Liberec vyloupil Marseille! Sparta vyhrála, Plzeň ve Villarrealu těsně padla

"Evropský" potlesk pro Spartu a Liberec, Plzeň byla na body krátká
Druhou výhru, po zásluze označovanou za senzační, zařídil gólem v samém závěru liberecký Vladimír Coufal. Díky němu Slovan zdolal slavný Olympique Marseille na jeho hřišti 1:0.
Naopak Plzeňáci smutnili, protože na půdě Villarrealu nedokázali dosáhnout na body a podlehli 0:1.
Mohutný stadion Vélodrome s kapacitou 67 tisíc diváků zaplnilo jen deset tisíc fanoušků Olympique, i tak ale panovala slušná atmosféra a domácí favorit od začátku diktoval tempo.
Aktuálně patnáctý tým francouzské ligy měl navrch a byl jasně silnější i v kombinacích. Slovan se celou první půli prakticky jen bránil. Přesto tlaku domácích odolal.
Aktualizováno 1. 10. 2015 23:00
Svěřenci Zdeňka Ščasného si upevnili druhé místo v základní skupině Evropské ligy. Na domácím hřišti přehráli kyperského mistra 2:0, když branky stříleli Kehinde Fatai a Jakub Brabec. Liberec vyhrál 1:0 na hřišti Marseille, Plzeň těsně prohrála ve Villarrealu.

Praha - Skvělý úspěch zaznamenali v Evropské lize fotbalisté Slovanu Liberec. Severočeši si vyšlápli na největšího favorita skupiny, na hřišti Olympique Marseille vyhráli 1:0. Slovan se celý zápas bránil, ale v 84. minutě z první střely hostů na branku rozhodl Vladimír Coufal.

Nejtěsnějším výsledkem naopak prohrála Viktoria Plzeň, která nestačila na španělský Villarreal. Na stadionu favorita dohrávala o deseti bez vyloučeného kapitána Procházky. Viktoria nenavázala na úvodní triumf nad Dinamem Minsk a skončila její série osmi soutěžních výher pod trenérem Karlem Krejčím. Zápas na stadionu El Madrigal rozhodl v 54. minutě Leo Baptistao.

Čerstvý vítr v základní sestavě pražské Sparty zařídil domácím důležité vítězství 2:0 nad kyperským mistrem APOELem Nikósie. Pražané ve druhém utkání základní skupiny Evropské ligy dominovali a zaslouženě získali tři body po brankách Kehindeho Fataie a Jakuba Brabce.

Snažení českých týmů v Evropské lize jsme sledovali živě zde

Svěřenci trenéra Zdeňka Ščasného si ve skupině K upevnili druhé místo za suverénním Schalke. Německý klub si doma poradil jasně 4:0 s Asterasem Tripolis.

"Od začátku jsme určovali tempo hry, jsme samozřejmě spokojení. Tři body jsou hrozně důležité. Vítězství mohlo být i vyšší, soupeře jsme prakticky do ničeho nepustili. Jsem maximálně spokojen s výkony Fataie, Brabce a Marečka," pochválil kouč Sparty nováčky v základní sestavě.

Změny se Spartě vyplatily

Sparta oproti prohranému derby se Slavií nastoupila s několika změnami. Z obrany vypadl zraněný Holek a chybující Hybš s Hušbauerem, šanci tak dostali Fatai, Mareček a Brabec. V základu kyperského celku zase chyběla největší hvězda, argentinský útočník Cavenaghi.

Domácí se navíc museli obejít také bez podpory letenského kotle, který na protest proti finanční podpoře uprchlíků ze vstupného utkání bojkotoval.

Sparta byla od začátku aktivnější a ve 24. minutě se dočkala vedoucího gólu, když Lafata našel před prázdnou brankou Fataie. Vzápětí rozhodčí neuznali Krejčího trefu kvůli ofsajdu, v těžké pozici mířil mimo Fatai a podobně dopadli v závěru také Dočkal s Frýdkem. Hosté v prvním poločase kromě čtyř žlutých karet nepředvedli vůbec nic.

Po přestávce převzal aktivitu APOEL, ale s ojedinělou šancí Piatkowského si poradil brankář Bičík. Sparta navíc prakticky okamžitě zaváhání hostů v koncovce potrestala - po hodině hry se po rohu trefil Brabec. O pět minut později to mohlo být o tři góly, ale Jiráček trefil tyč.

Sparta poté až do konce bavila fotbalem a prodloužila si domácí neporazitelnost v základní skupině Evropské ligy na deset zápasů, zatímco APOEL prohrál i druhé utkání ve skupině. Další duel čeká letenský celek za tři týdny v Německu na hřišti vedoucího celku tabulky Schalke.

Plzeňského brankáře překonal jen Baptistao

V základní sestavě českého mistra nastoupil i stoper Baránek, který po otřesu mozku nedohrál sobotní ligový duel s Libercem. Zraněného Vaňka zastoupil ve středu pole Hořava, v záloze ještě dostali šanci Petržela, Kopic a Kovařík.

Lídr španělské ligy, který před dvěma týdny prohrál s Rapidem 1:2, se od začátku snažil rozebírat plzeňskou obranu. Hráči "Žluté ponorky" výborně kombinovali a hosté chvílemi vůbec nestíhali. V 17. minutě si Kozáčik připsal první těžký zákrok, když vykopl Baptistaovu střelu z úhlu. O chvíli později měl na hlavě vedoucí gól Soldado, jenže sám před odkrytou brankou zamířil vedle.

Plzeňští se asi po půlhodině vzpamatovali, vyrovnali hru a favorizovaného soupeře dokázali i zatlačit. Obrana Villarrealu několik dobrých centrů odvrátila na roh, naopak v ofenzivě už se domácí hráči tolik neprosazovali.

I druhý poločas začali Západočeši náporem, jenže ke střele na branku se nedostali. V 54. minutě naopak dostal hodně prostoru domácí útočník Baptistao, který od poloviny hřiště hladce prošel až do šestnáctky a střelou k tyči poprvé překonal Kozáčika.

Po vedoucím gólu španělský tým kontroloval hru a prakticky nepůjčoval soupeři míč. V 80. minutě se šance Viktorie na bodový zisk ještě snížily, protože Procházka dostal po souboji se Soldadem druhou žlutou kartu a musel předčasně z trávníku.

Plzeň tak prohrála i třetí pohárový zápas na hřišti španělského soupeře bez vstřelené branky. Předtím neuspěla v Barceloně (0:2) ani v Madridu s Atléticem (0:1).

Liberecká senzace, zářil gólman Koubek

Liberecký kouč Trpišovský udělal dvě změny v základní sestavě, když místo Bartla postavil na pravý kraj zálohy Rusa Jefremova a na hrotu útoku dostal přednost Rabušic před Bakošem.

Mohutný stadion Vélodrome s kapacitou 67 tisíc diváků zaplnilo jen deset tisíc fanoušků, i tak ale panovala slušná atmosféra a domácí favorit od začátku diktoval tempo. Aktuálně patnáctý tým francouzské ligy byl jasně silnější na míči i v kombinacích a Slovan se celou první půli prakticky jen bránil. Přesto tlaku domácích až do přestávky odolal.

Několika zákroky k tomu pomohl i brankář Koubek. Blýskl se především v jedenácté minutě, kdy vykopl Alessandriniho nebezpečnou střelu a poté vyrazil i Batshuayiho pokus. Několik závarů nebezpečně prolétlo malým pokutovým územím Liberce, hosté ale přežili i další šanci Alessandriniho, který v 27. minutě po pěkné kombinační akci střílel slabě mimo.

Chvíli před pauzou pak v poslední chvíli ukopl míč na roh Pokorný. Severočeši si v závěru první půle trochu zvykli na jiné tempo, než jaké znají z české ligy, ale větší šanci si v úvodním dějství nevytvořili.

Kouč Trpišovský poslal na trávník Bakoše místo Rabušice, jako první ale po pauze znovu zahrozili domácí a Silva po průniku jen těsně minul vzdálenější tyč. Po hodině hry se znovu blýskl Koubek, když dokázal zareagovat na Alessandriniho tečovanou střelu a dorážející Ocampos pak netrefil odkrytou branku.

Dvacet minut před koncem pálil Batshuayi a Bartošák jeho pokus v poslední chvíli srazil na roh. Marseille i dál udávala tempo a zdálo se, že Liberec bude rád za remízu. V 84. minutě ale Slovan zahrával roh, v domácím vápně vznikl závar, který zakončil Coufal, jenž prostřelil Mandandu a šokoval Vélodrome. Hosté pak už senzační výhru i díky dalšímu zákroku skvělého Koubka udrželi.

Utkání 2. kola skupiny K fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - APOEL Nikósie 2:0 (1:0)

Branky: 24. Fatai, 60. Brabec. Rozhodčí: Gil - Sadczuk, Borkowski (všichni Pol.). ŽK: Jiráček, Matějovský - Vander, Antoniades, Mário Sérgio, Artymatas. Diváci: 9130.

Sparta: Bičík - Mareček, Brabec, Costa, Frýdek - Fatai (86. Konaté), Dočkal, Jiráček, Matějovský, Krejčí (90. Steinhöfer) - Lafata. Trenér: Ščasný.

APOEL: Waterman - Mário Sérgio, Anastasiu, Carláo, Antoniades - Makridis (80. Charalambides), Artymatas, Nuno Morais - Vander (53. Štilič), Piatkowski (67. Cavenaghi), Efrem. Trenér: Ketsbaia.

2. kolo základní skupiny E fotbalové Evropské ligy:

Villarreal CF - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 54. Baptistao. Rozhodčí: Gözübüyük - Steegstra, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Bailly - Hořava, Procházka. ČK: 80. Procházka.

Villarreal: Barbosa - Rukavina, Bailly, Ruiz, J. Costa - Castillejo, Dos Santos (76. Trigueros), Bruno, Nahuel (83. Samu) - Baptistao, Soldado. Trenér: Marcelino.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (75. Mahmutovič), Kopic (81. Hejda), Kovařík (88. Vůch) - Ďuriš. Trenér: Krejčí.

2. kolo základní skupiny F fotbalové Evropské ligy:

Olympique Marseille - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Branka: 84. Coufal. Rozhodčí: Jeskov - Mosjakin, Dančenko - Bezborodov, Ivanov (všichni Rus.). ŽK: Rekik, Ocampos - Pokorný, Bartošák, Coufal, Koubek. Diváci: 10.040.

Marseille: Mandanda - Isla (67. Dja Djedjé), Rolando, Rekik, Mendy - Romao, Silva - Alessandrini (82. Sarr), Cabella (71. Barrada), Ocampos - Batshuayi. Trenér: Míchel.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Sýkora, Pavelka - Jefremov, Shala (73. Bartl), Šural (89. Kerbr) - Rabušic (46. Bakoš). Trenér: Trpišovský.