12. 9. 2009 21:59
Do čela tabulky se dostal Baník Ostrava
Bonny Wlifried vstřelil druhou branku Sparty
Bonny Wlifried vstřelil druhou branku Sparty | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Fotbalisté pražské Sparty opět zaútočili na přední příčky v Gambrinus lize, když zvítězili v sobotním utkání sedmého kola nad Jabloncem 2:0.

Severočeši naopak po této prohře přišli o post vedoucího týmu, který nyní patří ostravskému Baníku. Ten totiž zvítězil v odpolední předehrávce nad Bohemians 1:0.

V sestavě Jablonce nechyběla od úvodního hvizdu čerstvá posila Marek Jarolím, která vyztužila záložní řady. Jediným útočníkem Severočechů byl David Lafata.

Naopak domácí nastoupili v tradičním rozestavení 4-4-2 s útočníky Wilfriedem a Kadlecem.

Tehdejší lídr soutěže zahájil utkání nebojácně a už v jededenácté minutě mohl jako první dostat do vedení. Rychlý brejk Kovaříka mohl zakončit Lafata, ovšem brankář Blažek vytáhl výborný zákrok.

Další šanci měl o chvíli později znovu Kovařík, k němuž doputovala zablokovaná střela Eliáše, ale jablonecký záložník nepřehlednou situaci ke skórování nevyužil.

K diskutabilnímu okamžiku došlo šest minut před přestávkou, kdy Zeman utekl po levém křídle, našel svým centrem Wilfrieda, a ten rozjásal domácí příznivce.

Sparta udeřila po přestávce

Těm však zkazil radost praporek pomezního rozhodčího, který odpískal ofsajd. Opakované záběry však pravdivost tohoto rozhodnutí nepotvrdily.

Ve druhé půli však Sparta přidala na obrátkách a pasivní Jablonec se dlouho jen bránil. Jako první na sebe upozornil Kušnír, jehož tvrdou ranou musel Špit s obtížemi vyrážet. O chvíli později nevyužili ani své šance Pamič s Wilfriedem.

Až teprve po hodině hry pronikl do pokutového území Ondřej Kušnír, narazil si s Kadlecem, a když už se zdálo, že prováhal vhodný okamžik ke střele, našel prostor mezi bránícími obránci a rozjásal domácí příznivce první brankou.

Ani po inkasovaném gólu však hosté nepřidali a Sparta nadále kontrolovala průběh hry. Zvýšit náskok mohl dokonce Žofčák, a po něm i Hubník, ovšem jejich hlavičky mířily těsně mimo.

Klid do řad letenského celku nakonec přinesl až devatenáct minut před koncem Wilfried, který si naběhl na přihrávku Pamiče a pojistil domácím konečné vítězství.

Slavia v Liberci nevyhrála - doplatila na koncovku

Dělbou bodů za remízu 1:1 skončil sobotní duel Liberce s pražskou Slavií. Obhájce mistrovského titulu se tak posunul v tabulce na páté místo. Severočeši zůstávají desátí.

Zápas měl na stadionu U Nisy strhující úvod a už v desáté minutě šli hosté do vedení zásluhou Tijaniho Belaida. Tuniský záložník se dostal k odraženému balonu a z hranice velkého vápna překonal gólmana Hauzra.

Příznivci domácího celku však nemuseli dlouho smutnit. Přesně za dalších devět minut obešel Kerič bránícího Vomáčku, našel v pokutovém území Thea Gebre Selassieho, a ten parádní střelou vyrovnal

Pražané působili v dalších minutách aktivněji. Hodně vidět byl také Zdeněk Šenkeřík, který nastoupil na hrotu se Stanislavem Vlčkem. Jeho pokus z dvaadvacáté minuty však libereckou branku těsně minul.

Střídající Zdeněk Šenkeřík (14, SK Slavia Praha) sleduje míč. Ani on se ale proti Fiorentině gólově neprosadil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

O chvíli později se blýskl další přesnou ranou Belaid, ovšem proti němu zasáhl vynikajícím reflexivním zákrokem Hauzr.

Na druhé straně mohl zase rozjásat domácí fanoušky Kerič, ale přihrávku na něj od ex-slávisty Bořka Dočkala odkopl na poslední chvíli Vomáčka.

Svižný fotbal pokračoval i po přestávce. Iniciativu ale převzala Slavia, zatímco Liberec často nakopával balony na osamoceného Blažka. Toho ale po celý druhý poločas dobře hlídal Vomáčka.

Rozhodnout proto mohl střídající slavistický útočník Riste Naumov, ovšem jeho ránu deset minut před koncem zablokovala včas obrana. Při další přízemní střele Šenkeříka zase vytáhl výborný zákrok Hauzr.

A když liberecký brankář vychytal i hlavičku Naumova z bezprostřední blízkosti, rozešly se oba týmy smírně 1:1. .

Baníku trefil výhru Bolf

Na čelo se tak dostal Baník Ostrava, který přehrál Bohemians Praha 1:0. O jedinou branku se v duelu postaral navrátivší stoper René Bolf.

Ten si v šestadvacáté minutě naskočil na centr Lukeše a nekompromisní hlavičkou zařídil domácím zisk tří bodů.
Baník byl i v dalších okamžicích lepším týmem. Náskok mohl v závěru první půle zvýšit například Varadi, ale odkrytou branku z bezprostřední blízkosti přestřelil.

Po přestávce na sebe upozornil i Mario Lička, jehož ránu musel gólman Beláň s námahou vytěsnit na břevno. Hosté zahrozili až v závěru, ovšem stálo to za to.

Po rychlém brejku mohl Bazaly dokonale zmrazit Kincl, ale domácí podržel v klíčovou chvíli brankář Buček.

Ve druhém odpoledním utkání pak uspěla Přibram, která zvítězila díky trefě Daniela Huni nad Plzní 1:0. Hosté navíc dohrávali oslabeni o Davida Bystroně, jenž byl v průběhu druhé půle vyloučen za hrubý zákrok na Rodriqueze.

FK Příbram - FC Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)