Sparta nasázela Budějovicím ´čtyřku´. Vyhrál i Hradec

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
31. 7. 2011 19:27
Č. Budějovice - Sparta 2:4, Hr. Králové - Žižkov 1:0

Praha - Fotbalisté Sparty potvrdili svou dobrou formu z pohárového zápasu proti Sarajevu a s chutí si zastříleli také v 1. kole Gambrinus ligy do sítě Českých Budějovic, když Jihočechy porazili 4:2.

Dvěma góly k výhře přispěl Kamil Vacek.

Tři body si připsal také Hradec Králové, který zdolal 1:0 staronového účastníka nejvyšší soutěže Žižkov.

Pondělní dohrávku obstará duel mezi Jabloncem a Mladou Boleslaví.

Plzeň ztratila s Libercem, nevídaný kolaps Baníku
Vyhazov po 1. kole. Baník propustil trenéra Marka

Letenský celek nedokázal na Střeleckém ostrově vyhrát už tři roky. O to, aby tato statistika konečně padla, se v první půli staral hlavně záložník Vacek. Ve 27. minutě si pohrál s Novákem, jenže gólman Kučera jeho střelu lapil, následná dorážka pak mířila hodně vysoko.

Krátce před přestávkou se sparťané už z vedoucího gólu mohli radovat. I když jejich branka vzbudila kvůli dvěma neodpískaným faulům na domácí hráče velkou nevoli.

Po změně stran zvýšil tečovanou střelou Zápotočný a zdálo se, že tím rázně zlomil odpor Jihočechů. Jenže už o tři minuty později se trefil do šibenice Ondrášek a záhy měl stejný hráč na hlavě vyrovnání.

Promarněná šance mrzela o to víc v 65. minutě. To přesně hlavičkoval znovu Vacek a Sparta vedla 3:1. Definitivní pečeť na vítězství hostů přidal jedenáct minut před koncem Kweuke. Parádní gól Otepky z přímého kopu už pro domácí nic neřešil.

Žižkovu návrat zhořknul

Žižkovští nastoupili k prvoligovému zápasu po dvouleté pauze, ovšem příliš si ho neužili. Soustředili se totiž téměř výhradně na bránění a většinu zápasu jen odolávali nájezdům hradecké ofenzivy.

´Votroci´ nasadili hned tři útočníky, z nichž nejaktivnější byl Štěpán. Ten se s brankářem reprezentační jednadvacítky Vaclíkem utkal v první půli hned několikrát a ve 31. minutě z toho vzešlo vedení domácích. To Štěpán krásně zakroutil přímý kop, který rozhodčí nařídil za faul právě na něj.

Hradec se i po přestávce snažil o útočný fotbal, ale gólově se už prosadit nedokázal. Při hlavičce Dvořáka dokonce Pražany zachránila tyč. Největší šanci hostů nevyužil Bartl.

1. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 2:4 (0:1)
55. Ondrášek, 82. Otepka - 42. a 65. Vacek, 52. Zápotočný, 79. Kweuke. Rozhodčí: Paták - Košec, Pospíšil. ŽK: Rýdel - Řepka. Diváci: 6029.

České Budějovice: Kučera - Novák (78. Pecka), Lengyel, Horejš, Nitrianský - Klesa (88. Němec), Čirkin (86. Benát), Rýdel, Otepka - Stráský, Ondrášek. Trenér: Kotrba.
Sparta: Blažek - Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič - Hušek - Sionko (86. Mareš), Vacek, Matějovský, Juhar (78. Podaný) - Kweuke (90. Kerič). Trenér: Chovanec.

Hradec Králové - Viktoria Žižkov 1:0 (1:0)
Branka:
31. Štěpán. Rozhodčí: Jech - Lhoták, Urban. ŽK: Černý, Hochmeister - Sivrič, Čermák, Folprecht. Diváci: 5820.

Hradec Králové: Lindr - Hochmeister, Chleboun, Pávek - Rezek (87. Fukal), Klapka, Fischer, Poděbradský - Štěpán (74. Malinský), Dvořák (78. Zelený), Černý. Trenér: Kotal.
Žižkov: Vaclík - Slodowy, Procházka, Lafrance, Čermák - Bartl, Súkenník, Folprecht, Zapalač (61. Šťastný) - Kalod (77. Böhm), Sivrič (61. Nestorovski). Trenér: Pulpit.