5. 10. 2009 19:20
Slavia - Sparta 0:1
Sparta slaví gól Bonyho Wilfrieda v derby se Slavií.
Sparta slaví gól Bonyho Wilfrieda v derby se Slavií. | Foto: Jan Langer

Praha - Eden padl! Sparta připravila Slavii teprve první ligovou porážku na novém stadionu, který byl otevřen v roce 2008. Pondělní 270. derby pražských "S" rozhodl jediným gólem Bony Wilfried.

Duel dvou českých zástupců v pohárové Evropě měl být bitvou celků, kterým se nedaří, na trávníku to však vidět nebylo.

Před zápasem chtěl domácí trenér Karel Jarolím utajit složení útoku. Nakonec jen na lavičce nechal sedět zkušená útočná esa Vlčka se Šmicrem, kteří pak sledovali mnohdy marný boj na hrotu osamoceného Šenkeříka.

Zápas jsme sleodvali on-line

Hostující kouč Jozef Chovanec zase zkusil překvapit nasazením sedmnáctiletého forvarda Václava Kadlece, pro něhož to byla částečná premiéra. V jarním derby (1:1) předtím jen střídal.

Lépe však do derby vstoupili slávisté. Po oťukávané z úvodu překvapil sudí Jech asi i Milana Černého, kterého po tvrdém souboji s Pamičem nechal pokračovat ve hře. Přihrávka však k Šenkeříkovi nedolétla a obrana Sparty si mohla oddechnout.

Wilfried poslal Spartu do vedení

Jen na chvíli - za pár okamžiků vyděsil hostující fanoušky Hubník, jenž na místě posledního zazmatkoval s míčem a div že z toho nebylo sólo napadajícího Belaida.

Slávisté během několika minut obléhali sparťanské pokutové území a málem z toho byla i šance. Nicméně vše vyřešil hostující kapitán Řepka. Ve vápně naskočil na Černého a míč uklidil do bezpečí. Penalta se nepískala.

Fanoušci Sparty při derby se Slavií.
Fanoušci Sparty při derby se Slavií. | Foto: Jan Langer

Domácí se zlobili marně, pak ovšem u rozhodčího protestoval i tým z Letné.

Na hranici vápna totiž v 22. minutě spadl na zem Wilfried, o faul ale podle sudího Jecha nešlo. O chvíli později už se po zákroku na sparťanského útočníka pískalo a z následného přímého kopu vyprášil Vaniakovy rukavice Kalouda.

Byl to začátek převahy, která skončila pěkným gólem.

Na začátku 28. minuty sice Vaniak výborným zákrokem ještě zlikvidoval hlavičku Kušníra po centru Kaloudy, jenže obránci brankáře nepodpořili. Odražený míč se dostal k Bonymu Wilfriedovi a ten poslal nekompromisní ranou Spartu do vedení.

Šenkeřík nedokázal vyrovnat

Hned za pár sekund mohlo být vyrovnáno. Řepka v souboji se Šenkeříkem zaváhal, Blažek sice vyběhl z brány, ale na pokus o přelobování byl krátký. Někteří slávisté se už už radovali, míč se ovšem otřel jen o boční síť.

Vypadalo to, že Slavie chce co nejdříve odpovědět, jenže po pár dalších akcích její tlak opadl. Mohlo za to také kouskování hry. Faulován byl například i Řepka, který si pak vylil vztek na Šenkeříkovi, jenž jej poslal k zemi.

Naopak to byli sparťané, kdo mohl přidat druhý gól. Po nenápadné situaci a centru Kušníra hlavičkoval osamocený Kovba těsně vedle tyče. Nic dalšího se nestalo, a tak letenský tým odcházel do kabin s náskokem 1:0.

Bony Wilfried v souboji s obranou Slavie v derby.
Bony Wilfried v souboji s obranou Slavie v derby. | Foto: Jan Langer

Překvapivě se pak o přestávce nedělaly změny u Slavie, ale u Sparty.

Kovbu nahradil Hoheneder a hned musel spolu s dalšími defenzivními hráči dávat pozor. Hubáček pěkně našel vybíhajícího Černého, ten si posunul míč a narazil do Blažka. Ani tentokráte se pokutový kop nepískal.

Další minuty byly spíše ve znamení tvrdých zákroků a častého přerušování. Nejdřív byl ošetřován Belaid, pak Wilfried a o chvíli později i Kušnír.

Šmicer a Vlček přinesli oživení

Právě bek čerstvě povolaný do reprezentace odnesl zranění nejhůře a Sparta hrála několik minut o deseti. Přesto v té době zahrozila. Wilfried dlouho zamotával nohy obráncům, na konci svého sóla však zazmatkoval a byla z toho jen nepřesná střela.

Slávisté si schovali parádu na 65. minutu. Po faulu Huška kopali ze čtyřiadvaceti metrů přímý kop. Míč si postavil Belaid a parádně vystřelil. Ke škodě domácích však orazítkoval jen břevno a následný závar vyrovnání nepřinesl.

Hráči v červenobílých dresech si vynutili převahu, až na výjimky však nemohli projít ani do vápna. Utkání se začalo gradovat - a možná i proto přišel za velkého aplausu na trávník velezkušený Šmicer, jenž nastoupil poprvé po osmi měsících.

Eden bouřil a slávisté sevřeli hosty na začátku poslední čtvrthodiny do drtivého tlaku. Pořádnou střelu ale předvedl na druhé straně Kadlec, který po rychlém brejku trefil boční síť.

Jako poslední posilu do útoku Jarolím zvolil Vlčka, nicméně v 81. minutě byl vidět více Šmicer. Vacek jej poslal k zemi, sudí si však nedovolil písknout penaltu. A tak Slavia dál bušila, leč jako v 87. minutě Šenkeřík vypadala jejich snaha marně.

Nervózní závěr vyvrcholil, když na tribunu rozhodčí poslali trenéra Chovance za to, že směrem k pomeznímu rozhodčímu hodil láhev.

Sparta i v závěru neudělala chybu, dokonce dala gól (nebyl uznán) a měla další šanci. Přesto mohla být spokojena - těsné vítězství udržela a mohla tak slavit první letošní výhru na hřišti soupeře.

10. kolo první fotbalové ligy:
Slavia Praha - Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branka:
28. Wilfried. Rozhodčí: Jech - Filípek, Mencl. ŽK: Kadlec, Hoheneder, Holenda, Kušnír (všichni Sparta). Diváci: 19.370.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Hubáček - M. Černý (79. Vlček), Vasiljevič (75. Šmicer), Belaid (75. Grajciar), Ragued, Hloušek - Šenkeřík. Trenér: Jarolím.
Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek, Kovba (46. Hoheneder), Hušek, Kalouda - Wilfried (90. Prudnikov), Kadlec (82. Holenda). Trenér: Chovanec.