Sparta po ostudném výkonu utrpěla v Rumunsku blamáž

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
18. 8. 2011 20:42
Špatně hrající Sparta prohrála s Vaslují 0:2

Piatra Neamt - Hodně nešťastný způsobem vstoupila do play off o základní skupinu fotbalové Evropské ligy pražská Sparta, která ve čtvrtek prohrála na půdě Vasluje 0:2.

Před odvetou, která se hraje za týden na Letné, tak má velice těžkou pozici.

Nečekanou porážku si zavinila sama. Fotbalově nijak nevynikající soupeř využil obrovských chyb v obraně Sparty i malátné hry Rudých a v závěru sahal i po vyšším vítězství, které mu překazila spojnice tyče s břevnem a následný zákrok střídajícího brankáře Švengera.

Smutný Blažek: měl jsem se nechat vystřídat dříve
Utkání Vaslui - Sparta jsme sledovali ŽIVĚ zde

První výhra Sparty. V Rumunsku přežila cestu na stadion
Sparta vyhrála i potřetí, Heinz sestřelil Budějovice

„Jsme vlastně v poločase, takže rozhodně nic nevzdáváme. Je jasné, že Vaslui do Prahy přijede s kvalitní a hlubokou obranou, přesto věřím, že je v našich silách s dvojutkáním ještě něco udělat. Pořád jsem přesvědčen, že se za týden můžeme radovat my," prohlásil po utkání kouč Martin Hašek.

Rozhodly chyby v obraně

Letenští přitom do zápasu vstupovali v dobré formě, když vyhráli všech pět prvních duelů sezony. Jenže domácí je rychle vyvedli ze snu o evropských pohárech.

V prvním poločase totiž Sparta dopředu zhola nic nepředvedla a naopak sama dvakrát musela sklonit hlavy po trefě soupeře.

Úvodní branku inkasovali Letenští již ve třinácté minutě. To kolmici na Gerlema hluboko do vápna vůbec nestihl Vidlička, a protože Blažek dokázal zastavit jen protiháče a nikoliv balon, měl při dorážce Temwanjera snadnou práci.

Sparťanský gólman byl po srážce se soupeřem hodně otřesen a dost možná se jeho stav podepsal i na druhé brance domácích.

Po mizerné rozehrávce Řepky v 36. minutě totiž napůl centroval, napůl střílel nad hlavu Blažka Milanov a sparťanskému brankáři k překvapení všech propadl míč mezi rukavicemi za záda a do sítě. O poločase proto zkušeného matadora mezi Sparťanskými tyčemi nahradil Švenger.

"Bohužel jsme čelili situaci, která z našeho pohledu nikdy neměla nastat. Chtěli jsme do zápasu vstoupit s dobrou defenzivou, počkat na naší šanci, skórovat a mít zápas pod kontrolou. Stal se ale přesný opak. Po sérii chyb jsme poprvé inkasovali. A ve chvíli, kdy jsme se začali alespoň trochu zvedat, přišla druhá rána. Dalo by se říct, že oba góly jsme si prakticky vstřelili sami," míní Hašek

Nakonec mohl přijít i třetí gól

V druhé půli se sice Letenští o něco zvedli, ale jejich hra postrádala přesnost ve středu hřiště, a tak byly výsledkem jejich snahy jen dvě nadějné střely Vacka a Pamiče. Ani jedna se ovšem nevešla mezi tři tyče.

"Při dvoubrankové ztrátě už jsme se nedokázali dostat do tempa, soupeř hrál chytře, kouskoval hru a předváděl velice účelný fotbal. Dokázal zahustit obranu tak, že pro nás bylo mimořádně složité se prosadit. Byť byl náš výkon po přestávce lepší, předvstavoval bych si jej ještě úplně jinak," prohlásil Hašek.

Domácí naopak hrozili z rychlých brejků a těsně před koncem mohli přidat i třetí gól. Po Vidličkově straně, která dnes hodně hořela, utekl jeden z hráčů Vasluje a jeho centr umístil Temwanjera jen do spojnice. Následnou dorážku Gerlema pak lapil fantastickým zákrokem Švenger.

Sparťané tak nakonec mohou být rádi, že si z Rumunska vezou jen dvoubrankový příděl. O jejich osudu v letošní sezoně evropských pohárů se rozhodne za týden, kdy se hraje na Letné odveta.

Do té ale Letenští budou muset hodně věcí změnit. Pokud chtějí uspět.

Utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

FC Vaslui - AC Sparta Praha 2:0 (2:0)

Branky: 13. Temwanjera, 36. Milanov. Rozhodčí: Szabó - Vamos, Varga (všichni Maď.). ŽK: Costin, Gerlem, Buhaescu, Zmeu - Blažek, Sionko, Zápotočný. Diváci: 5500.

Sparta: Blažek (46. Švenger)- Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič - Sionko (83. Kadlec), Vacek, Hušek, Matějovský, Juhar (68. Podaný) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Vaslui: Černiauskas - Milanov, Farkaš, Balaur (82. Jovanovič), Balace - Zmeu, Costin - Neagu (26. Buhaescu), Sanmartean (83. Annang) - Temwanjera, Gerlem. Trenér: Hizo.