reklama

Sparta šlape, Uhrinova Plzeň zatím připomíná mrtvý rybník

FOTO Plzeň pokořena, Bičík vychytal pohár pro dcerku Prohlédněte si fotografie z pátečního zápasu superpoháru, v němž si fotbalisté Sparty zkompletovali celou sbírku trofejí. Foto: Aktuálně.cz
Plzeň už zase na Spartu nestačila, tentokrát v Superpoháru. Co to znamená před startem fotbalové Synot ligy?

Glosář - Sparta sezonu rozjíždí ve velkém stylu, zato v plzeňské kabině těsně před vstupem do Synot ligy asi moc velká nálada na fóry nebude.

Ano, český Superpohár je pouze taková lepší exhibice, byť slušně honorovaná (milion pro vítěze, půlka poraženému), ovšem když ve vzájemném zápase dostanete od svého arcirivala nakládačku 3:0, tak sebe, fanoušky a také vlastníka klubu zrovna nepotěšíte.

Zvlášť když jste Spartu neporazili už pět zápasů v řadě a na vaší poličce slávy zejí letos místa vyhrazená trofejím za vítězství v lize, v poháru i Superpoháru prázdnotou. Přičemž všechna ta plechová nádhera už se blýská na Letné...

Dušan Uhrin šel do zápasu se Spartou jako kouč Plzně zatím třikrát, vždycky bez úspěchu. 

V jarním ligovém utkání na Letné byla Sparta lepší o parník, byť nakonec vyhrála "jen" 1:0.

Finále "pošťáckého" poháru v Edenu? Pravdu má ten, kdo připomene, že Plzeň byla na hřišti lepší, jenže čerstvý mistr lépe zvládl závěr zápasu i penaltový rozstřel, a získal tak double.

A v pátek, v souboji o český Superpohár, to zase byla Sparta, kdo soupeře jasně přehrával. Na hřišti byla mnohem živější a rychlejší i efektivnější po křídlech.

Byť svou pravdu si samozřejmě obhájí i ten, kdo zdůrazní, že přežít soupeřovu penaltu bez úhony a hlavně hrát celý zápas s plným počtem fotbalistů je lepší než muset ho odkopat o deseti. A že nad Costou při jeho penaltovém zákroku červená hrozba visela...

Na druhou stranu však sudí Michal Paták neodpískal na druhé straně jasnou penaltu po faulu na Matějovského, takže uraženecké povídánky trenéra Uhrina měly po utkání jen částečnou oprávněnost.

Přestavba Viktorie? Nijak zásadní

Fotbalová sezona, to je každopádně běh na hodně dlouhou trať. A kdo ztrácí na začátku, může pak v cíli s úsměškem v koutku úst čekat na ty, které v průběhu sezony předstihl a porazil.

Čili dělat nějaké hlubokomyslné závěry z jednoho zápasu o Superpohár by asi nebylo dvakrát chytré.

Nicméně zdá se, jako by Plzeňany přesun na pozici momentální české dvojky vyjma křiku v kabině nijak zvlášť nerozrušoval, z jejich transferní politiky totiž není příliš viditelné, že by s novým stavem věcí chtěli něco zásadního dělat.

Sparta minulým ligovým ročníkem profrčela bez nehod, s obrovským bodovým ziskem - a drží se zásady, že co funguje, to se nemění.

Po odchodu Vaclíka musela řešit jen brankářskou pozici, přičemž z dvojice Bičík-Štěch dostal přednost ten první a zkušenější. Nejjistěji zatím nevypadá, ale díky Kovaříkově penaltové ráně do břevna v soutěžních zápasech pořád drží čisté konto. Další nově příchozí, tedy Breznaník, Nešpor a Kováč, jsou připraveni na střídání.

To v Plzni jsem, přiznám se, po odchodu Pavla Vrby čekal větší personální zemětřesení. Byl tu předpoklad, že si Dušan Uhrin začne tým stavět podle svého. Ale to se moc neděje.

Podle všeho se dosud zaměřil jen na dvě věci:

1) Aby se v týmu srovnala disciplína, v poslední fázi panování Pavla Vrby už patrně poněkud rozklížená.

2) Aby tým přestal být na hřišti zcela závislý na 39letém Pavlu Horváthovi, který už se nestíhá vracet. Jak jsme si mohli všimnout například v Lyonu...

Obojí se daří, byť netuším, do jaké míry tým zahořel láskou k trenérovi, který ho po každém utkání vozil na hotel, aby ho měl pod kontrolou.

A ve středu zálohy se začal objevovat Hrošovský, jindy Hořava, s Horváthem jsou každopádně variabilní.

Ale jinde? Co třeba obrana? Celé jaro mluvil Uhrin o tom, že chce, aby dělala méně zbytečných chyb. A v letní přípravě prohrál 1:3 s Karabachem Agdam, pak 2:4 s Lokomotivem Moskva a dva góly dal Viktorii i Ingolstadt (2:2).

Superpohárovou prohru 0:3 na Letné máme pak stále v živé paměti.

Vyhořel jsi v bundeslize? Vítej v Plzni

Přinejmenším pod dva inkasované góly se pak mohl směle podepsat reprezentant František Rajtoral, další položka plzeňského seriálu "vyhořel jsi v bundeslize, tak tě zase vítáme doma, ty kluku jeden".

Jeho příběh je podobný tomu Petrželovu, s tím rozdílem, že Petržela byl v Augsburgu na přestup a Rajtoral v Hannoveru jen na hostování.

Pilaře v Německu pro změnu totálně zradilo zdraví. Nicméně odchody a návraty stále stejných hráčů vedou k tomu, že se Viktoria Plzeň mění v mrtvý rybník, do kterého příliš nepřitéká živá voda.

Nepříliš přesvědčivému Hubníkovi se na konci sezony řekne, že už se s ním po vypršení kontraktu nepočítá. Jenže jejda, ona mu sestoupila Olomouc, takže se vlastně nemá kam vrtnout. No tak tedy zůstaň, Romane, když už jsi tady, řeknou mu pak dobrácky v Plzni.

Držet tým pohromadě sice prima, ale když má o vaše reprezentanty typu Koláře zájem jen Kayserispor, tak vám v týmu zůstávají a nemáte moc prostor k nějakému okysličování kádru.

Ano, do zálohy přišel Chrien, ale ten má pro změnu v 18 letech teprve všechno před sebou, podobně jako 20letý Stratil. Vaněk by měl, pravda, vytvořit konkurenci Kolářovi.

Wágnera s Ďurišem pak Uhrin vyměnil s Boleslaví za Chramostu. No... Jestli tohle byl zrovna rozumný tah, to se teprve uvidí.

Plzeň se teď bude do sezony rozjíždět zápasy v Příbrami, pak patrně v Ploiešti a proti Jablonci.

Sparta jede dohrát dvojzápas s Levadií Tallinn, pak míří do Ďolíčku, utká se s lepším z dvojice Malmö/Ventspils a uvítá Jihlavu.

Na rozjezdu sezony hodně záleží. Rozhodne se v něm mimo jiné o tom, jestli se týmy prosadí do pohárové Evropy. Tím pádem, jak se naplní klubové pokladny a také peněženky hráčů.

Přednastaví se vlastně celá atmosféra sezony, kterou vytváří spokojenost fanoušků. A rozhodne se také o míře zápasové vytíženosti v průběhu ročníku.

Co platí dnes, za pár dní platit nemusí.

Mohou přijít zranění či jiné komplikace... A ve vzduchu pořád visí jeden velký odchod. Tak jako loni prodala Plzeň před Ligou mistrů Daridu, může letos něco podobného udělat Sparta s Hušbauerem.

Na konci srpna každopádně budeme vědět o aktuální síle Sparty i Plzně mnohem víc než teď.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama