Sparta se blíží Slavii. Baník zdolala díky Kadlecovi

Martin Jůzek
4. 5. 2009 19:04
Sparta - Baník 1:0

Praha - Fotbalisté pražské Sparty porazili v pondělní dohrávce 26. kola ostravský Baník nejtěsnějšním rozdílem, když jim vítězství zajistil v závěrečné desetiminutovce mladý útočník Václav Kadlec.

Koncert to ze strany domácích nebyl, spíše šlo o festival spálených šancí. Nakonec se ale svěřenci Jozefa Chovance dočkali důležitého zisku, který jim uchoval druhé místo. Vedoucí Slavia už má náskok "jen" pěti bodů...

Zápas jsme sledovali on-line

Do základní sestavy letenského týmu se vrátil Žofčák, hosté se naopak museli obejít bez zkušeného Bolfa, jenž kvůli zranění nedohrál minulé utkání proti Zlínu (1:3). Na obranné řadě Baníku to bylo znát.

Sparta chystá pomstu. Proč ne, když je Baník ve srabu
Chuligáni nečekali na fotbal, poprali se na poli

Hráči v rudých dresech začali aktivněji, což se dalo vypozorovat nejen na tom, že měli míč častěji na kopačkách, ale také na šancích, které si vytvořili.

První v sedmé minutě, kdy Kulič tak trochu začal hru Sparty s názvem trefování gólmana Bučka. Největší vzrušení přišlo asi po čtvrthodině hry, kdy už se Holenda rozbíhal na ostravského gólmana, ale jeho akci přerušili sudí, protože stál v ofsajdu.

Zakrátko se pak domácí dostali do první vyložené šance. Po levé straně utekl Kulič, poslal pas na Holendu, jenže ten a po něm i Žofčák ze středu vápna Bučka nepřekonali.

Podobná situace se opakovala v 23. minutě, kdy Zeman z hranice pokutového území opět pálil jen do rukavic ostravského brankáře.

Převaha Sparty pokračovala

Právě muž ve světle modrém dresu byl nejvýraznější postavou Baníku. Ofenziva hostů byla bezzubá, což se dalo chápat, když Zehera málokdy někdo doplňoval. Za zmínku tak stál jen pokus Neuwirtha ze začátku duelu.

Ani ne snad nějaký mohutný tlak, ale určitá převaha Sparty pokračovala, po přímém kopu Zemana hlavičkoval vedle Hubník. Ještě větší šanci chvíli nato spálil Žofčák, sám uprostřed vápna ale prováhal ideální chvíli pro zakončení.

Ještě před odchodem do kabin stály za zmínku dvě rány: Nejdříve Zemana, ta mířila pár centimetrů od pravé tyče. Těsně před hvizdem sudího Fraňka pak vyslal Kušnír střelu ragbyovými parametry, šla vysoko nad.

Více se toho v prvním dějství nestalo, a to proto skončilo bezbrankovou remízou. I do druhého poločasu vstoupili lépe sparťané. Jenže Kucka další střelou nad jako by chtěl pokračovat ve festivalu spálených příležitostí.

A letenské tribuny (i kvůli disciplinármí trestu zaplněné jen osmi tisícovkami diváků) poprvé (ne naposledy)  zlostně reagovaly pískotem.

Z ničeho nic se i Baník dočkal své gólovky. Lukeš z brejku nacentroval v 54. minutě míč do vápna na osamoceného Zehera, jenž z deseti metrů zamířil nad břevno.

Rozhodl šestnáctiletý talent

Vzhledem k tomu, že ostravští fotbalisté se začali snažit i směrem dopředu, hra se zrychlila. A dál se střílelo - jenže mimo, do brankáře anebo v ofsajdové pozici.

Tempo však zakrátko opadlo. Oba trenéry, týmy i fanoušky pak jen rozzlobil verdikt sudího, který vhazování hostů dal Spartě a po jeho provedení ho zase vrátil Baníku.

V 78. minutě se dopředu tlačil, sparťanská obrana na poslední chvíli nebezpečí odvrátila. Hned z protiútoku pak zkoušel štěstí Zeman. Marně, stejně jako Berger po akci mladého Kadlece.

Šestnáctiletý útočník se ale dočkal gólu.

Trápení Sparty ukončil v 83. minutě, když nejprve tečovaná střela Vacka skončila na tyči, ale právě nový muž na hřišti překonal Bučka. Václav Kadlec byl v tu chvíli na trávníku osm minut. Letenští už tři body uhájili a vrátili tak Baníku podzimní porážku z Bazalů.

Výsledek:
Sparta Praha - Baník Ostrava 1:0 (0:0)
Branka:
83. Kadlec. Rozhodčí: Franěk - Kordula, E. Marek. ŽK: Tchuř (Ostrava). Diváci: 8203.
Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák (63. Berger), Kucka, Vacek, Zeman (80. Sergio) - Kulič (76. Kadlec), Holenda. Trenér: Chovanec.
Ostrava: Buček - Zawada (84. Otepka), Neuwirth, Pavlík, Tchuř - Rajtoral (69. Vácha), T. Marek, M. Lička, Mičola (61. Střihavka) - Lukeš - Zeher. Trenér: V. Lička.

1. Slavia 26 15 7 4 49:22 52
2. Sparta 26 13 8 5 40:21 47
3. Liberec 26 12 8 6 35:25 44
4. Olomouc 26 12 7 7 33:32 43
5. Mladá Boleslav 26 11 9 6 35:32 42
6. Jablonec 26 12 4 10 28:29 40