ČTK, SportPlus
29. 7. 2007 20:38
Sparta si před novou sezonou poradila s Hansou Rostock

Praha - Příprava na první fotbalovou ligu finišuje, v souboji Budějovic s Libercem více sebevědomí získali českobudějovičtí, Olomouc si poradila s béčkem Baníku.

Týden před zahájením nového ročníku si pražská Sparta poradila s Hansou Rostock. V dresu Baníku se znovu dařilo Václavu Svěrkošovi, který si v pátém přípravném utkání po návratu z Německa připsal čtvrtý střelecký zápis. Nováček ze Žižkova si poradil s Jabloncem.

Sparta - Rostock 2:0

Fotbalisté Sparty zvládli generálku na start nejvyšší soutěže. Před čtyřmi tisícovkami diváků v neděli herně předčili i přestříleli Hansu Rostock a zvítězili 2:0.

V sychravém počasí mohli sparťané přidat i další góly, ale měli vychýlenou střeleckou mušku. V brance mistra se objevil Tomáš Poštulka, nová posila Matúš Kozáčik se bude hlásit na Letné až v pondělí.

Zápas začal dešťovou sprškou a sparťanským náporem, který mohl už během první půlhodiny korunovat brankami při několika šancích Došek, ale dvakrát se mu postavil do cesty skvělý gólman Wächter, jednou orazítkoval domácí útočník břevno. Krásnou střelou vyzkoušel brankáře Hansy i Hušek.

Na branku si museli sparťané počkat až do druhého poločasu, kdy po faulu na Horvátha sám postižený zahrál trestný kop, na který naběhnutím za obranu a lehkou tečí do sítě reagoval nejlépe Kladrubský. Krátce poté přidala Sparta po dalším soupeřově zaváhání druhý gól zásluhou Pospěcha a trenér Bílek mohl vystřídat hned pět hráčů najednou.

Výsledek:
Sparta Praha - Hansa Rostock 2:0 (0:0)
Branky: 48. Kladrubský, 54. Pospěch. Rozhodčí: Matějek. Diváci: 4052.
Sestava Sparty: Poštulka - Pospěch (81. Zabavník), Šimůnek (70. Mareš), Řepka (46. Kadlec), Kladrubský - Abrahám (60. Kisel), Horváth (60. Sylvestre), Hušek (60. Kúdela), Limberský (46. Žofčák) - Kulič (60. Slepička), Došek (60. Rezek).

České Budějovice - Liberec 2:1

Souboj dvou prvoligových týmů v generálce před startem soutěže vyšel lépe fotbalistům Českých Budějovic, kteří v neděli porazili Liberec 2:1. Jihočeši vedli po brankách hostujících hráčů Jungra a Radzinivečiuse, Slovan snížil v závěru po trefě reprezentačního záložníka Pudila.

Hostům sice patřil úvod, ale šance Jirouše vyzněly do ztracena, naopak hráči Dynama se dokázali už brzy prosadit po rychlé akci, na jejímž konci byl Jungr.

Severočeši měli opticky navrch, z druhého gólu se však radovali znovu domácí, v jejichž dresu se trefil Radzinivečius, který v Budějovicích hostuje právě z Liberce.

Hosté se snažili o vyrovnání, ale v 63. minutě byli rádi, že neinkasovali potřetí po sólu Zelinky, kterého vychytal Hauzr. Osm minut před koncem Liberec alespoň snížil.

Výsledek:
České Budějovice - Liberec 2:1 (2:0)
Branky: 10. Jungr, 33. Radzinivečius - 82. Pudil. Rozhodčí: Jílek.
Č.Budějovice: Kučera (46. Křížek) - Peroutka (46. Plichta), Horejš, Homoláč (46. Rehák), Šmíd - Plocek, Vozábal, Hílek, Jungr - Adamec, Radzinevičius (46. Zelinka).
Liberec: Hauzr - Krátký (46. Šinglár), Košťál, Brezinský (46. Holeňák), Liška - Papoušek, Hodúr, Bílek, Bejbl, Pudil - Jirouš.

Baník Ostrava - Púchov 2:0

Fotbalisté Baníku Ostrava porazili v závěrečném testu před ligovou premiérou Púchov 2:0. Jeden gól třetiligovému slovenskému celku dal opět i útočník Václav Svěrkoš, který si v pátém přípravném utkání po návratu z Německa připsal čtvrtý střelecký zápis.

Baník tentokrát nepředvedl takový brankostroj jako proti Bystrci, ale týden před Bohemians se udržel v herní pohodě. Silnější sestava v první půli dala dva góly a vypracovala si celou řadu dalších možností, které odvrátily tyče, nebo gólman Valach. Po obrátce kouč Karel Večeřa zkoušel změny v herním systému a Ostrava už neměla tak výrazný tlak jako v úvodu.

"Nejen tento zápas, ale celá příprava mi ukázala, že pokud nebudeme dělat chyby a nenecháme se zbytečně něčím rozhodit jako třeba dneska Martin Lukeš neodpískaným faulem, tak máme na to, abychom se herně srovnali s každým soupeřem v lize," řekl novinářům Večeřa.

Do jeho plánů o sestavě zatím zasahují zdravotní potíže několika hráčů, i dnes scházeli zranění Marek a Bolf. Podle Večeři se zahajovací sestava z nedělního duelu blíží momentálnímu ideálu. "Je to jedna ze dvou tří variant," uvedl Večeřa.

Výsledek:
Baník Ostrava - Púchov 2:0 (2:0)
Branky: 23. Svěrkoš, 35. Lukeš. Rozhodčí: Čecháček. Diváci: 2299.
Sestava Ostravy: Vašek - Řezník, Cigánek (62. Ricka), Bystroň, Čoupek (62. Tchuř) - Rajtoral (46. Zeher), Metelka, Lukeš (70. Varadi), Mišinský (62. Tesařík) - Svěrkoš, Magera.

Jablonec - Žižkov 0:1

V posledním zápase před startem první fotbalové ligy zvítězil nováček nejvyšší soutěže Viktoria Žižkov v Jablonci 1:0. Sebevědomí před začátkem sezony pozvedl hráčům pražského týmu vítězným gólem po půlhodině hry Procházka.

Hosté ale přišli s největší pravděpodobností o jednu ze svých opor Straceného, který byl zraněn v obličeji při nezaviněné srážce v úvodu utkání a byl převezen do nemocnice.

"Podle předběžných informací nemá lícní kost zlomenou, ale má asi otřes mozku a minimálně přes noc zůstane na pozorování," řekl ČTK mluvčí klubu Jiří Fryc.

V prvním poločase bylo utkání vyrovnané, po přestávce domácí prostřídali sestavu a jejich výkon se zhoršil. Žižkov byl jednoznačně lepší, šance ale neproměnil.

Švancarův oblouček šel do břevna, Bažíkovu hlavičku skvěle chytil Špit. "Byl to v naší přípravě nejkvalitnější zápas proti nejkvalitnějšímu soupeři," řekl žižkovský trenér Stanislav Griga.

Výsledek:
FK Jablonec - Viktoria Žižkov 0:1 (0:1)
Branka: 30. Procházka.
Jablonec: Špit - Hamouz, Homola, Eliáš, Fukal - Stožický (58. Nulíček), Kordula (66. Vácha), Baranek (74. Hloušek), Flachbart (66. Štěpán) - Svátek (45. Krejčí), Zelenka (76. Vošáhlík).
Žižkov: Pařízek - Kučera, Labant, Besta, Šťastný - Kušnír, Procházka, Novotný (62. Bažík), Stracený (9. Moughfire) - Bukač (62. Kalod), Švancara.

Baník Ostrava B - Olomouc 1:1

Fotbalisté Olomouce remizovali v posledním přípravném utkání před začátkem sezony s divizní zálohou Baníku Ostrava 1:1. Generálka vyvolala v táboře Hanáků rozladění, kouč Martin Pulpit si postěžoval na špatné hřiště, na kterém si prý tým nemohl vyzkoušet některé herní varianty.

"Jsem zklamaný. Výběrem nevhodného hřiště i soupeřem, který v jedenácti hráčích stál na šestnáctce a bránil. Potřebovali jsme si něco vyzkoušet, ale to se právě nepodařilo. Za žádnou generálku tento zápas nepovažuju," řekl novinářům trenér Sigmy Martin Pulpit.

Olomouc toho opravdu moc nepředvedla. Prvních deset minut byla aktivní i nebezpečná, ale Hubníkovu příležitost kryl Buček.

Pulpitův tým ve 20. minutě omráčil Prokešův gól, kterému předcházela chyba Jurkiče a špatný odkop brankáře Drobisze. Favorit se pak utkáním doslova protrápil. Byl sice častěji u míče, ale územní převaha mu byla k ničemu.

Obranný val Ostravanů prolomil teprve po hodině hry po Rossiho pasu Janotka, který tváří v tvář technicky obstřelil gólmana Bučka. Sigma si vypracovala ještě jednu šanci, v 77. minutě však Schulmeistra vychytal Buček.

Výsledek:
Baník Ostrava B - Sigma Olomouc 1:1 (1:0)
Branky: 20. Prokeš - 59. Janotka. Rozhodčí: Levinger. Diváci: 320.
Sestava Olomouce: Drobisz - Randa, Šuškavčevič, Škerle, Jurkič (46. Čupr) - Onofrej (68. Petr), Rossi, Rýdel - Janotka, Hubník (46. V. Schulmeister), Pulkert (46. Bajer).

Vlašim - Teplice 0:4

V posledním přípravném zápase před startem první ligy zvítězili tepličtí fotbalisté na hřišti třetiligové Vlašimi 4:0. Hosté už do přestávky nastříleli tři góly, z nich dva dal Smíšek, kterého získaly Teplice z Jablonce.

Kouč Petr Rada byl především rád, že jeho svěřenci mohli vůbec utkání odehrát, protože původně dohodnutý soupeř kyperská Larnaka start odřekl.

"Jen těžko jsme na poslední chvíli hledali soupeře," řekl teplický trenér a dodal, že základní sestava v neděli nastoupila z 90 procent ve složení, v jakém se mužstvo představí v prvním ligovém souboji na Kladně.

Výsledek:
Graffin Vlašim - FK Teplice 0:4 (0:3)
Branky: 20. a 32. Smíšek, 9. Gašparík, 83. Rilke.
Sestava Teplic: Slavík - Kaufman, Lukáš, Krmaš, Merzič (46. Rosa) - Verbíř (65. Rilke), Szabou (60. Lijevakovič), Doležal (72. Hašek), Gašparík (65. Klein) - Smíšek (46. Kroupa), Koukal.

Mladá Boleslav - Larnaka 4:1

V posledním zápase letní přípravy zdolali fotbalisté Mladé Boleslavi kyperský celek AEK Larnaka 4:1. Dvě branky vítězů vstřelil Brunclík. Většinu zápasu byli domácí aktivnější a vypracovali si více šancí. Kypřané snížili až v závěru utkání, když už prohrávali o čtyři góly.

Skóre otevřel v 16. minutě Brunclík, který o čtyři minuty později přidal i druhý gól. Poprvé obstřelil kyperského brankáře po přihrávce Holuba, podruhé se ke střelbě dostal, když Sofronisovi vypadl mokrý míč z rukavic.

Třetí gól dal ve 26. minutě Táborský po spolupráci na jeden dotyk s Matějovským. Druhý poločas byl na góly vyrovnaný. Nejprve v 62. minutě na 4:0 zvýšil Rajnoch po Holubově rohu. Jedenáct minut před koncem snížil Xenofontos, když zakončil své sólo střelou pod vybíhajícím Millerem.