Sparta prohrála i na Arsenalu. Gólem ji načal Rosický

Václav Rojík
29. 8. 2007 22:50
Arsenal - Sparta 3:0 (1:0)
Tomáš Rosický z Arsenalu Londýn se raduje z góu do sítě Sparty ve třetím předkole Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Londýn (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Zázrak se nekonal. Po osmi minutách ztratili fotbalisté Sparty i ty poslední zbytky nadějí na boj o postup do Ligy mistrů. Arsenalu ani v odvetě třetího předkola nedali gól a zcela zaslouženě letos na miliony z Champions League nedosáhnou.

Výhru Arsenalu načal Tomáš Rosický a dva zásahy Cesca Fabregasa a Eduarda v závěru zápasu znamenaly zopakování dva roky staré porážky v Londýně s Arsenalem 3:0. Po dvou výhrách 2:0 a 3:0 postupují podle očekávání dál Kanonýři, Sparta bude čekat na soupeře pro první kolo Poháru UEFA.

"Arsenal měl tři šance a dal nám tři góly. Jejich obdivuhodná produktivita rozhodla oba zápasy. Po porážce 0:2 v Praze už tady bylo hodně těžké," zhodnotil utkání trenér Sparty Michal Bílek.

Hlavně nedostat brzo gól, říkali si před odvetou s Arsenalem fotbalisté Sparty.  Jenže obavy byly na místě. Čisté konto udržel brankář Poštulka jen osm minut.

Rosický načal skóre

Po pravé straně se přehnal aktivní Theo Walcott, pohrál si s bránícím Kadlecem a před brankou parádně našel nabíhajícího Tomáše Rosického. Ten z deseti metrů nekompromisně zavěsil. Kapitán reprezentace se proběhl za brankou, ale gól do sítě bývalého klubu nijak neoslavoval.

Po vedoucí brance se sparťané jen bránili a zejména z pravé strany provětrával defenzivu hostů anglický reprezentant Walcott.

Po čtvrthodině hry mohl zvýšit na 2:0 van Persie, jenž poslal hlavičku zblízka těsně vedle.

Sparťané se po nevydařeném začátku dostávali pomalu z útlumu a začali hru alespoň opticky vyrovnávat. Lehce hrající Arsenal ji však skvělým pohybem a perfektní prací s míčem držel z dostřelu vlastní branky. A když už se sparťané do náznaku šance dostali, většinou ji zazdili zbytečným váháním v zakončení.

Rezek nedal

Do největší šance Sparty se dostal ve 34. minutě Rezek. Horváth ho chytře vysunul za obranu domácích, jenže sparťanský forvard při pokusu o lob mířil vedle branky.

Fotbalisté Arsenalu Cesc Fabregas a Eduardo da Silva se radují ze třetího gólu v síti Sparty. | Foto: Reuters

Arsenal se s postupem času více zaměřil na kontrolování situace, nikam se příliš nehnal, ale ani tak hosté neznamenali pro brankáře Manuela Almuniu velké nebezpečí.

Slávu si mohl na Emirates Stadium vysloužit o poločase střídající Igor Žofčák. Zničeho nic se ocitl pár minut po změně stran osamocen na hranici šestnáctky, jenže své šance se zalekl a místo střely volil zpětnou přihrávku.

Podobně prováhal svoji šanci střídající Kolář.  Poměrně aktivní hra Sparty neměla prakticky žádný efekt v zakončení. Nebezpečnou přímou střelu na brankáře Arsenalu Letenští prakticky za celý zápas nevyslali.

Definitvně tak rozhodl po rychlém kontru Fabregas, jenž se trefil i v úvodním zápase v Praze. Španělský mladík využil přihrávku od Eduarda, když z deseti metrů rozjásal Emirates Stadium podruhé.

V nastavení proměnil výsledek v debakl Sparty pohotovou střelou v šestnáctce Chorvat Eduardo.

první zápas 2:0, postupuje Arsenal

Branky: 8. Rosický, 82. Fabregas, 90. Eduardo

Arsenal: Almunia - Touré, Senderos, Clichy, Hoyte - Diaby (68. Fabregas), Rosický (74. Denilson), Gilberto, Walcott - da Silva, van Persie (68. Adebayor)

Sparta: Poštulka - Pospěch, Řepka, Kadlec, Kladrubský (77. Limberský) - Abraham, Hušek, Horváth - Kulič (46. Žofčák), Rezek (73. Kolář) - Došek.