24. 9. 2007 18:11
Sparta - Mladá Boleslav 0:1
Michal Bílek nebyl s výsledkem spokojený.
Michal Bílek nebyl s výsledkem spokojený. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Dohrávka sedmého kola nejvyšší fotbalové soutěže svedla dohromady dva týmy, které ve čtvrtek odehrály zápasy prvního kola Poháru UEFA.

Sparta ani Mladá Boleslav na evropské scéně nijak nepřesvědčily, pondělní dohrávka však přinesla atraktivní fotbal. Akce střídala akci, jak Sparta tak Boleslav předváděly ofenzivní hru, která se musela divákům líbit.

Domácí Sparta nastoupila do utkání s novým kapitánem, Zdeněk Pospěch si navlékl kapitánskou pásku místo potrestaného Tomáše Řepky. Ten společně s Martinem Abrahamem pykají za skandální chování v zápase v Teplicích.

Letenští měli ze začátku mírně navrch, ale i Mladoboleslavští několikrát nebezpečně ohrozili Tomáše Poštulku. Už ve 4. minutě se do šance řítil Mendy, kterého na hranici pokutového území zezadu přistrčil Limberský. Píšťalka sudího Fraňka zůstala němá, ač se hosté dožadovali pokutového kopu.

Dále čtěte:

Sparta se poté usadila na půlce Boleslavi, do pořádného zakončení se však nemohla dostat. Až ve 20. minutě na Pospěchův centr z pravé strany  nejvýše vyskočil  Miloš Brezinský, jeho nebezpečná hlavička mířila jen těsně vedle levé Millerovy tyčky.

Ve 28. minutě předvedla Sparta pěknou fotbalovou akci. Po chytré Kolářově patičce centroval Pospěch, Kulič z první přiťukl na volej Doškovi a jeho rána vnějším nártem skončila na boční síti Millerovy branky.

Sparta zápas kontrolovala, ale musela být neustále napozoru, rychlé brejky hostů byly vždy velmi nebezpečné.

35. minuta přinesla další velkou šanci Letenských. Kadlec proběhl s balonem na noze zhruba 30 metrů, krásně vyslal do sóla Marka Kuliče, tomu ale střela nevyšla a vůbec netrefil Millerovu branku.

O dvě minuty poději mladoboleslavští kontrovali šancí Mendyho. Rajnochův centr z přímého kopu nadzdvihl hlavou Táborský a  před Poštulkou se zjevil zcela sám Mendy, špatně si ale zpracoval míč a ke střele se nedostal. Sparťanská obrana si oddechla.

Obě mužstva se do šaten rozešla za nerozhodného stavu.

Exsparťan Holub rozhodl zápas

Ofenzivní fotbal pokračoval i po přestávce. Trenér Boleslavi Ščasný poslal na hřiště Kalinu, který hru hostů výrazně rozhýbal. Obraz hry začal být vyrovnanější, Sparťané lehce znervózněli. Na obou stranách se objevily náznaky šancí, žádná z nich však na začátku druhé půle ke gólu nevedla.

Až v 59. minutě se do zakončení dostali hosté.  Mladá Boleslav se dostala do tlaku, hosté se nastěhovali před Poštulku a měli i tři solidní šance. Nejprve závar po rohovém kopu, poté pálil z pětadvaceti metrů krásně Rajnoch a po dalším rohovém kopu nebezpečně centroval Rolko. Domácí se ale ubránili.

V 64. minutě opět zahrozili Mladoboleslavští a pouze výborný zákrok Poštulky odvrátil pohromu pro domácí tým. Kysela zpětným centrem našel přesně nohu Václava Kaliny, ten ale zcela sám před Poštulkou domácího gólmana neprostřelil.

Překonaný gólman Poštulka
Překonaný gólman Poštulka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V 73. minutě nastala kuriózní situace, hostující trenér Ščasný chtěl zřejmě napodobit Michala Bílka ze zápasu v Teplicích a jeho časté emotivní výlevy musel krotit až kapitán Boleslavi Miller, nepomohlo to, Zdeněk Ščasný dokoučoval zápas z tribuny.

Dlouhán Libor Došek se na hrotu sparťanské útoku bil s podobně narostlým fotbalistou Adrianem Rolkem a v 76. minutě měl sparťanský útočník obrovskou šanci. Po rohovém kopu pálil Karol Kisel, jeho střelu si Došek zpracoval a z pěti metrů pálil na Millera, do rány mu ale na poslední chvíli obětavě skočil právě Rolko.

V 83. minutě hosté překvapivě udeřili. Střídající exsparťan Holub precizně zakombinoval s Mendym, protáhl se kolem sparťanských obránců a chytrou střelou po zemi zkušeně do protipohybu obstřelil vybíhajícího Poštulku.

Sparťané byli po gólu hodně otřeseni a v 87. minutě mohl vedení Boleslavi potvrdit Marek Matějovský, který napřáhl z 25 metrů a téměř přepulil břevno domácí branky.

Domácí se tlačili do zakončení, na jejich hře však byla patrná veliká křeč. Hosté si vedení pohlídali a nadprůměrně kvalitní utkání vyhráli 1:0.

Výsledek:
Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 0:1
(0:0)
Branka: 83. Holub. Rozhodčí: Franěk - Slavík, Večeřa. ŽK: Kopic, Táborský. Diváci: 6011.