27. 8. 2009 21:48
Sparta - Maribor 1:0
Fotbalisté Sparty slaví postup
Fotbalisté Sparty slaví postup | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Fotbalisté Sparty slaví postup do základní skupiny Evropské ligy, nástupce Poháru UEFA. Svěřenci trenéra Jozefa Chovance porazili slovinský Maribor i ve čtvrteční odvetě - tentokráte 1:0.

Téměř třináct tisíc diváků dotáhlo pražský tým k cenné výhře, zřejmě jediné, na jakou ve čtvrtek dosáhl český klub. A na konci zápasu se na letenských tribunách proháněla hodně radostná mexická vlna.

Už od úvodu ale mohli být přiznivci domácích spokojeni.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Hned po minutě si Zeman s pomocí nečekané hlavičky obhodil obránce, ale centr se mu nepovedl. Dvacetiletý záložník hned o chvíli později podnikl úspěšnější útok, přesně našel hlavu osamoceného Bonyho Wilfrieda, ten však těsně minul.

Co se útočníkovi Pobřeží slonoviny nepovedlo z první střely zápasu, to napravil záhy.

Na nové světelné tabuli naskočila třetí minuta, když tribuny poprvé jásaly. Na pravé straně utekl Žofčák, poslal míč do vápna na vzdálenější tyč, tam stál Wilfried a tentokráte se již nemýlil.

Chovancovi vyšla taktika. Bony umí ještě víc, říká
Hrdina Wilfried: Ve Spartě to byl můj nejlepší zápas

Hosté by museli dát tři branky, aby postoupili, ovšem z jejich hry se takové snažení nedalo vypozorovat.

Zahrozili až po sedmi minutách, kdy napravo utekl Tavares, jenže z nadějné pozice střílel vedle. Brazilský forvard byl jedinou výjimkou v Mariboru. I poté se často nabízel, hledal si místo za obranou a občas vyzkoušel pozornost brankáře Blažka.

Sparta vědoma si svého vedení nikam nespěchala, přesto měla dál mírnou převahu.

Převahu sparťané nevyužili

Pěknou individuální akci předvedl v 24. minutě Kušnír. Na pravé straně zamotal hlavu obráncům a stále postupoval vpřed. Když byl na kraji vápna, zachoval se přesně podle hesla: Nevíš, co udělat s balonem? Vystřel. Padající míč ale skončil nad břevnem.

Agilní Wilfried dál zaměstnával hostující defenzivu a několikrát ho jen centimetry dělily od další jestli ne přímo branky, tak minimálně velké šance. Jeho útočný kolega Kadlec, teprve sedmnáctiletý teenager, nebyl vyjma jedné hlavičky tak vidět.

Maribor nestíhal a s končícím prvním poločasem naprosto odpadl. Nejdříve Žofčák pálil do připraveného brankáře Raniloviče. Poté se Wilfried jen těsně nedostal k nebezpečné hlavičce a tlak korunoval Zeman ranou vedle.

Sparta zdolala Maribor
Sparta zdolala Maribor | Foto: Ludvík Hradilek

Snad největší možnost před odchodem měl po rohovém kopu opět reprezentant do 21 let.

Zkusil střílený centr, který ještě tečoval Kušnír. Ke smůle Sparty jen do gólmana.

Hostující kouč Milanič poslal do druhé půle Crniče, ještě mladšího hráče, než jakým je Kadlec.

Na začátku dokonce slovinský tým zatlačil Řepku a spol. do hluboké obrany. Nic víc než neškodné přihrávky a nepřesný pokus z toho ovšem nebylo.

Kadlec si řekl o střídání

Zato na druhé straně mohli Letenští dvakrát a definitivně poslat soupeře do kolen.

Rychlý brejk nejprve táhl Kadlec a přihrál na levou stranu Zemanovi. Míč se ve vápně dostal zpět k mladému forvardovi, ale ten obranu ve velké šanci neprostřelil.

Kadlec si pak řekl o střídání a možná i kvůli tomu nevyšla ani druhá akce v 60. minutě, jež následovala záhy. Ránu Wilfrieda vyrazil Ranilovič a druhý forvard balon minul.

Tempo hry trochu opadlo. Hra se začala kouskovat, přibylo nepřesností a jednu z nich měl na svědomí i kapitán Řepka. V době, kdy musel ubránit hostujícího útočníka, se položil na zem a chtěl odkopnout míč.

Poprvé se mu to nepovedlo, podruhé se štěstím ano. Vše dopadlo pro domácí dobře, a tak mohly tribuny s velkým nadšením vyprovodit Wilfrieda, jenž krátce nato vystřídal.

Řepka byl v centru dění ještě jednou, kdy nebezpečně zblokoval ránu Popoviče těsně vedle tyče a sám přitom spadl k zemi. Dal se však do pořádku a se spoluhráči už v poklidu ubránili výhru.

Výsledek:
Sparta Praha - NK Maribor 1:0
Branka:
3. Wilfried.
Rozhodčí: Kulbakov - Bykov, Savitski (všichni Běl.). První zápas 2:0, postupuje Sparta. ŽK: Pamič (Sparta). Diváci: 12.710.
Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič - Žofčák, Vacek, Kovba, Zeman (81. Střeštík) - Wilfried (75. Jirouš), Kadlec (62. Prudnikov). Trenér: Chovanec.
Maribor: Ranilovič - Popovič, Lunder, Samardžič, Aljanič - Mihelič, Mertlej (46. Crnič), Školnik - Pavlovič, Tavares - Jelič (63. Bunderla). Trenér: Milanič.