Sparta vede ligu, Baník si zastřílel proti Jablonci

Red Spo
5. 4. 2008 21:01
Sparta - Budějovice 1:0, Ostrava - Jablonec 3:0

Liberec/Praha - Fotbalová liga má po sobotě nového lídra. Minimálně na dva dny se na první místo posunula pražská Sparta, která se díky výhře nad Českými Budějovicemi dostala o bod před Slavii.

Letenský tým si ale v sobotu s Jihočechy dlouho nevěděl rady. Hráči v rudých dresech si sice vytvořili značný tlak, jenže domácí útočníci byli v zakončení bezradní a spalovali jednu šanci za druhou.

Už od úvodních minut se prakticky hrálo na jednu branku. Po dvaceti minutách se do nadějné příležitosti tlačil Kulič, ale byl ve vápně sražen a rozhodčí Královec přes protesty sparťanů i jejich fanoušků penaltu neodpískal.

Do konce poločasu diváky nadchla situace ze 43. minuty, kdy Horváth obešel několik protihráčů, dostal se až před brankáře Křížka a toho překonal technickou střelou. Míč však skončil jen na tyči.

Do druhého poločasu vstoupili aktivněji domácí a jejich trápení trvalo jen do 55. minuty, kdy vstřelili jediný gól zápasu.

Zápas jsme on-line sledovali ZDE

Byla to akce, na níž se možná bude dlouho vzpomínat. Došek poslal ideální přihrávku Slepičkovi, který předal míč na naběhnutého Matušoviče. Jeho centrovaný balon ze strany doletěl až k Pavlu Horváthovi, jenž vystřelil přesně pod břevno.

Sparta měla před sedmi tisíci diváky další možnosti ke skórování. Zvláště Došek byl hodně agilní, ale jeho pokusy buď mířily nad branku, anebo je zlikvidoval hostující gólman.

Na výsledku s již nic nezměnilo a Sparta tak porazila České Budějovice a svého bývalého trenéra Františka Straku 1:0.

Ostrava rozstřílela Jablonec ve druhé půli

Devět tisíc diváků na ostravských Bazalech sledovalo v sobotu hodně pohledné utkání proti Jablonci. Fotbalisté slezského klubu už od začátku dávali najevo, že hostům a jejich kouči Františku Komňackému, jenž získal s Baníkem titul, nedají nic zadarmo.

V osmé minutě zahrozili hráči v bílém poprvé. Tchuř po sólovém úniku nabídl šanci Svěrkošovi, jehož střelu však dokázal brankář Špit zlikvidovat. Potom se ke dvěma nadějným možnostem dostal Čoupek, ale vždy přestřelil.

A tak mohl po půlhodině hry přijít trest. Zčistajasna hlavičkoval po rohovém kopu jablonecký Krejčí a Vaška na brankové čáře zastoupil Otepka.

Skóre se změnilo až po přestávce, kdy domácí a především Svěrkoš spustili kanonádu. Ve 49. minutě rozradnostnil fanoušky Neuwirth, jenž vyskočil na centr Bystroně a vstřelil svůj první ligový gól.

Neuběhlo ani deset minut a Ostrava vedla už 2:0. Rychlou kombinační akci zakončil Václav Svěrkoš, který měl před sebou prázdnou branku. Tentýž fotbalista měnil skóre ještě v 72. minutě po tom, co mu přihrál Magera. Byla to již jeho jedenáctá branka v sezoně.

Baník si užíval třígólového náskoku a málem dopustil, aby gólman Vašek přišel o čisté konto. Necid však v závěru trefil jen břevno, a tak zápas skončil výhrou domácích 3:0, po níž se posunuli na třetí pozici.

Druhý večerní zápas mezi Zlínem a Žižkovem skončil bez branek. Pražský celek měl na Moravě několik příležitostí ke skórovaní, ale stejně jako domácí se neprosadil. Nejblíže byli brance hostující Šťastný a Kalod, jejich střely však zadáci Zlína vykopli z brankové čáry v poslední možné chvíli.

Liberec myslel na bod jen několik minut

Fotbalisté Slovanu Liberec podlehli v prvním sobotním zápase 24. kola Mladé Boleslavi 1:2. Jde o teprve první porážku severočeského týmu v jarní části této sezony.

Hostující Mladá Boleslav měla na začátku utkání převahu, dvě velké šance zaznamenali Mendy a Rajnoch. Potřetí už se hosté gólu dočkali, když v desáté minutě usměrnil útočník Jakub Řezníček pěkný Kyselův centr za záda brankáře Zlámala.

Zápas jsme on-line sledovali ZDE

Liberec se probral v polovině prvního dějství. Bílkovu šanci však vyrazil boleslavský brankář Miller. Další pěknou šanci si vypracoval domácí záložník Frejlach, jeho střela však šla těsně mimo. Těsně před odchodem do kabin se Liberec dostal k velkému náporu, Bílkovy i Frejlachovy šance však zlikvidoval spolehlivý brankář Miller.

Druhý poločas přinesl další góly i napětí. Ve dvaapadesáté minutě měl šanci mladoboleslavský Kysela, brankář Zlámal ve spolupráci s obráncem Košťálem však situaci zachránili.

Na druhé straně se ve velké šanci ocitl liberecký Andrej Kerič, jeho střílenou přihrávku však zlikvidoval brankář hostů.

Vyrovnávací branky Liberce se více než pět tisíc diváků dočkalo v jednaosmdesáté minutě. Byla to právě chorvatská posila, která si naběhla za obranu a brankář Miller byl proti jeho střele po zemi bezmocný.

Minutu před koncem základní hrací doby však Boleslav strhla vítězství na svou stranu. Gól vstřelil Ivo Táborský, když zužitkoval Hrdličkovu přihrávku.

Boleslav nakonec zaslouženě zvítězila 1:2, ze severu Čech si veze tři body a rázem se posunula na sedmé místo právě za Liberec.

Sparta Praha -České Budějovice 1:0