Sparta na Slovácku prohrála, Plzeň toho využila a je v devítibodovém trháku

2. 4. 2016 18:52
Bolestivé klopýtnutí. Fotbalisté Sparty prohráli v sobotním 23. kole Synot ligy na půdě Slovácku 0:2 a komplikují si tak boj o titul. Plzeň jí večer může utéct už na rozdíl devíti bodů. Letenští ale mají ještě jedno utkání k dobru.
Zklamání fotbalistů Sparty
Zklamání fotbalistů Sparty | Foto: ČTK

Uherské Hradiště -  Bolestivé klopýtnutí. Fotbalisté Sparty prohráli v sobotním 23. kole Synot ligy na půdě Slovácku 0:2 a komplikují si tak boj o titul. Plzeň naopak domácí souboj s Jihlavou zvládla, stejným poměrem vyhrála a odskočila Letenským na devět bodů. Pražané ale mají jeden zápas k dobru.

"Určitě není prohra v boji o titul příjemná, je to komplikace. Tohoto zápasu jsem se kvůli pauze, kterou jsme měli, obával. Silný tým se musí vrátit tam, kde jsme byli před přestávkou. Nemá cenu brečet, soupeř dal dva góly, my je nedali," řekl po zápase trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Ten nezařadil pět hráčů základní sestavy Bičíka, Zahustela, Holka, Váchu a Frýdka. V brance se objevil Miller, který si připsal svůj další ligový start po téměř dvou a půl letech.

Sparta sice měla vytrvalou územní převahu, ale šance měla až od 13. minuty. Nejdříve se po průniku Konatého po pravé straně dostal k míči Lafata, který překonal i brankáře Heču, ale v poslední chvíli vykopl míč z brankové čáry Rada. Vzápětí se po trestném kopu ocitl u levé tyče volný Costa, jenže s jeho pokusem si Heča poradil.

Nepomohl ani Juliš

Slovácko udeřilo o dvě minuty později. Po rychlém protiútoku robustní útočník Koné vyhrál souboj s obráncem Mazuchem, brankář Miller špatně vyběhl a útočník Slovácka z úhlu poslal míč do sítě.

Po poločasové přestávce kouč Ščasný posílil ofenzívu zařazením Juliše místo nevýrazného Matějovského. Sparta pozměnila taktiku, místo postupných útoků a zdlouhavé kombinace zkoušela nakopávat míče před branku protivníka. Ani tento způsob na obranu Slovácka neplatil. Naopak v 59. minutě vybojoval Civič na vlastní polovině hřiště míč a dlouhé sólo po levé straně zakončil druhým gólem.

Na nepříznivý stav odpověděla Sparta zvýšeným tlakem, kterému ale Slovácko s vypětím sil odolalo a nepustilo soupeře do vážnější šance. Zásluhou bojovnosti si připsalo před vyprodaným hledištěm tři body a Spartu zdolalo po předcházejících šestnácti prohrách ve vzájemných duelech.

Plzeň zaplatila výhru ztrátou Ďuriše

Plzeň do utkání nastoupila s vědomím, že Sparta prohrála na Slovácku, a od začátku si šla za výhrou. Tomu pomohla i brzká branka. Už po šesti minutách se domácí hnali do brejku, který sice nevyužili, ale zůstali na míči. Limberský pak našel Kovaříka, kterého se Jihlavě nepovedlo vystavit do ofsajdu, a domácí záložník se trefil přesně ke vzdálenější tyči.

I po změně stran byla Plzeň aktivnější, ale nedařilo se jí vzdor Jihlavy utnout druhou brankou, protože většinu akcí stačili hosté zastavovat. A když se Petržela dostal do dobré palebné pozice, z voleje přestřelil.

V 65. minutě přišla pro Plzeň velká komplikace. Kanonýr Ďuriš si zřejmě vážně poranil kotník a musel být odnesen ze hřiště. Následně ho sanitka vezla do nemocnice. Jeho náhradník Holenda sice hned vzápětí skóroval, ale gól nemohl být pro ofsajd uznán.

O čtyři minuty později právě Holenda prodloužil přímý kop Kovaříka a Kolář hlavou definitivně rozhodl. Vstřelil tak svůj 70. ligový gól. Holendu pak ofsajd připravil o další trefu.

Plzeň pak mohla skóre navýšit z penalty po faulu na Kovaříka, jenže Kolář ani nadvakrát neuspěl, když ho vychytal brankář Hanuš i při opakovaném pokusu. Na výhře domácích to ale nic nezměnilo, Jihlava si ve druhé půli větší šanci nevytvořila. Plzeň tak v lize neinkasovala už 572 minut.

Boleslav udržela náskok před Libercem

Liberčtí vyhráli 1:0 na hřišti Bohemians 1905 a pojistili si čtvrté místo v tabulce. Slovan díky gólu Ghaňana Isaaca Sackeyho ze 44. minuty ukončil pražskému týmu sérii sedmi domácích utkání bez porážky. "Klokani" v zápase trefili čtyřikrát brankovou konstrukci.

Jablonec přehrál Zlín 3:1. Domácí vedli po trefě Lukáše Masopusta, hosté sice ještě do půle srovnali zásluhou Lukáše Holíka, ale po změně stran rozhodli svými góly Ondřej Mihálik a Vít Beneš. Jablonec vyhrál poprvé po třech kolech, naopak nováček ze Zlína neukončil své trápení a prohrál šesté ze sedmi jarních kol.

Hráči Mladé Boleslavi otočili zápas na hřišti Příbrami a vyhráli 3:2. Na třetím místě tabulky tak udrželi tříbodový náskok na Liberec. Příbram přitom vedla už 2:0 po vlastní brance Ondřeje Kúdely a trefě Romana Bednáře, jenže pak hosté zabrali a zásluhou Jana Kalabišky a vlastního gólu Tomáše Zápotočného srovnali. V nastavení zařídil obrat z přímého kopu Jakub Rada. Boleslav tak v Příbrami vyhrála poprvé od roku 2006.

Brno zlomilo sérii neúspěšných výsledků na hřištích soupeřů a zvítězilo v Teplicích 1:0. O jejich výhře rozhodla penalta z 81. minuty, kterou proměnil Jakub Řezníček. Zbrojovka tak venku bodovala po pěti zápasech a vyhrála tam poprvé od konce září.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

23. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Sparta Praha 2:0 (1:0)
15. Koné, 59. Civič. Rozhodčí: Nenadál - Wilczek, Pelikán. ŽK: Šimko, Daníček, Kerbr, Došek - Konaté, Brabec. Diváci: 7765 (vyprodáno).

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Hofmann, Šimko (77. Kerbr) - Šumulikoski - Biolek (73. Diviš), Daníček, Havlík, Civič - Koné (83. Došek). Trenér: Habanec.

Sparta: Miller - Mareček, Brabec, Mazuch (77. Jiráček), Costa - Dočkal, Matějovský (46. Juliš) - Konaté, Šural, Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)
7. Kovařík, 72. Kolář. Rozhodčí: Jech - Urban, Kubr. ŽK: Baránek - Urdinov. Diváci: 10.792.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hubník, Limberský - Hrošovský, Hořava - Petržela (79. Krmenčík), Kolář (90. Vaněk), Kovařík - Ďuriš (66. Holenda). Trenér: Krejčí.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Krejčí, Tlustý, Urdinov (81. Mišůn) - Nerad (75. Jungr), Šulek - Bazal, Hronek, Vaculík (75. Kukol) - Voltr. Trenér: Hipp.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 0:1 (0:1)
Branka:
44. Sackey. Rozhodčí: Paták - Nádvorník, Hrabovský. ŽK: Schick - Coufal, Pokorný, Luckassen, Bartošák. Diváci: 4923.

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta (63. Čížek), Hubínek (71. Lulič), Jirásek, Mosquera (63. Bartek) - Schick. Trenér: Pivarník.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Sackey (71. Bartošák), Breite - Jefremov, Shala, Vůch (65. Folprecht) - Bakoš (76. Luckassen). Trenér: Trpišovský.

1. FK Příbram - FK Mladá Boleslav 2:3 (1:0)
20. vlastní Kúdela, 47. Bednář - 57. Kalabiška, 84. vlastní Zápotočný, 90.+1 Rada. Rozhodčí: Jílek - Kotík, Dobrovolný. ŽK: Tregler, Suchan, Krameš - Fleišman.

Příbram: Hruška - Krameš, Tregler, Zápotočný, Mudra - Hnaníček - Štípek (79. Brandner), Pilík, Suchan (84. Vošahlík), Rezek - Bednář. Trenér: Tobiáš.

Mladá Boleslav: Šeda - Jánoš, Kúdela, Čmovš, Fleišman (78. Klobása) - Ščuk, Rada - Čermák, Takács (54. Baroš), Chramosta (52. Kalabiška) - Magera. Trenér: Jarolím.

FK Jablonec - Fastav Zlín 3:1 (1:1)
36. Masopust, 50. Mihálik, 61. Beneš - 42. Holík. Rozhodčí: Hrubeš - Pilný, Vlasjuk. ŽK: Kysela, Trávník (oba Jablonec). Diváci: 2210.

Jablonec: Bárta - Karavajev, Kysela, Beneš, Hybš - Hübschman (87. Rossi) - Masopust, Pospíšil (46. Mihálik), Kubista, Trávník (46. Doležal) - Tecl. Trenér: Frťala.

Zlín: Dostál - Janíček, Jugas, Hájek, Matejov - Vukadinovič (64. Bartolomeu), Živulič, Fantiš (80. Motal), Holík, Koreš (64. Diop) - Poznar. Trenér: Páník.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 0:1 (0:0)
Branka:
81. Řezníček z pen. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Hock. ŽK: Potočný, Vachoušek (všichni Teplice). ČK: 85. Potočný. Diváci: 4056.

Teplice: Chudý - Hora, Lüftner, Ciskaridze, Krob - Soungole (82. Táborský), Kodeš (59. Potočný) - Kukec (75. Gregáň), Ljevakovič, Nivaldo - Vachoušek. Trenér: Vavruška.

Brno: Melichárek - Hyčka, Buchta, Košťál, Keresteš - Lutonský (84. Jovanovič), Pašek, Lacko, Zavadil (87. Zoubele), Škoda - Řezníček (90.+2 Buchta). Trenér: Kotal.