reklama

Sparta v pohárových koeficientech odvrátila české Waterloo

Sparta ještě na podzim bude sbírat body do českého pohárového koeficientu Sparta ještě na podzim bude sbírat body do českého pohárového koeficientu autor: CPA Eduard Erben
Mohlo to být lepší, ale také horší. Fotbalisté Sparty na poslední chvíli zachránili český koeficient a dvě místa v LM českým týmům zůstanou.

Praha - Moc nechybělo a český fotbal zažil nejhorší pohárové vystoupení v historii. Sparta ale postupem přes Zwolle do základní skupiny Evropské ligy zastavila výraznější propad v žebříčku koeficientů, který je tak důležitý při nasazování do soutěží fotbalové smetánky. Jak si tedy týmy Synot ligy v evropské konkurenci nyní vedou?

Na začátku této sezony si fanoušci a celá česká fotbalová veřejnost brousili zuby na 12. místo, které zajišťuje přímého účastníka v Lize mistrů.

Dokonce i 13. pozice takové privilegium může zaručit, když je vítěz milionářské soutěže i Evropské ligy v domácí lize na pozicích zaručující postup do základní skupiny Ligy mistrů. Což se často stává.

Jeden tým v pohárech je málo

K takovému úspěchu opravdu nebylo na startu nového ročníku daleko, Češi ztráceli na 13. Řecko jen 0,175 bodu, dokonce ho po prvních zápasech na malou chvíli přeskočili.

Jenže ve 3. předkolech přišlo české Waterloo a vypadly rovnou tři zástupci v Evropské lize, Spartě se navíc rozplynul sen o Lize mistrů. S jedním týmem v pohárech už velkou díru do Evropy neuděláte.

Jenže, jak ukázal vývoj příštích zápasů, místenku ve skupině Champions League by nezajistila ani předpokládaná účast Plzně v Evropské lize. Řecko si totiž zajistilo pohárový podzim pro čtyři týmy z pěti možných. Dvanácté Turecko má ve hře kluby tři. To pochopitelně body naskakují jedna radost.

Pořadí Země Koeficient Počet týmů
12. Turecko 28,800 3/5
13. Řecko 28,100 4/5
14. ČR 27,375 1/4
15. Rumunsko 24,299 2/4
16. Rakousko 22,925 1/4
17. Kypr 21,700 2/5

Letošní sezona by tedy zřejmě úspěch nepřinesla tak jako tak, ale ztráta tradičního plzeňského příspěvku mrzí s ohledem na sezonu příští, když už bude mít český fotbal ve hře pět týmů a stejným počtem tedy bude národní výdělek dělit.

Český koeficient navíc mohl těžit z toho, že za sezonu 2010/2011 odečítá z aktuální pětiletky jen 3,5 bodu, zatímco Turecko 4,6 a Řecko dokonce 7,6. Jen pro srovnání v předchozích dvou sezonách, kdy na podzim vždy řádila Plzeň, Sparta nebo Liberec, získali Češi 8 a 8,5 bodu. Kdyby pokračovali, měli by skvělou výchozí pozici a mohli i tak o 13. místo zabojovat.

Zbývá než se ohlížet dozadu

Takhle se zdá, že bude spíš důležité udržet se do 15. místa, aby týmy měly alespoň dvě místa v kvalifikaci do Ligy mistrů. Sparta a špatná forma zemí v závěsu zajistily, že pro ročník 2016/2017 se to nejspíše podaří.

V tuto chvíli je česká vlaječka připíchnutá na 14. místě. Teoreticky ji může posunout dolů jen Rumunsko, které má ve hře dva týmy v Evropské lize a ztrátu necelých tří bodů.

16. Rakousko už živí naději jen v Salzburku a Kypr, který dělí body pěti a postoupil se dvěma kluby, má už velkou ztrátu.

Sparta by navíc mohla v základní skupině s Neapolí, Bernem a Slovanem Bratislava nějaké ty body uhrát. Připomeňme si, že za výhru ve skupině jsou body dva, za remízu jeden. Vše, co Letenští na podzim nasbírají, ale nebude tak důležité pro letošní sezonu nýbrž pro ty příští.

reklama