Čelo se zúžilo na Spartu a Jablonec, vyhrála i Plzeň

FOTO Spasitel Kweuke, litry vody a vzkazy fanoušků
Utkání Sparty s Českými Budějovicemi to byl v prvním poločase především souboj sparťanské bezzubosti proti jihočeské defenzivě.
Na Letnou stále ještě nemohli kvůli výtržnostem z konce loňské sezony diváci, a tak stadion zel prázdnotou.
Příznivcům tak ušel druhý návrat letenské ikony Tomáše Řepky od jeho odchodu ze Sparty.
19. 8. 2012 18:58
Čelo Gambrinus ligy se po 4. kole zúží na dva desetibodové týmy: Spartu a Jablonec.

Praha - Čelo Gambrinus ligy se po 4. kole zúžilo na dva desetibodové týmy: Spartu a Jablonec. Pražané v neděli doma zdolali České Budějovice 3:1 a Severočeši deklasovali Brno na jeho hřišti 4:1.

Své zaváhání s Brnem z minulého týdne napravila Plzeň, která si veze tři body z Ostravy za jednoznačnou výhru 3:1.

Už v časném odpoledni zachránili jen bod mistři z Liberce, když proti Jihlavě vyrovnali na 1:1 až v 94. minutě.

Na první vítězství stále čekají Hradec Králové, jenž remizoval 1:1 v Olomouci, a Příbram, která uhrála bezbrankovou plichtu v Teplicích.

Sparťanskou výhru znovu trefil Kweuke

Sparťané se před prázdnými ochozy, jimiž pykají za výtržnosti z konce minulé sezony, dostávali do sevřené jihočeské obrany hodně těžko. A když už v půlce prvního poločasu otevřel skóre po chybě hostující defenzivy Kadlec, trvala domácím radost z vedení ani ne deset minut. Skvělý pas Sandra za obranu zužitkoval Markovič.

Jako vítězná se ukázala přesná střela tradičního spasitele Kweukeho, který se trefil šest minut po změně stran. Závěr utkání nabídl několik nebezpečných příležitostí na obou stranách, definitivně však rozhodl až v 88. minutě Kadeřábek.

Plzeň ovládla Bazaly

Plzeňský celek chtěl v Ostravě napravit domácí porážku od Brna, a to se jim beze zbytku podařilo. Natěšené Bazaly, jež zaplnilo deset tisíc diváků, i přes velké vedro totálně zchladil už v 8. minutě po rohovém kopu hlavičkující Ševinský.

Viktoria od jeho trefy utkání jasně ovládla, čemuž napomohlo i Gregušovo vyloučení, a přidala odevzdanému Baníku další dvě branky. Horváth využil špatného postavení gólmana Bučka při přímém kopu a Hanousek zas domácího brankáře šikovně přehodil.

Přesto se ostravské publikum alespoň jednou zaradovalo. To když výsledek zkorigoval po centru Kukece svou premiérovou brankou v lize Nigérijec Onuchukwu.

Souboj o čelo opanoval Jablonec

Podobná ofenzivní smršť ze strany soupeře zažilo ve střetnutí dvou celků z čela tabulky i Brno, kam přijel Jablonec. Ten sice prvních dvacet minut spíše vyčkával, co ukáží domácí, jenže poté naplno prokázal i své útočné kvality.

Rychlé brejky a využívání brněnských chyb, to byly severočeské zbraně. Po gólech Eliáše a Vaňka vedli Jablonečtí zkraje druhé půle 2:0. Přesná hlavička střídajícího Falla dala Moravanům do poslední dvacetiminutovky ještě naději, o níž však po Lafatově penaltě a čtvrtém gólu Čížka defenitivně přišli.

Nejhůře střílející týmy gól nedaly

Naopak ani jednu branku neviděli v parném odpoledni na teplických Stínadlech, kde utkala dvě nejhůře střílející mužstva celé soutěže. Hra také podle toho vypadala, a tak závěrečný hvizd byl pro všechny na stadionu vysvobozením.

V Olomouci se prodlužovaly série. Sigma díky remíze 1:1 s Hradcem natáhla svou domácí neporazitelnost v tomto roce už na sedm zápasů, Východočeši remizovali potřetí za sebou.

Oba góly padly už v první půli. Nejprve se ujal Vepřekův přímý kop, který překvapivě doplachtil až do hradecké sítě. Z úhlu pak hlavou vyrovnal Šisler.

4. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 3:1 (1:1)
Branky: 26. Kadlec, 51. Kweuke, 88. Kadeřábek - 35. Markovič. Rozhodčí: Nenadál - Mencl, Pelikán. ŽK: Hušbauer, Kadeřábek, Kweuke, Jarošík - Halama. Hráno bez diváků.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek, Hušbauer, Pavelka (56. Matějovský), Skalák (46. Přikryl) - Kadlec (83. Kerič), Kweuke. Trenér: Lavička.
Č. Budějovice: Daněk - Novák, Řepka, Lengyel, Hanzlík (80. Řezníček) - Halama (66. Zeba) - Klesa (69. Němec), Otepka, Rýdel, Sandro - Markovič. Trenér: Cipro.

Slovan Liberec - Vysočina Jihlava 1:1 (0:1)
Branky: 90.+4 Šural - 10. Jungr. Rozhodčí: Zelinka - Pospíšil, Zeman. ŽK: Nezmar, Fleišman, Kelič - Kryštůfek, Tlustý, Josl, Hanuš. Diváci: 2853.

Liberec: Bičík - Ljulka (79. Maicon), Nezmar, Kelič, Fleišman - Kušnír (46. Musiol), Janů, Morozenko (37. Hadaščok), Vácha, Breznaník - Šural. Trenér: Šilhavý.
Jihlava: Hanuš - Kryštůfek (46. Rada), Šourek, Tlustý (86. Gavrič), Josl - Masopust (83. Sedláček), Jungr, Koloušek, Karlík, Vaculík - Tecl. Trenér: Komňacký.

FK Teplice - 1. FK Příbram 0:0
Rozhodčí: Matějek - Ubias, Peřina. ŽK: Lukáš, Jindráček, Ježdík - P. Pilík, Trapp, Krbeček. Diváci: 2905.

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Rosa, Chovanec - Krátký (69. Dolejš), Ljevakovič, Vachoušek, Vůch - Jindráček (82. Veverka), Mahmutovič (63. Melunovič). Trenér: Přerost.
Příbram: Hruška - Krbeček, Hájovský, Dejmek, Divíšek (80. Wágner) - P. Pilík (56. Danoski), Trapp, J. Pilík, Koukal - Šlapák, Střihavka (90.+1 Kalivoda). Trenér: Vavruška.

Zbrojovka Brno - Baumit Jablonec 1:4 (0:1)
Branka: 70. Fall - 33. Eliáš, 56. Vaněk, 81. Lafata z pen., 84. Čížek. Rozhodčí: Ardeleánu - Blažej, Dobrovolný. ŽK: Švancara (Brno). Diváci: 6572.

Brno: Doležal - Pašek, Kaufman, Pernica, Husár (84. Nekuda) - P. Mezlík, Zavadil, Šoljič (46. Fall), Lutonský (61. Jurdík) - Halaška, Švancara. Trenér: Čuhel.
Jablonec: Valeš - Eliáš, Beneš, Novák, Jablonský (80. Štochl) - Kopic, Loučka, Vaněk, Piták (72. Čížek), Zoubele (62. Třešňák) - Lafata. Trenér: Kotal.

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 1:1 (1:1)
Branky: 21. Vepřek - 39. Šisler. Rozhodčí: L. Kovařík - J. Paták, T. Kovařík. ŽK: Hubník - Harba. Diváci: 4739.

Olomouc: Blaha - Janotka, Šindelář, Škerle, Vepřek - Pospíšil, Rossi, Hořava - Schulmeister (64. Petr), Ordoš (58. Doležal), Hubník (76. Navrátil). Trenér: Pivarník.
Hradec: Koubek - Holeš (82. Rezek), Plašil, Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Strnad, Šisler, Harba - Štěpán, Dvořák (78. Uškovič). Trenér: Plíšek.

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 1:3 (0:2)
Branky: 73. Onuchukwu - 8. Ševinský, 28. Horváth, 50. Hanousek. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Jiřík. ŽK: Kaprálik, Greguš, Vomáčka, Milosavljev - Ďuriš, Hanousek. ČK: 56. Greguš. Diváci: 9872.

Ostrava: Buček - Frydrych, Vomáčka, Kaprálik - Zawada (37. Onuchukwu), Vašenda, Greguš, Mach - Kraut (61. Droppa), Kukec (82. Holzer), Milosavljev. Trenér: Látal.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Řezník - Hanousek, Horváth - Štípek (66. Hora), Kolář (59. Darida), Ďuriš (84. Fillo) - Bakoš. Trenér: Vrba.