reklama

Sparta vábí Šurala, ale nedohodla se na ceně. Jako u Kopice

Liberecký Josef Šural (vpravo) patří mezi přestupové cíle Sparty. K případné dohodě je ale daleko Liberecký Josef Šural (vpravo) patří mezi přestupové cíle Sparty. K případné dohodě je ale daleko autor: CPA Eduard Erben
Fotbalová Sparta ještě svou snahu získat kvalitního prověřeného útočníka nevzdala. Jedná o možném příchodu Josefa Šurala z Liberce

Praha - Ještě to nevzdali. Fotbalová Sparta stále pracuje na realizaci své zimní transferní priority, kterou je příchod prověřeného útočníka. Hráče, u něhož by se mohla spolehnout, že na jaře bude kvalitně krýt záda, případně vytvářet větší konkurenci Davidu Lafatovi.

Z toho důvodu Sparta oslovila vedení libereckého Slovanu. Ráda by si totiž na Letnou odvedla Josefa Šurala. Čtyřiadvacetiletý ofenzivní hráč se pod Ještědem podílel na zisku titulu v roce 2012 i na slavném tažení pohárovou Evropou v průběhu minulé sezony. Nakoukl už i do reprezentace a na podzim byl největší oporou Liberce. Zvládl i přesun z pravé strany hřiště na pozici středního útočníka, což je právě pozice, na které kvůli její nedostatečné alternaci tlačí bota i Spartu.

"Ano, můžu potvrdit, že ohledně Josefa Šurala ze strany Sparty kontakt směrem k nám proběhl, " netajil skutečný stav věcí liberecký sportovní ředitel Jan Nezmar. "V těchto dnech se to téma ale ani nijak zvlášť neřeší, podle mě je opravdu nepravděpodobné, že by nás měl Šural teď v zimě opouštět.

Liberec chce od Sparty Kováče

Hráčův agent David Nehoda sleduje situaci, ale... "Ale teď to mají v rukou kluby, je na nich, jestli dojdou k dohodě, nebo ne." Leč dohoda se zatím jeví daleko, a to hned ze dvou důvodů.

Liberci se totiž mimořádně nevyvedl ligový podzim, takže na jaro se připravuje se značnou nervozitou, již s sebou přináší průběžná patnáctá, tedy sestupová příčka v tabulce. Přímé ohrožení sestupem vede liberecké vedení k logické myšlence, že prodat v takové situaci svého klíčového hráče by se mohlo nevyplatit.

Připomeňme, že Liberec vsítil na podzim v 16 odehraných kolech celkem 19 branek. Přičemž pod sedmi z nich se skvěl střelecký a pod dvěma dalšími i "asistentský" podpis Josefa Šurala. Osobní podíl na devíti gólech z 19, to je prostě jednoznačný důkaz současného významu Josefa Šurala pro Liberec.

Ludvík Karl, boss Slovanu, každopádně Spartě neřekl rovnou Ne. Ale za Šurala si stanovil takovou sumu, že ji Sparta nemíní akceptovat. Řádově by se podle dostupných informací mělo patrně jednat o částku někde kolem 20 milionů korun.

Oficiální stanovisko Sparty k otázce Šurala zůstává zatím v té nejobecnější rovině. "Sparta má vytipovaný jistý okruh hráčů, kteří ji v souvislosti s transferní politikou zajímají, ale žádná konkrétní jména nyní v této souvislosti komentovat nebudeme," řekl Ondřej Kasík, mluvčí pražského klubu.

Poté, co Sparta před dvěma lety získala Davida Lafatu z Jablonce za 20 milionů a Lukáše Váchu z Liberce za 15 milionů + tři hráče (= v součtu tedy orientačně za 25 milionů korun), stanovila si následně interní cenovou hranici, kterou již nemíní překračovat. Ona hranice se nejspíš pohybuje právě kolem 20 milionů korun, každopádně za Šurala se takovou sumu Sparta vyplatit nechystá.

Z podobného důvodu se zasekl i rozjednaný přestup Jana Kopice na Letnou. Šéf Jablonce Miroslav Pelta si ho v danou chvíli cení na milion eur, tedy podle aktuálního kurzu 27,7 milionu korun - a na to Sparta nereflektuje. Jablonec se už proto nyní tváří, že zimní kolo vyjednávání o Kopicovi již skončilo a příběh se znovu neotevře dřív než v létě.

Nicméně zimní přestupní okno se v Česku zabouchne až 21. února. A do té doby se ještě rozjednané přestupy Šurala či Kopice teoreticky nějak pohnout mohou.

Pro zajímavost: Na soustředění v Turecku nyní Sparta a Liberec sídlí v sousedních hotelech, což by teoreticky mohlo komunikaci usnadnit. Slovan se ovšem s letenským klubem nebaví jen o Šuralovi. O co jde? Liberec stále neztratil svůj eminentní zájem na tom, aby se z Letné pod Ještěd vrátil Radoslav Kováč. "Stopera samozřejmě sháníme, ale s případem Šural bych to vůbec nespojoval, to jsou dvě na sobě zcela nezávislé věci," konstatuje liberecký ředitel Nezmar.

Útok? Lafata a mladé otazníky

Koho má nyní Sparta k dispozici pro útok? Davida Lafatu, autora deseti gólů ligového podzimu. Vedle něj devatenáctiletého Patrika Schicka, dále Patrice Picaulta, který v zimě přišel z nižší americké soutěže. A čerstvě také Ivana Schranze, jednadvacetiletý talent z Trnavy, který je však sportovním vedením Sparty vnímaný spíš jako alternativa na pravý kraj hřiště nežli na hrot.

Martin Nešpor a Lukáš Juliš zůstávají stále mimo kvůli následkům zdravotních problémů, Tomáše Přikryla půjčila Sparta Dukle, Romana Bednáře zase Příbrami.

Letenský tým v zimě posílil ještě albánsko-norský záložník Herolind Shala, který by se měl zhostit role, již před odchodem na hostování do Cagliari zastával Josef Hušbauer. Pro úplnost připomeňme, že z Letné odešli v zimě ještě záložník Kamil Vacek do Mladé Boleslavi a také Manuel Pamič, opět do nižší italské ligy.

Naopak se zdá, že tentokrát už se v ligovém kádru Sparty nejspíš udrží její kmenový hráč Jakub Podaný, který naposledy působil v indické Bombaji.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama