Plzeň potupila Spartu 3:0 a je bod od titulu. Rozhodla zahozená penalta

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Čtyři zápasy před koncem sezony vedou tabulku o jedenáct bodů a k mistrovskému primátu jim stačí získat bod.
Čvrtý titul za posledních šest let je tedy na dosah.
Plzeň porazila Spartu počtvrté za sebou a patnáctým ligovým vítězstvím v řadě vyrovnala historický rekord soutěže, který držel letenský soupeř.
Oba týmy nastoupily s překvapením v sestavě. Sparta nasadila na levý kraj obrany nezvykle Jiráčka, Plzeň zase napravo defenzivy kapitána Hubníka
24. 4. 2016 21:52
Poslední šanci, jak zdramatizovat boj o titul v Synot lize, zahodila pražská Sparta, která doma podlehla lídrovi soutěže 0:3. Viktoria vede ligu už o 11 bodů a v příštím kole může slavit ligový primát.

Praha - Už příští týden by po zápase s Baníkem Ostrava mohla slavit ligový titul Viktoria Plzeň. V neděli večer totiž ovládla šlágr jara na Spartě poměrem 0:3, soutěž vede čtyři kola před koncem o 11 bodů a k jistotě titulu jí stačí bod.

Zápas na Letné rozhodly dva pokutové kopy z prvního poločasu. Zatímco Ondřej Vaněk svůj pokus proměnil, Bořek Dočkal na druhé straně přestřelil branku. Utkání jsme sledovali živě zde.

"Zápas určitě nebyl na porážku 0:3. My nehráli o titul, chtěli jsme dokázat, že jsme lepší, ale zápas nám nevyšel," uvedl po utkání pro Českou televizi domácí trenér Zdeněk Ščasný.

"Musím mužstvu poděkovat, protože splnilo vše, co jsme si řekli. Kluci to odjezdili a jedeme dál na vítězné šňůře. Dokud to není stoprocentní, nemůžeme slavit, udělali jsme ale opravdu velký krok k titulu. Věřím, že to příští týden potvrdíme s Ostravou," uvedl v televizním rozhovoru plzeňský trenér Karel Krejčí.

Dočkal se nechal rozhodit, Vaněk ne

Plzeň vlétla do utkání s velikou chutí, už ve třetí minutě měl dobrou příležitost k zakončení Vaněk, jeho slabou střelu ale zneškodnil v klidu brankář David Bičík. O pár minut později měl nicméně stejný hráč Viktorie ještě lepší pozici.

V 11. minutě odpískal sudí Miroslav Zelinka po sice nešikovném, ale jednoznačném faulu Jiráčka na Milana Petrželu pro Plzeň pokutový kop, který Vaněk bezpečně proměnil po zemi k pravé tyči a Viktorie vedla 1:0.

Sparta se po obdržené brance herně zvedla, závar před brankou Matúše Kozáčika řešil až obranným odkopem Jan Baránek. Ve 27. minutě měla pokutový kop k dispozici i Sparta, když Petržela zfauloval ve vápně Krejčího. Bořek Dočkal ale nabídnutou šancí opovrhl a z penaltového puntíku plzeňskou branku přestřelil.

"Říkal jsem si, že to kopu do jednoho místa, tak že to změním. Rozhodl jsem se pro prostředek, ale viděl jsem periferně, že (brankář) zůstává stát, proto jsem to neproměnil. Věřím, že kdybych to proměnil, tak jsme vyhráli," mínil Dočkal.

Následnou branku Sparty pro ofsajd Ladislava Krejčího neuznal nejspíš opět správně pomezní sudí. Na druhé straně zase šance Petržely a Daniela Koláře zneškodnil Bičík.

Krmenčíkovy loby Spartu dorazily

Sparta měla po většinu druhé půle míč častěji na kopačkách, vyloženější šance si ale nevypracovala, jelikož jí chyběla větší kvalita v pokutovém území soupeře.

Výjimkou bylo snad jen zakončení Dočkala z voleje doprostřed brány, kde si prostor pokryl Kozáčik, a hlavička Lafaty vedle tyče po rohovém kopu Sparty.

Viktorii se následně vydařilo střídání, když Michael Krmenčík nahradil ve hře Ďuriše. Byl to právě tento nový muž na hřišti, který dvěma brankami v závěru utkání pečetil výhru hostujícího celku.

Krmenčík využil výběhy sparťanského brankáře po rychlých plzeňských brejcích povedenými loby.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

26. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)

Branky: 84. a 90.+1 Krmenčík, 11. Vaněk z pen. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Caletka. ŽK: Frýdek, Lafata - Kolář, Petržela. Diváci: 18.371.

Sparta: Bičík - Konaté, Brabec, Costa, Jiráček (61. Matějovský) - Dočkal, Vácha (46. Mareček), Lafata, Frýdek, Krejčí - Juliš. Trenér: Ščasný.

Plzeň: Kozáčik - Hubník, Hejda, Baránek, Limberský - Petržela (67. Kopic), Vaněk, Kolář (89. Rajtoral), Hrošovský, Kovařík - Ďuriš (79. Krmenčík). Trenér: Krejčí.