Slávisté zvládli úvodní jarní kolo. Sparta otočila zápas ve Zlíně

Zapalte v Edenu ohně. "Obrozená" Slavia vybojovala tři body
Červenobílí porazili Zbrojovku v nejvyšší soutěži poprvé po pěti zápasech...
... a o skóre se posunuli před Liberec na čtvrté místo tabulky, které znamená účast v Evropské lize.
Na jarní premiéru posíleného slávistické týmu dorazilo do Edenu dvanáct tisíc diváků.
Ti viděli v základní sestavě domácích čtyři z osmi nových tváří:...
Aktualizováno 13. 2. 2016 20:22
Fotbalová Sparta odjela na úvod jara do Zlína, kde sice prohrávala, ale zásluhou Brabce a Šurala si odváží tři body.

Zlín - Fotbalisté Sparty zvítězili v 17. kole první ligy ve Zlíně 2:1 a bodově se dotáhli na Plzeň a minimálně do neděle jsou o skóre lídrem tabulky. Zlín favorizované Spartě vzdoroval celý úvodní poločas, kdy v jeho závěru vstřelil vedoucí branku Tomáš Hájek. Sparta otočila výsledek po hodině hry, kdy v rozmezí dvou minut skórovali Jakub Brabec a Josef Šural.

Sparta nasadila nové posily

V sestavě Sparty se z nových posil objevili obránce Zahustel a na levé straně zálohy Šural. Trenér Ščasný ve středu pole upřednostnil Marečka místo Váchy a Matějovského za Krejčího. Domácí kouč Páník zařadil na hrot útoku novou posilu Diopa.

Zlínská taktika vycházela z pozorné defenzívy doplněné rychlým přechodem do protiútoků. Mírná územní převaha Sparty ve středu pole většinou končila na nepřesné kombinaci. Jedinou výjimkou byly akce po pravé straně, které zakládal Zahustel. Po jeho průniku v 8. minutě Dočkal přestřelil. Také u zárodku další slibnější příležitosti Pražanů stál únik Zahustela, jeho centr vystihl brankář Dostál.

Zlín se dostal do vedení v první půli

Zlín se po půlhodině hry osměloval k útočnější hře. Ve 34. minutě Poznar hlavou přihrál Diopovi, jenž mířil do brankáře Bičíka. Domácí brankář Dostál stačil ve 40. minutě vyrazit střelu Matějovského. Zlín udeřil těsně před přestávkou. Po rohovém kopu Koreše zůstal před brankou volný Hájek, který hlavou překonal Bičíka.

Na gól do šatny zareagovala Sparta po změně stran drtivým tlakem. Trenér Ščasný stáhl ze hry Lafatu, kterého nahradil Krejčí a na hrot útoku se posunul Šural.

První předzvěstí zvratu byla v 51. minutě po Krejčího trestném kopu hlavička Zahustela, která se odrazila od jedné tyče do druhé a následně do pole. V 58. minutě po Dočkalově centru Brabec hlavou vyrovnal a o dvě minuty později Dočkalův roh přizvedl hlavou Zahustel a volný Šural dal druhý gól Sparty.

Zlín se ještě v závěru ze šoku vzpamatoval. Vyrovnat se mu ale nepodařilo. Navíc dohrával poslední tři minuty bet vyloučeného Bartolomeua, který prohrál běžecký souboj s Krejčím a za jeho stažení dostal červenou kartu. Sparta už těsné vítězství uhájila.

Jablonec pod novým koučem nezaváhal

Fotbalisté Jablonce v premiéře trenéra Zdenka Frťaly vstoupili do ligového jara domácí výhrou 2:0 nad oslabenou Jihlavou. Na lavičce Vysočiny naopak nevyšel debut jinému slovenskému kouči Michalu Hippovi, jehož tým dohrával zápas 17. kola bez vyloučených Vladimíra Kukola a Jiřiho Krejčího. O výhře Severočechů rozhodli ve druhé půli Luděk Pernica a Stanislav Tecl z penalty.

Domácí i po pauze zatlačili Jihlavu na její polovině. Gregušovu střelu ještě Rakovan vytáhl na roh, ale v 58. minutě už se Jablonec dočkal. Míč se v pokutovém území dostal ke stoperovi Pernicovi a ten tvrdou ranou otevřel skóre.

Čtvrt hodiny před koncem Jihlava prakticky ztratila šanci na bodový zisk. Krejčí v šestnáctce srazil Tecla, dostal červenou kartu a sám faulovaný hráč v 78. minutě proměnil nařízenou penaltu. Jablonec tak zaznamenal teprve druhou domácí výhru v této ligové sezoně.

Teplice vyhrály poprvé od října

Fotbalisti Teplic zvládli úvodní zápas prvoligového jara a zdolali Příbram 2:0. Pomohla jim k tomu hlavně výrazná převaha v úvodních 20 minutách, kterou přeměnili v góly Hora a Ljevakovič. Příbram sice výkon poté zlepšila, ale několik šancí jí pochytal brankář Chudý. Pro Teplice jde o první ligovou výhru od října.

Už po šesti minutách se z autu hluboko na vlastní polovině prokombinovali až ke gólu. Ljevakovič našel pohlednou šajtlí na pravé straně rozběhnutého Horu a jeho neméně povedená křížná rána zapadla do sítě. Během necelých devíti vteřin se do akce zapojilo pět hráčů, stačilo jim osm dotyků s míčem.

Právě nápadité kombinace a celkově lepší pohyb dával Severočechům zhruba do 20. minuty výraznou převahu. Ve 14. minutě si na podobný dlouhý míč naběhl Vaněček, ale míč po křížné střele jen projel těsně kolem tyče. Za další dvě minuty už ale Teplice vedení navýšily - a znovu to bylo po autu a nápadité kombinaci. Míš se zprava dostal až k Ljevakovičovi, který asi metr od značky pokutového kopu nezaváhal a prostřelil brankáře Hrušku podruhé.

Mahmutovič se ukázal jako velká posila

Fotbalisté Olomouce vstoupili do jarní části první ligy remízou 2:2 v záchranářském souboji s Bohemians Praha 1905. Dostali se tak z pásma sestupu. Po první půli vedli hosté brankou Schicka. Domácí zkraje druhé půle skóre otočili po trefách Ordoše s Mahmutovičem, ale Bohemians dokázali vyrovnat Acostou.

Sigma měla šance, ale ve 41. minutě šli do vedení hosté. Mosquera potáhl míč po křídla, vyslal Schicka, který obehrál Štěrbu a křížnou střelou nedal Buchtovi šanci.

Ve druhý půli ale zaúřadovala lednová posila Mahmutovič. Útočník hostující z Plzně nejprve uvolnil Ordoše a ten podél Zlámala poslal míč do branky. O čtyři minuty pak dokonal obrat sám Mahmutovič, který po Šindelářově přihrávce utekl obráncům a poradil si i s gólmanem.

V 59. minutě zahrál Mahmutovič u čáry na housle Krchovi, střelu z úhlu pak brankář Bohemky tečoval na rohový kop. Ale nápor domácích v 69. minutě hosté utnuli a z nenápadné akce vyrovnali. Mosquera našel Jiráska, ten parádním centrem přes celé vápno nahrál Acostovi, který vyrovnal na 2:2.

Mešanovič posunul Slavii na čtvrtou pozici

Fotbalisté Slavie vstoupili do jara výhrou 2:0 nad Brnem. Vršovický celek rozhodl o svém vítězství v duelu 17. ligového kola už v první půli, kdy se trefili nová posila Bosňan Muris Mešanovič a Jiří Bílek. Červenobílí porazili Zbrojovku v nejvyšší soutěži poprvé po pěti zápasech a o skóre se posunuli před Liberec na čtvrté místo tabulky, které znamená účast v Evropské lize.

Na jarní premiéru posíleného slávistické týmu dorazilo do Edenu dvanáct tisíc diváků. Ti viděli v základní sestavě domácích čtyři z osmi nových tváří - obránce Bořila, záložníka Hušbauera a duo útočníků Mešanoviče s Železníkem, kteří zastoupili zraněného kanonýra Škodu. Jen na lavičce zůstal kapitán Latka a místo něj na stoperu hrál s páskou Bílek.

Slávisté měli od začátku územní převahu a po čtvrthodině otevřeli skóre. Po Jablonského centru z přímého kopu šel do souboje s brněnským gólmanem stoper Deli a odražený balon pohotově poslal do sítě Mešanovič. Bosenský kanonýr skóroval hned v prvním soutěžním duelu za Slavii a připsal si devátou branku v ligové sezoně.

Zahanbit se nechtěla nechat ani druhá útočná posila červenobílých Železník, kterého nejprve vychytal Melichárek a poté pálil nad. Tři minuty před pauzou už domácí navýšili vedení. Po rohovém kopu vyhrál hlavičku Souček a Bílek hlavou protlačil balon za čáru.

Další gólovou šanci měl Mešanovič, ale střela mu nesedla a jen trefil Melichárka. V 73. minutě hostující Jovanovič po rohu protlačil míč do sítě, jenže sudí Kocourek jeho trefu k překvapení Zbrojovky neuznal kvůli faulu. V závěru už domácí tři body v klidu uhlídali.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

17. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - Sparta Praha 1:2 (1:0)

Branky: 45. Hájek - 58. Brabec, 60. Šural. Rozhodčí: Královec - Slyško, Wilczek. ŽK: Hájek - Costa, Holek, Brabec, Frýdek, Mareček. ČK: 87. Bartrolomeu (Zlín). Diváci: 5646 (vyprodáno).

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov - Vukadinovič, Janíček (23. Holík), Živulič, Koreš (83. Bartolomeu) - Diop (61. Fantiš), Poznar. Trenér: Páník.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Mareček - Dočkal (84. Juliš), Frýdek, Matějovský (90. Vácha), Šural - Lafata (46. Krejčí). Trenér: Ščasný.

FK Jablonec - Vysočina Jihlava 2:0 (0:0)

Branky: 58. Pernica, 78. Tecl z pen. Rozhodčí: Lerch - Mokrusch, Kotík. ŽK: Karavajev, Trávník - Bazal, Šulek, Rakovan. ČK: 25. Kukol, 77. Krejčí (oba Jihlava). Diváci: 2460.

Jablonec: Bárta - Kysela, Beneš, Pernica, Karavajev - Hübschman - Masopust (53. Trávník), Greguš, Pospíšil (53. Doležal), Breda (73. Mihálik) - Tecl. Trenér: Frťala.

Jihlava: Hanuš (45.+2 Rakovan) - Vaculík, Krejčí, Šourek, Mišůn - Kučera, Hronek - Kukol, Šulek, Bazal (66. Jungr) - Voltr (82. Fulnek). Trenér: Hipp.

Sigma Olomouc - Bohemians Praha 1905 2:2 (0:1)

Branky: 47. Ordoš, Mahmutovič - 41. Schick, 69. Acosta. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Ratajová. ŽK: Mahmutovič, Ordoš (oba Olomouc). Diváci: 4269.

Olomouc: Buchta - Hála, Štěrba, Rode, Vepřek - Petr (63. Moulis), Ordoš, Šindelář, Houska (90. Falta), Navrátil - Mahmutovič (82. Malec). Trenér: Jílek.

Bohemians 1905: Zlámal - Čögley, Krch, Gajič, Švec - Acosta, Hubínek (86. Šmíd), Hradecký, Jirásek, Mosquera (90. Čížek) - Schick. Trenér: Pivarník.

FK Teplice - 1. FK Příbram 2:0 (2:0)

Branky: 7. Hora, 16. Ljevakovič. Rozhodčí: Jílek - Hock, Urban. ŽK: Ciskaridze, Lüftner - Chaluš. Diváci: 3228.

Teplice: Chudý - Vondrášek, Lüftner, Ciskaridze, Krob - Ljevakovič, Soungole - Hora, Vachoušek (85. Kodeš), Kukec (90.+2 Gregáň) - Vaněček (89. Táborský). Trenér: Vavruška.

Příbram: Hruška - Mudra, Chaluš, Zápotočný (46. Tregler), Divíšek - Pilík, Suchan (46. Šabala), Hnaníček, Štípek - Rezek (81. Moravec) - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

Slavia Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (2:0)

Branky: 15. Mešanovič, 42. Bílek. Rozhodčí: Kocourek - Peřina, Vlasjuk. ŽK: Michal Škoda (Brno). Diváci: 12.067.

Slavia: Berkovec - Bořil, Bílek, Deli, Jablonský - Souček - Vukadinovič (86. Štohanzl), Hušbauer, Zmrhal - Železník (88. Barák), Mešanovič (90. Mikula). Trenér: Uhrin ml.

Brno: Melichárek - Hyčka, Košťál, Jovanovič, Keresteš - Brigant (78. Vávra), Malík, Chrien (81. Lacko), Michal Škoda (62. Pašek) - Zavadil - Řezníček. Trenér: Kotal.