Sparta hladce přejela Kluž. Dál drží šanci na postup

22. 10. 2009 20:55
Sparta - Kluž 2:0
Juraj Kucka (Sparta) slaví se spoluhráči gól do sítě Kluže.
Juraj Kucka (Sparta) slaví se spoluhráči gól do sítě Kluže. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté pražské Sparty si připsali první výhru v základní skupině Evropské ligy. Ve čtvrtečním zápase porazili na domácí půdě rumunskou Kluž 2:0, když se o góly postarali Kucka a Hubník.

Český vicemistr tak zvýšil své šance na postup do jarní vyřazovací části. Posunul se na druhé místo skupiny K za dosud neporažený PSV Eindhoven.

Zápas jsme sledovali on-line

Kluž hraje rumunskou nejvyšší soutěž, ale na Rumuny nespoléhá. Do základní sestavy duelu Evropské ligy vybral portugalský kouč Conceicao jen dva. Se sestavou plnou Portugalců a Brazilců to vypadalo, že se Sparta má čeho obávat.

Nakonec se ale hosté na Letné moc nepředvedli. Jestliže ještě loni v Lize mistrů drželi krok s Chelsea, teď měli problém ubránit český tým, který v lize letos nedal v průměru ani gól za jeden zápas.

Čtěte dále: Sparta je před Kluží zoufalá. Z Rumunů jde strach

Hosté začali o něco lépe a po úvodní opatrné desetiminutovce poprvé prověřili Blažka.

Juan Culio centroval z pravé strany, k hlavičce se dostal Nei, Blažek ale nepříliš razantní a neumístěný pokus hladce lapil.

Vedení vystřelil Kucka

O chvíli později naopak udeřilo na druhé straně.

Denis Kovba (Sparta) v hlavičkovém souboji při utkání Evropské ligy.
Denis Kovba (Sparta) v hlavičkovém souboji při utkání Evropské ligy. | Foto: Reuters

Sparťané se v patnácté minutě zčistajasna dostali k první střele, hned z toho byla šance a dokonce i gól. Na pravé straně se uvolnil Kušnír, naskakující Bony Wilfried zmátl obranu a za ním stojící Juraj Kucka se hlavou nemýlil.

Pro slovenského záložníka to byl první gól za Spartu v evropských pohárech.

O několik minut později se situace opakovala, jen s tím rozdílem, že tentokráte míč neskončil v síti. Vacek přiťukl balon rozběhnutému Kušnírovi, ten přesně odcentroval, nicméně hlavičkující Wilfried namířil svůj pokus těsně nad břevno.

S Kluží inkasovaná branka otřásla a příliš Blažka neohrožovala.

Pokud někdy hosté útočili, bylo to ze standardní situace. Letenští fotbalisté měli jinak jasnou převahu a vytvořili si další možnosti ke skórování. Třeba když utekli Wilfried s Vackem, druhý jmenovaný však v klíčovém momentu zaváhal.

Ale po půlhodině hry se domácí dočkali další trefy. Kalouda centroval do vápna, tam prodloužil míč Kucka a nabíhající Hubník se ocitl před gólmanem Clarou. Nejdřív hlavičkoval, což brankář vystihl. Proti dorážce sparťanského stopera však byl bezmocný.

Blažek neměl moc práce

Do první šance se Kluž dostala až v 42. minutě.Hráči v bílých dresech přečíslili domácí obranu, v zakončení ovšem Deac selhal.

Náskok si Sparta pohlídala. Blažka nezaskočila ani tečovaná rána Daniho a do kabin tak mohli svěřenci Jozefa Chovance odcházet s velkou spokojeností.

Ačkoliv portugalský kouč rumunského celku udělal o poločase dvě změny, byla to Sparta, kdo znovu útočil. Pěknou ránou se v padesáté minutě pochlubil Vacek, jeho pokus však Nuno Claro vytěsnil nad břevno.

Poté se začala hra hodně kouskovat. Rozhodčí Nikolajev marně domlouval podrážděným hráčům hostujícího celku, kteří si nepočínali zrovna v rukavičkách.

Fotbalisté v rudých dresech byli s přibývajícím časem zatlačeni do defenzivy. Jenže o nějaké převaze ze strany Kluže nemohla být řeč. Hosté kombinovali ve středu hřiště, dál je domácí nepouštěli a Blažek musel málokdy zpozornět.

Když se na světelné tabuli rozsvítila 71. minuta, vyzval Kadlec po nadějném brejku ke skórování Wilfrieda. Kanonýr z Pobřeží slonoviny však selhal a přestřelil. Pak se dlouho držel za hlavu, ale to domácím tolik nevadilo.

Zásluhou aktivních záložníků Vacka a Kucky totiž nadále Kluži zatápěli. Rumunský výběr se v závěrečných minutách nezmohl ani na nějaký tlak a utkání za potlesku deseti tisíců diváků skončilo 2:0.

V závěru utkání ujely nervy brankáři Clarovi, jenž povalil Kucku, a poté se strhla menší strkanice.

Další zápas na evropské scéně čeká Spartu za dva týdny, kdy pojede právě do Kluže.

Utkání skupiny K fotbalové Evropské ligy:
AC Sparta Praha - CFR 1907 Kluž 2:0 (2:0)
15. Kucka, 32. Hubník. Rozhodčí: Nikolajev - Barychnikov, Drozdov (všichni Rus.). ŽK: Kušnír, Kalouda - Traoré, Cadú, Deac, Nuno Claro. Diváci: 10.134.
Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek (88. Hoheneder), Kucka, Kovba, Kalouda (90.+1 Střeštík) - Wilfried, Kadlec (73. Prudnikov). Trenér: Chovanec.
Kluž: Nuno Claro - Edimar, Cabrera, Cadú, Panin - Juan Culio, Dani, Peralta (46. Mara), Deac (46. Dubarbier) - Nei, Traoré (72. Bus). Trenér: Conceicao Oliveira.

PSV Eindhoven - FC Kodaň 1:0 (0:0)