Sparta si to v LM rozdá s Malmö, Bílkův tým nedal ani gól

23. 7. 2014 19:50
Fotbalistům Sparty se ve třetím předkole LM postaví švédské Malmö, které přešlo přes lotyšské Ventspils.
Budou Letenští zažívat radost i po 3. předkole Ligy mistrů?
Budou Letenští zažívat radost i po 3. předkole Ligy mistrů? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha -Zase do Švédska. Fotbalová Sparta může definitivně odčinit loňské vypadnutí s Häckenem v kvalifikaci do Evropské ligy. Středeční odvetné zápasy 2. předkola Ligy mistrů totiž rozhodly o tom, že Letenští si to rozdají s dalším švédským týmem Malmö, které přešlo přes lotyšské Ventspils po remíze 0:0 a výhře 1:0.

Úvodní utkání Sparty s Malmö se uskuteční příští úterý od 19:30 na Letné.

Dnešní odvetě přímo na stadionu přihlížel kouč českého mistra Vítězslav Lavička s asistentem Zdeňkem Svobodou, kteří do Lotyšska letěli z Tallinu po včerejší odvetě s tamní Levadií (1:1).

Do zápasu naskočili aktivněji domácí fotbalisté, v 19. minutě však inkasovali poté, co Kroon do pokutového území nacentroval na volného Isaaca Thelina. Ten se z bezprostřední blízkosti nemýlil a značně zvýšil šance hostů na postup do 3. předkola.

Malmö po vstřelené brance ožilo a převzalo otěže zápasu. Ventspils se dlouho nemohl dostat k větší příležitosti, v 80. minutě navíc vyslali dvě povedené střely Forsberg a Kroon, gólman Uvarenko ale obě vykryl. Domácí pak zahrozili po rohovém kopu, Abdultaofik však hlavičkoval vedle a jeho tým za oba zápasy nevyslal jedinou střelu na brankáře Olsena.

Malmö se v evropských pohárech s českým týmem utkalo pouze jednou, v roce 1996 podlehlo 1:2 a 1:3 pražské Slavii v prvním kole Poháru UEFA. Sparta má ale na švédský fotbal neblahé vzpomínky, v loňském předkole Evropské ligy nestačila na Häcken.

Bílek v Lize mistrů končí

Fotbalisté gruzínského Dinama Tbilisi s koučem Michalem Bílkem prohráli 0:3 na hřišti Aktobe. Kazašský tým tak postoupil do dalšího předkola s celkovým skóre 4:0.

Na stadionu v Aktobe se v první půli nehrál příliš atraktivní fotbal, oba týmy se dostaly do jedné nebezpečné šance. V 19. minutě nejprve ohrozil branku záložník Dinama Merebašvili, jeho střelu si gólman Sidelnikov pohlídal. O chvíli později na druhé straně Korobkin těsně minul.

Až v závěrečné fázi druhého poločasu domácí fotbalisté utli šance Bílkova týmu. V 75. minutě otevřel skóre po pasu Chajrullina ukrajinský útočník Oleksij Antonov, o sedm minut později jej následoval střídající Igor Zenkovič. Na konečných 3:0 upravil v nastavení Abat Ajmbetov. Celý zápas odehrál v dresu Dinama stoper Radek Dosoudil.

Aktobe se ve 3. předkole utká se Steaua Bukurešť.

Odvetné zápasy 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Ventspils (Lot.) - Malmö (Švéd.) 0:1 (0:1)

Branka: 19. Thelin. První zápas: 0:0, postoupilo Malmö.

HJK Helsinky - Rabotnički Skopje 2:1 (2:0)

Branky: 22. Lod, 26. Moren - 47. Vujčič. První zápas: 0:0, postoupily Helsinky.

Aktobe (Kaz.) - Dinamo Tbilisi 3:0 (0:0)

Branky: 75. Antonov, 82. Zenkovič, 90.+5 Ajmbetov. První zápas: 1:0, postoupilo Aktobe.

Steaua Bukurešť - Strömsgodset (Nor.) 2:0 (0:0)

Branky: 72. Rapa, 84. Stanciu. První zápas: 1:0, postoupila Steaua.

Maribor (Slovin.) - Zrinjski Mostar (Bosna) 2:0 (1:0)

Branky: 45. Vršič, 57. Ibraimi z pen. První zápas: 0:0, postoupil Maribor.