Sparta trápila giganta, o výhře Chelsea ale rozhodl Oscar

14. 2. 2013 20:53
Sparta sehrála s Chelsea vyrovnanou partii, Petra Čecha ale překonat nedokázala.
Oscar potopil pražskou Spartu gólem osm minut před koncem.
Oscar potopil pražskou Spartu gólem osm minut před koncem. | Foto: Reuters

Praha - Statečný výkon, ale bezzubý útok. Pražská Sparta trápila v úvodním kole vyřazovací části Evropské ligy slavnou Chelsea, brankáře Petra Čecha však překonat nedokázala a nakonec prohrála 0:1. O nejtěsnější výhře Blues rozhodl osm minut před koncem Brazilec Oscar, který byl na hřišti teprve několik vteřin.

Sparta neprohrála v evropských pohárech deset domácích utkání v řadě, tentokrát ale poněkud nešťastně o cennou sérii přišla.

"Škoda, že nám aktivita vydržela jen do nějaké šedesáté minuty. Nechceme se vymlouvat, ale neměli jsme teď šanci pravidelně hrát soutěž. Stáli jsme proti velmi kvalitnímu soupeři. Když jsme ztratili energii, přišly nějaké zbytečné ztráty a nakonec nás soupeř potrestal," uvedl po utkání trenér Sparty Vítězslav Lavička, který nasadil do základní sestavy posily Váchu a Lafatu, do obrany pak místo Pamiče teprve dvacetiletého Matěje Hybše.

Druhá půle přinesla fotbalovou nudu

Letenští začali proti úřadujícímu vítězi Ligy mistrů poněkud bázlivě, po čtvrthodině se ale osmělili a v první půli odehráli proti Chelsea dobrou partii. Velkou šanci měl David Lafata, který se ocitl ve vápně ve své typické pozici, branku Čecha ale přestřelil.

Hru Chelsea tvořili především Mata a Marin. První jmenovaný vytvořil velkou šanci pro Torrese, ten však potvrdil, že v Chelsea už není gólovým zabijákem, jakým byl v minulosti.

Kweuke minul a Oscar rozhodl

První půle nabídla zajímavý fotbal, oba týmy se snažily útočit a strhnout vedení na svou stranu. Po obrátce se ale úroveň hry dramaticky zhoršila. Sparťané i Blues dlouhé minuty drželi míč na svých polovinách a pranic je nezajímalo, že se diváci nudí.

Hru domácích na chvíli oživil až Kweuke, který nahradil Lafatu. Jenže v jediné šanci minul a přišel trest. Oscar naskočil do hry, po několika vteřinách si narazil s Hazardem, prošel kolem Holka i Švejdíka a chladnokrevně skóroval.

Sparta tak s anglickým týmem neskórovala v desátém utkání za sebou a na Stamford Bridge bude mít hodně těžkou úlohu.

"Jsem rád, že jsme nakonec ten jeden gól dát dokázali. Nebyl to jednoduchý zápas. Kdybychom vyhráli vyšším rozdílem, bylo by to lepší, ale i tak vezeme dobrý výsledek," pochvaloval si Petr Čech.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Chelsea FC 0:1 (0:0)

Branka: 82. Oscar. Rozhodčí: Orsato - Di Liberatore, Grilli (všichni It.). ŽK: Hušbauer - Cahill. Diváci: 18.952.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Hušbauer (85. Bednář), Vácha - Kadlec, Matějovský, Krejčí (81. Pamič) - Lafata (76. Kweuke). Trenér: Lavička.

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Ivanovič, Cahill, Bertrand - Lampard, Ramires - Hazard, Mata (82. Oscar), Marin (68. Benajun) - Torres. Trenér: Benítez.