v titulku článku jen pár vteřin po utkání s Chile, kdy se o španělském konci v Riu definitivně rozhodlo, zpravodajský server El Mundo a dál nešetřil kritikou.

"Tohle je ošklivý způsob vyřazení, žádná hrdá prohra. Je to neomluvitelné a pod jejich úroveň," napsal redaktor El Munda na konci textového on-line přenosu na adresu španělských fotbalistů, když se smutně loučil se čtenáři.

Španělé byli zvyklí vyhrávat. Brali zlato na předchozích třech velkých turnajích. Dvakrát dobyli Evropu (v roce 2008 a 2012), v Jižní Africe zvedli před čtyřmi lety nad hlavu i pohár pro mistry světa. Chtěli se prát o zlato i teď, místo toho přišel kolaps a smutný konec úspěšné generace, která se loučí s reprezentačním dresem.

Neosobitá a jednotvárná hra

"Byl to předposlední zápas téhle zlaté generace, a ve fotbalovém chrámu Maracána skončil neslavně. Pamatujte, že v posledním utkání s Austrálii už nepůjde o nic," dodává El Mundo.

V posledním utkání skupiny už Španělé budou hrát jen o čest a alespoň třetí místo ve skupině.

"Za to mohou chyby v obraně, neosobitá a jednotvárná hra," zdůvodňuje brzký španělský konec deník País.

Španělé budou zklamaní, ale respekt musí mít

Éra španělského stylu tiki-taka je tak u konce. Je zřejmé, že španělský fotbal čeká velká generační výměna a s velkou pravděpodobností i razantní změna herního stylu.

Toho si nemohl nevšimnou ani sportovní server Marca.com, který se také loučil s odcházející generací v čele s Xavim, Xabim Alonsem, Casillasem či Puyolem. Pozitivně.

"Je logické, že budou španělští fanoušci zklamaní, ale respekt k tomuto týmu by měli mít věčný. Tenhle tým dosáhl, čeho jsme si ani neuměli představit. Udělal šťastnými miliony Španělů a všichni soupeři se ho báli," píše Marca.com v článku, který vyšel souběžně se závěrečným hvizdem.

reklama