Sparta se třásla. Jablonec ale porazila 3:2 a drží LM

Martin Jůzek
23. 5. 2009 16:52
Sparta - Jablonec 3:2
Patrik Berger vstřelil důležitou první branku Sparty
Patrik Berger vstřelil důležitou první branku Sparty | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

16. Žižkov 29 27:43 22

Praha - Sparta a Liberec. To jsou týmy, které po sobotním 29. kole české nejvyšší fotbalové soutěže zůstávají ve hře o druhé místo zaručující start v předkole Ligy mistrů.

Naopak už jen na Evropskou ligu mohou pomýšlet další ambiciózní celky Mladé Boleslavi a Sigmy Olomouc.

Letenský klub drží druhou příčku, ale o výhru nad Jabloncem se musel třást do posledních minut. Nakonec vyhrál 3:2.

Zápas jsme sledovali ON-LINE ZDE

Severočeský klub, jemuž před utkáním patřila sedmá příčka, ještě bojoval o start v evropských pohárech. Ale až na šanci Lafaty, kterého v jedenácté minutě vychytal brankář Blažek, působili hosté dost bezradně.

Zato Sparta hrála i díky nasazení rychlého mladíka Kadlece mnohem aktivněji. Po čtvrthodině hry zkusil vystřelit Berger, s nepříliš prudkým pokusem domácího kapitána neměl Špit sebemenší problém.

To o pár vteřin později se zapotil, když se Václav Kadlec zbavil obránce a podruhé během krátké doby byl sám před brankářem. Ani nadvakrát ale míč do sítě nedostal.

Berger dirigoval hru Sparty

Zajímavý fotbal pokračoval a nebezpečnější byla Sparta. Hlavně zásluhou Patrika Bergra. Nejstarší fotbalista hrající v poli nejdříve z přímého kopu točil míč do šibenice, Špit ovšem zasáhl.

Jenže ve 22. minutě už byl jablonecký brankář bezmocný. Od Hubníka se balon odrazil právě k pětatřicetiletému záložníkovi, jenž si ho zpracoval na hrudi a nechytatelnou ranou jej poslal k tyči. Šlo o jeho pátou trefu po návratu do české ligy.

Spartu vedení pochopitelně uklidnilo. A co taková psychická výhoda dokáže s hráči udělat, to ukázal zakrátko aktivní Kadlec. Na levé straně si pohrál s hostujícím obráncem a Špit mohl děkovat jen tomu, že centr do vápna odvrátili pozornější spoluhráči.

Parádní kombinaci předvedli svěřenci Jozefa Chovance po půlhodině hry. Míč si vyměnovali Kadlec s Wilfriedem, potom jej poslali Kušnírovi a ten jej ještě přihrál do středu hřiště na Bergra. Tentokráte sice neskóroval, přesto se hráči v rudých dresech dočkali potlesku.

Jablonec po slušném začátku, kdy se nerozpakoval útočit klidně v šesti hráčích, naprosto uvadl a jeho pasivita byla potrestána.

Znovu se jednalo o tak trochu nenápadnou situaci. Jindy statický chorvatský obránce Manuel Pamič v sobě ve 40. minutě nalezl útočné choutky a jakmile k němu od Kadlece doletěl balon, poslal jej přesně k tyči.

Jablonec začal hrát až po pauze

Do přestávky se už skóre nezměnilo a ve druhém poločase musel Jablonec zabrat, pokud chtěl z Prahy odjet se vztyčenou hlavou. Ale zprvu se nezdálo, že se mu to podaří.

V 57. minutě totiž Vacek po přiťuknutí Wilfrieda zvýšil na 3:0 a sedm tisíc diváků na Letné už začalo slavit.

Zakrátko se Vacek dral do další šance, tentokráte však jeho pokus zblokoval obránce Jablonce. A když Hubník poslal hlavičku těsně nad břevno, vypadalo to na exhibici.

Jenže to by nesměli sparťané v obraně zapomenout na bývalého spoluhráče Luboše Loučku. Hostující záložník překonal po hodině hry domácího brankáře střelou k levé tyči.

Najednou Sparta znervózněla, zakrátko byla ráda, že po rohovém kopu jen míč proletěl vápnem. A že defenziva není jeho silnou stránkou, to pak ukázal Kušnír. Po minele tohoto kdysi záložníka střílel Hloušek, Blažek ovšem ránu vytěsnil.

Asi ještě více se začala lavička v čele s trenérem Chovancem strachovat o výsledek poté, co letenská obrana v 72. minutě inkasovala podruhé. Hamouz vyškolil na levé straně obranu a přesně přihrál na Vukoviče, který z metru dorazil balon do sítě.

Mělo přijít drama a jablonecký tlak. Nestalo se ani jedno. Řepka si sice málem srazil míč do vlastní sítě, ale jinak se hostům příliš nedařilo hráče v rudém trápit.

Sparta tak ubránila důležité tři body, které ji dál drží před třetím Libercem.