Spartu v Řecku v závěru okradl sudí o regulérní branku, domů veze "jen" remízu

České kluby si v Evropské lize vybraly celé menu: výhru, remízu i porážku
Plzeňský kouč Karel Krejčí vsadil na totožnou sestavu jako při nedělním vítězném ligovém zápase v Příbrami.
Očekávaně nechyběl ani levý bek Limberský, který minulý týden v opilosti boural a pak v Příbrami kontroverzně oslavil první ze svých dvou gólů.
Po úvodní opatrné desetiminutovce se do první šance dostala Plzeň. Ďurišův střílený centr před brankou ještě chtěl tečovat Kovařík, ale gólman Gutor si nakonec poradil.
Dinamo pak dlouho domácím nic nedovolilo, takže další zajímavý moment přišel až po půlhodině hry.
Aktualizováno 17. 9. 2015 23:14

Tripolis - Fotbalisté Sparty vstoupili do základní skupiny letošní Evropské ligy remízou 1:1 na horké řecké půdě s domácím Tripolisem. Za domácí se hned ve druhé minutě trefil Mazza, konečnou podobu výsledku dal v 56. minutě ostrostřelec Lafata, který si přenesl ligovou formu i na evropskou scénu.

Ve třetí minutě nastavení neuznal regulérní sudí gól stejného hráče po rohovém kopu. "Nevím, co viděl pan rozhodčí, já nikoho nefauloval, míč na mě ani nešel. Myslím, že nás sudí okradl. Dneska proti nám bylo dvanáct hráčů, už v první půli tam neuznal gól z údajného ofsajdu. Je to škoda, měli jsme na to, abychom s výsledkem něco udělali ale dost času," řekl k situaci pro ČT Mario Holek.

Utkání Tripolisu se Spartou jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Sparťani dostali rychlou branku

Třetí z českých pohárových zástupců vycestoval do Řecka v roli papírového favorita, ale už po dvou minutách překvapil Pražany jeden z pěti Argentinců v základní sestavě Asterasu Pablo Mazza, který vytěžil z famózní přihrávky krajana Bertoglioho.´

Ani první branka hosty neprobudila. O deset minut později se znovu po přihrávce Bertoglioho dostal do úniku Giannonus, ale tváří v tvář s Bičíkem neuspěl. Po tomto okamžiku se Sparťani zlepšili a na hřišti byli lepšími.

Hned o dvě minuty později se k odraženému míči na penaltě dostal Hušbauer, ale svou přízemní střelou jen těsně netrefil pravou tyč. O chvíli později připravil další velkou šanci Krejčí. Přihrávkou pod sebe vybídl Matějovského k vyrovnání, ale ten slabou střelou brankáře Tripolisu Slováka Tomáše Košického nepřekonal.

Frýdek byl blízko k vyrovnání

Ve 24. minutě byla Sparta vyrovnání nejblíže. Na Krejčího roh si naběhl Martin Frýdek, ale trefil hlavou jen pravou tyč. Sparta se nakonec vyrovnání dočkala minutu před koncem prvního poločasu, ale kvůli ofsajdu nebyl Lafatův gól (chybně?) uznán.

Hosté nezachytili začátek první půle a o mnoho lépe se jim nedařilo ani v tom druhém. Střelec první branky Mazza využil Costovo podklouznutí a sám uháněl na Bičíka, ale jeho střela se zastavila o tyč. Aby toho nebylo málo, jen za několik okamžiků uháněl na Bičíka pro změnu Fountas, který českého brankáře přehodil a jeho lob jen těsně minul branku.

Lafata znovu ukázal svůj zabijácký instinkt

Sparta přežila tyto kritické situace a sama udeřila. Často omývané „nedáš dostaneš“ tak znovu platilo. Agilní Frýdek odcentroval z pravé strany, míč propadl až k Davidu Lafatovi, který si s odkrytou brankou poradil, jak ho všichni znají.

V 63. minutě mohlo být pro Spartu ještě lépe. Jiráčkův centr z levé strany odhlavičkoval domácí kapitán Goian tak nešťastně, že brankář Košický musel vytáhnout zákrok večera. O chvíli později se na hřiště dostal Fatai, vystřídal nevýrazného Hušbauera.

Rozhodčí okradl Spartu o výhru

V nastaveném čase se do šance dostal Lafata, po jehož střele se kopal poslední rohový kop v zápase. Tentýž hráč se z něj dokonce prosadil, ale chorvatský rozhodčí Strahonja odpískal faul, který viděl asi jen on sám, a tak si Sparta z Řecka veze pouze bod.

"Rozhodčí nám ukradl výhru, to je to správné slovo. Ale nechci tady brečet, rozlišuji výkon rozhodčího a náš vstup do obou poločasů, který byl katastrofální," řekl trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

"Moji řečtí přátelé mě varovali, že se to může stát. A nebojím se říct, že to (rozhodčí) dělal vědomě, že od začátku věděl, co dělá," řekl dál naštvaný letenský lodivod.

"Dali jsme dvě regulérní branky - v první půli nebyl ofsajd Jiráčka a také druhý v závěru měl platit. A nebyly to jediné chyby. Neuznat v těžkém evropském zápase dva góly, to je zoufalství," dodal.

Utkání 1. kola skupiny K fotbalové Evropské ligy:

Asteras Tripolis - Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branky: 2. Mazza - 56. Lafata. Rozhodčí: Strahonja - Modrič, Radič (všichni Chorv.). ŽK: Ederson, Mazza, Iglesias - Jiráček, Costa, Hybš, Holek, Frýdek, Matějovský, Dočkal.

Tripolis: Košický - Jannulis, Allocco, D. Goian, Lluy - Mazza, Iglesias, Bertoglio (71. Fernández), Ederson (77. Hamdání), Funtas (66. Dimutsos) - Jannu. Trenér: Vergetis.

Sparta: Bičík - Frýdek, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Matějovský, Jiráček (83. Mareček), Hušbauer (66. Fatai), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.