Sparta neobchoduje s českými kluby a to je začátek konce

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 2. 2015 6:00
Když fotbalová Sparta neutrácí za hráče z českých klubů, transferní soukolí se neroztočí, nejsou peníze, které by ho poháněly
Když se Křetínského peníze nedostanou ze Sparty do menších českých klubů, budou mít hlad. Doslova
Když se Křetínského peníze nedostanou ze Sparty do menších českých klubů, budou mít hlad. Doslova | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Časy se mění. Bohužel, zdá se, že ke stále horšímu, tedy v českém fotbale. Podívejme se třeba na jeho vnitřní přestupní trh, pokud se tak tomu pomyslnému prázdnému prostranství, kde se nic neděje, dá trh ještě vůbec říkat.

Mrtvo je tu ze dvou důvodů: 1) Chybí oběživo. 2) Není s čím obchodovat. A žádného světélka na konci tunelu nevidět. Vlastně ano, už ho vidíme. Jenže jde o protijedoucí vlak, který s sebou veze totální zkázu. Na boku mu svítí logo Sparty a veze si na Letnou spoustu levných cizinců.

Abychom lépe pochopili dnešek, musíme si připomenout, co bylo dřív. Před dvaceti lety fungoval český fotbal tak, že si talentovaného mladíka na úrovni reprezentační "21" koupila pražská Sparta nebo Slavia. Řekněme za 10-20 milionů korun. V  barvách pražských "S" se Nedvěd, Poborský i mnozí další etablovali v evropských pohárech, tím zvýšili svou herní kvalitu, naskočili do reprezentace a stali se zajímavými i pro mezinárodní trh.

A když "S" takového hráče za 100-150 milionů korun prodala, měla na provoz i na nákup jiných českých mladíků. Transferní peníze tak přirozeně protékaly z ciziny přes pokladny "S" třeba do Baníku a odtud třeba do Karviné a pak ještě níž po fotbalové vertikále.

Bosman všechno změnil

Pak se začaly dít změny. Soudní verdikt v případu Bosman (více zde) uvolnil evropský přestupní trh, mizely kvóty pro cizince, od českého vstupu do Evropské unie padly už pro naše fotbalisty veškeré zábrany a omezení. V Baníku, Liberci či v Teplicích najednou byli schopní prodat Baroše, Štajnera nebo Džeka za sumy přesahující 100 milionů korun do ciziny napřímo, bez pražské mezistanice.

"S" začala ztrácet domácí dominanci a Slavia se z toho dodnes nevzpamatovala. 

Jak roky plynuly, kvalitní generace se rozprodala. A teď už pomalé, nudné a líné české fotbalisty, jež produkuje současný mládežnický systém, nechtějí ani v Turecku.

Co takhle návrat k původnímu systému, ve kterém by Slavii nahradila nyní mocná a movitá Plzeň? Ano, to by jistě šlo. Jenže je tu změna: Zatímco v uplynulých letech byla Sparta častokrát frustrovaná z toho, že jí jiný český klub svého hráče neprodá, protože ho ještě výhodněji zobchoduje do zahraničí, teď se role obrátily.

Pražská Sparta letos neuvolnila v zimním přestupním období směrem do českého fotbalu ani halíř. Jistě k tomu má své důvody, nabídka nestojí za moc, ale pro český fotbal jako celek je to prostě velmi špatná varovná zpráva. A pokud by mělo jít o dlouhodobý trend, bylo by namístě mluvit o plížící se katastrofě.

Kopic a Šural? Prý drahota

Kudy neprotékají peníze, tam se totiž vytrácí život. A z toho, že Sparta doplňuje kádr cizinci (Shala, Picault, mladí Slováci) nebo angažuje Čechy ze zahraničních klubů (Dočkal, Mareček), ostatní české kluby prostě a jednoduše nic nemají

"Nebudeme kupovat náhradníky za dvacet milionů," poznamenal Jakub Otava z představenstva Sparty k tématu potenciálních přestupů Jana Kopice či Josefa Šurala z Jablonce, resp. Liberce.

Jak vidno, něco málo by mohla nabídnout i česká liga, ale Spartě, která se ne a ne dostat do Ligy mistrů, tím pádem se ekonomicky musí hlídat, přijde to zboží předražené.

Přirozenou obměnu svého kádru navíc brzdí, přestup Hušbauera oddalovala, v kádru navzdory nabídkám stále drží Krejčího či Kadeřábka.

Když nebude transferním soukolím otáčet Sparta, ostatní už to nezachrání, byť Plzeň i Jablonec se letos v zimě snažily. Přestupy Mahmutoviče, Baránka, Masopusta či Greguše se podle dostupných informací pohybovaly na škále 6-12 milionů korun.

Jinak nikdo peníze na nákupy nemá, s transfery se čeká, až hráči vyprší smlouva. Anebo se pořídí levný cizinec. Za deset let přibylo na soupiskách českých klubů 72 fotbalistů ze zahraničí. Ale že by se tu jejich zásluhou hrálo něco podobného anglické Premier League, to se tedy říci nedá.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy