Sparta v Evropské lize končí! O postup ji připravila penalta

11. 12. 2014 22:58
Sparta Praha po porážce v Bernu 0:2 v Evropské lize končí.
Sparta v Bernu kýženou remízu neuhrála
Sparta v Bernu kýženou remízu neuhrála | Foto: Reuters

Praha - V evropských pohárech po dnešku končí i poslední český zástupce. Spartě sice v Bernu stačilo uhrát k postupu do jarní fáze Evropské ligy remízu, ta však Pražanům proklouzla mezi prsty.

Letenský celek ve švýcarské metropoli prohrál 0:2, když o osudu utkání rozhodl v 75. minutě z penalty Guillaume Hoarau.

Při závěrečném tlaku měli sparťané ještě několik velkých šancí, ovšem v koncovce selhali. Naopak druhou branku domácích přidal v nastaveném času Renato Steffen.

"Zápas byl vyrovnaný. Oba týmy měly spoustu šancí, které neproměnily. Herně jsme určitě nepropadli, ale soupeř proměnil penaltu a my naopak své šance ne, to rozhodlo," zhodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi trenér Vítězslav Lavička.

Vedoucí gól měl na noze Krejčí

Letenští se od začátku příliš nedostávali do střeleckých příležitostí. Do prvního náznaku se dostal ve vápně Hušbauer až v 19. minutě, ale v klíčové chvíli mu balón utekl od nohy. Na druhé straně se z otočky dostal ke střele Hoarau, jenže minul.

Po půlhodině hry Kadeřábek dobře centroval do malého vápna a Krejčí dostal od Young Boys nečekaně dost prostoru pro střelu, ale vychytal ho brankář Mvogo, stejně jako o chvíli později Dočkala. V 39. minutě se vyznamenal i gólman Sparty Štěch, na kterého si střelou zblízka nepřišel Kubo a po rohu ani Gajič.

Také druhý poločas začal velkou šancí domácích. S hlavičkou Hoaraua si ale skvěle poradil Štěch a za jeho pohotový zákrok by se nemuseli stydět ani akrobaté v cirkuse, který přes noc vyrostl na parkovišti před stadionem.

Nevylepšil to ani Konaté

Bern pokračoval v tlaku, ale Kubo po individuální akci minul. Sparta se dostala ke slovu v 68. minutě, jenže střídající Konaté chybu domácí obrany nepotrestal.

Young Boys se postupového gólu dočkali v 74. minutě. Kadeřábek v chumlu hráčů před brankou zalehl Vilotiče a rozhodčí nařídil penaltu. K pokutovému kopu se postavil Hoarau, a i když Štěch vystihl směr, šli domácí do vedení.

"Chyběl kousíček. Byl jsem tam, strašně mě to mrzí. Z porážky jsem zdrcen, protože jsem věřil, že postoupíme," prohlásil Štěch.

Sparta poté vrhla poslední síly do útoku a na hřiště přišli Bednář se Schickem. Když ale Holek zblízka poslal míč vysoko nad a na druhé straně se Steffen naopak nemýlil, Bern mohl slavit postup.

Spolu s Young Boys tak do jarní části EL postupuje z prvního místa Neapol, která v domácím utkání jasně přehrála Slovan Bratislava 3:0.

Zápas 6. kola skupiny I fotbalové Evropské ligy:

Young Boys Bern - Sparta Praha 2:0 (0:0)

Branky: 75. Hoarau z pen., 90.+3 Steffen. Rozhodčí: Göcek - Eyisoy, Aktas (všichni Tur.). ŽK: Hadergjonaj, Steffen - Costa, Dočkal, Kadeřábek, Brabec. Diváci: 15.150.

Bern: Mvogo - Hadergjonaj, Vilotič, Von Bergen, Lecjaks - Steffen, Gajič (89. Rochat), Sanogo Junior, Nuzzolo (63. Zárate) - Kubo (83. Bertone), Hoarau. Trenér: Forte.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa (81. Schick) - Matějovský, Mareček, Hušbauer (85. Bednář) - Dočkal, L. Krejčí - Přikryl (60. Konaté). Trenér: Lavička.

Neapol - Slovan Bratislava 3:0 (2:0)