3. 12. 2009 20:58
PSV Eindhoven - Sparta Praha 1:0 (0:0)
Smutný Nicklas Hoheneder přihlíží radosti domácích
Smutný Nicklas Hoheneder přihlíží radosti domácích | Foto: Sport

Eindhoven (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - Fotbalisté Sparty si postup do jarní části Evropské ligy výrazně zkomplikovali. Ve čtvrtečním zápase na půdě PSV Eindhoven totiž neubránili remízu a prohráli 0:1.

Vzhledem k výhře Kodani nad Kluží tak budou muset v závěrečném duelu porazit právě dánského mistra, aby mohli dál v soutěži pokračovat.

Kouč nizozemského celku Fred Rutten do hry trochu překvapivě neposlal zkušeného Simmonse, na lavičce seděl i Ooijer a Koevermans. Na rozdíl od zápasu na Letné se však už mohl spolehnout na talentovaného záložníka Afellaye.

Zato na straně Sparty se počítalo se změnami. Trenér Chovanec musel rozbít stoperskou dvojici, zraněného Hubníka zastoupil Hoheneder. V záloze se pak objevil Kucka a Vacka poslal kouč na pravý kraj.

Eindhoven začal utkání aktivně, v samém úvodu se dostal do několika slibných akcí, nicméně Dzsudzsák ve třetí minutě poslal dalekonosnou ránu vedle tyče.

Sparta mírný tlak soupeře přežila a poté předvedla, že nepřijela jen betonovat. Sice tak často neútočila, ale třeba pokus Žofčáka nebyl špatný. Slovenský záložník chtěl zaskočit z přímého kopu Isakssona, jeho pokus prolétl vedle.

PSV to zkoušelo nejen kombinační hrou. Jeho hráči se často ocitali na trávníku na zádech, ne vždy však "zásluhou" sparťanů. Jako třeba po čtvrthodině hry, kdy se Řepka dostal do incidentu s Lazovičem, jenž k němu naběhl a spadl.

Rozhodčí Ingvarsson neváhal vytáhnout žlutou kartu, nepochopitelně však přímo před zraky pomezního potrestal hostujícího stopera. Hráči v pruhovaných dresech se i díky tomu dostali k Blažkovi, který však zůstal po pokusu Reise nepřekonán.

Sparta přežila krušný závěr první půle

A přesně tak plynula hra dál. Nizozemský tým měl převahu, nic moc z ní však nevytěžil. Když hrozila Sparta, tak to bylo většinou z brejků. Nicméně málokdy končily alespoň ve vápně, natož aby došlo ke střele.

Závěr první půle však byl drtivý. Eindhoven se během několika vteřin dostal do dvou šancí - nejprve chybovala obrana i Blažek, kteří jen se štěštím odolali střele Mazy.

Nebylo to vše: tentýž hráč o chvíli později hlavičkoval do břevna. Sparta pak musela být ráda, když sudí odpískal poločas.

Po přestávce se toho moc nezměnilo. Hosté bránili a do útoku se dostávali sporadicky. Kromě Holendovy vůbec ne nebezpečné hlavičky a střely Huška toho moc nevymysleli.

Více musel být v pozoru gólman Blažek, ani on si však tolikrát na míč nesáhl. PSV sice skoro neustále útočilo, jenže jeho hráči se sami utápěli v kličkách a častěji v nepřesných centrech.

Že je brankář oporou letenského týmu, to ukázal v 63. minutě. Z přímého kopu si na něj nepřišel Dzsudzsák, Sparta přežila i následný roh.

Vidina bodu vzala za své v nastavení

Chovanec pak poslal na trávník mladého Kadlece, což nebyl špatný tah. Hru se mu totiž povedlo oživit. Hosté mohli být spokojeni - drželi dál čisté konto a domácí tým začínal být čím dál podrážděnější.

Čtvrthodiny před koncem pak málem vyděsil třicet tisíc fanoušků Wilfried, jenž po standardní situaci hlavičkoval jen těsně nad břevno.

Stejně jako v prvním poločase, i v závěru druhé pětačtyřicetiminutovky se Eindhoven probudil a defenziva musela jehště více zbystřit. Třeba proti Afellayovi, jeho přízemní ránu však Blažek zlikvidoval.

A konec byl horký - nejdříve si hromový pískot vysloužil Wilfried, když svým pádem a pak i střídáním zdržoval hru. Marně.

Sparta totiž už v nastaveném čase inkasovala, když hlavičku za již překonaného Blažka tečoval Řepka. Na vytoužený bod tak hosté nedosáhli.