Sparta v Evropě končí. Na Leverkusen nestačila

Václav Rojík
6. 12. 2007 20:05
Sparta hrála proti deseti fotbalistům Leverkusenu
Jan Rezek a Gonzalo Castro v souboji Sparty s Leverkusenem během zápasu základní skupiny Poháru UEFA. | Foto: Reuters

Leverkusen (Od zvláštního zpravodaje) - Fotbalisté Sparty si na jaře evropské poháry nezahrají. Ani půlhodinová přesilovka v Leverkusenu jí v závěrečném vystoupení v Poháru UEFA bod nezajistila a prohrála 0:1.

V tabulce skupiny E už tak nemůže dosáhnout na postupové příčky.

Kdo se těšil na kousky útočné hvězdy Bayeru Sergeje Barbaréze, byl zklamán hned při nástupu obou mužstev. Bosenský reprezentant sice figuroval na předzápasové soupisce, ale na ploše se nakonec místo něho objevil Řek Gekas.

Trenér Bílek vsadil na osvědčenou jedenáctku z utkání proti Spartaku s útočně naladěným triem Slepička, Došek, Rezek.

Domácí  hned od začátku zápasu pořádně "tlačili na pilu" a předváděli skvělou techniku, rychlost a tah na branku.

Jenže jako první mohla skórovat Sparta. Pospěch centroval napříč vápnem, zadák Gonzalo Castro chtěl odkopnout před dotírajícím Rezekem a nešťastně napálil míč do tyče vlastní branky.

Následně ale nechala obrana Sparty napravo prostor Barnettovi, na jehož střelu se musel brankář Grigar pořádně natáhnout, aby ji vytěsnil nad bránu.

Dále čtěte:

Z následného rohu  se odrazil míč za šestnáctku a z velké dálky protáhl Grigara pro změnu Castro.

První šance domácí povzbudily a rychlým pohybem se snažili Spartu zatlačit hluboko na její polovinu. Netrvalo dlouho a sparťanského brankáře nebezpečné prověřil po zemi Rolfes.

Po dvaceti minutách tlak Bayeru ustal. Jen Freier se z protiútoku přehnal kolem Kladrubského a vyslal dalekonosnou střelu na branku Sparty.

Nejhezčí akci první půle předvedla Sparta deset minut před jeho koncem. Došek vypíchl domácím rozehrávku, narazil si míč s Kiselem a po zaseknutí ve vápně hledal na delší tyči Rezka, jemuž akrobatické zakončení vůbec nevyšlo.

Těsně před samotným závěrem první půle sparťané znovu pěkně zakombinovali ve vápně soupeře. Míč putoval po trase Došek, Slepička, Kisel a do zakončení se ze zadních řad vřítil Kadlec, jenže sudí viděli ofsajd.

Před odchodem do kabin zpestřil zápas do půl těla obnažený fanoušek, který se proběhl středem hrací plochy.

Čtvrt hodiny po přestávce domácím fandům zatrnulo. Kapitán domácích Ramelöw chtěl rychle rozehrát a před ním stojícího Rezka odstrčil tak nešetrně, že anglický sudí Atkinson tasil rovnou červenou kartu.

Tento moment nastartoval oba týmy do vyšších obrátek. Stoprocentní šanci zazdil Gekas, když zcela osamocený na malém vápně netrefil po centru Barnetty branku.

Na druhé straně Pospěch vydařenou střelou "šajtlí" z patnácti metrů jen těsně minul vzdálenější tyč.

Sparta si v těchto chvílích budovala tlak, jenže vždy ji zradila nepřesnost ve finální přihrávce.

Čtvrt hodiny před koncem tak udeřilo na druhé straně. Centr Barnetty z rohu propadl na malém vápně a tygřím skokem jej usměrnil do Grigarovy sítě stoper Manuel Friedrich.

Spartě se příliš nedařilo využívat převahu jednoho muže v poli ani poté, co přišel na hřiště čerstvý Matušovič.

Branku domácích ohrozil v závěru už je Karol Kisel po přímém kopu z pětadvaceti metrů.

Výsledek:
Bayer Leverkusen - Sparta Praha 1:0 (0:0)
Branka:
71. Friedrich. Rozhodčí: Atkinson - Sharp, Matadar (všichni Anglie). ŽK: Castro, Barnetta - Kisel, Rezek. ČK: 60. Ramelow (Leverkusen). Diváci: 17.771.
Leverkusen: Adler - Castro, Friedrich, Haggui, Sarpei - Freier (66. Schneider, 84. Greško), Barnetta, Ramelow, Rolfes - Gekas (78. Sinkiewicz), Kiessling. Trenér: Skibbe.
Sparta: Grigar - Pospěch, Řepka, Kadlec, Zabavník (89. Brezinský) - Kisel, Kladrubský, Horváth - Slepička, Rezek (72. Matušovič) - Došek. Trenér: Bílek.