16. 9. 2013 19:45
Rychlé góly Lafaty a Brabce rozhodly o výhře pražské Sparty na hřišti Znojma.
David Lafata.
David Lafata. | Foto: CPA Eduard Erben

Brno - Gambrinus liga má nového lídra. Fotbalisté pražské Sparty zvítězili v Brně nad Znojmem 2:0 a v tabulce předstihli Viktorii Plzeň, na kterou mají nyní náskok dvou bodů.

Svěřenci Vítězslava Lavičky rozhodli o výhře nad nováčkem soutěže už v samotném úvodu utkání, kdy se prosadili kanonýr David Lafata a stoper Jakub Brabec. V závěru první půle mohl zápas zdramatizovat domácí Nepožitek, ale jeho pokutový kop vyrazil sparťanský brankář Vaclík.

"Nepožitek vůbec nebyl určený na penaltu. To, že si věří a vezme si balon, to ho neomlouvá. Za to bude určitě nějaký postih. Určený byl Pepa Hnaníček," řekl po zápase domácí trenér Leoš Kalvoda.

Letenští do utkání nastoupila oproti poslednímu utkání proti Baníku s Lafatou na hrotu a s Bednářem na lavičce. A byl to právě kapitán Letenských, kdo otevřel skóre už ve 4. minutě, když zakroutil do branky přímý kop zpoza vápna.

Znojmo začalo hrát až po přestávce

Jednadvacetiletý stoper Sparty Brabec byl poté druhým střelcem, když si po čtvrthodině hry naskočil na centr z rohu.

Znojmo mělo po zbytek poločasu ze soupeře velký respekt a jako by se bálo útočit. Hře domácích ale prospělo střídání ještě před poločasem, kdy se dostal na hřiště srbský štírek Crnkič a byl to on, kdo vybojoval po faulu Váchy penaltu. Nepožitek z ní ale nastřelil padajícího Vaclíka.

Do druhé půle nastoupili domácí mnohem lépe a aktivněji. V šancích ale neuspěli Crnkič ani Nepožitek. Sparta měla čím dál více prostoru na brejky, kterého málem využil Kadeřábek, ale celou akci překombinoval. Z následného rohu ale Brabec nastřelil tyč.

Domácí už se tedy na odpověď nezmohli, Sparta tak sebrala všechny tři body a minimálně na týden se usadila v čele tabulky.

8. kolo první fotbalové ligy:

1. SC Znojmo - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 4. Lafata, 15. Brabec. Rozhodčí: Ardeleánu - Gallo, Kříž. ŽK: Cihlář, Helísek - Dočkal. Diváci: 2580

Znojmo: Drobisz - Mudra, Hnaníček, Odehnal, Cihlář - Helísek, Zeba (75. Hrošovský), Nepožitek, Buchta (59. Lacko), Okleštěk - Vašíček (40. Crnkič). Trenér: Kalvoda.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Hušbauer (85. Přikryl) - Dočkal, Vacek (66. Mareček), Krejčí (75. Bednář) - Lafata. Trenér: Lavička.

1. Sparta 8 7 1 0 21:5 22
2. Plzeň 8 6 2 0 21:6 20
3. Liberec 8 6 1 1 10:7 19
4. Teplice 8 5 2 1 21:9 17
5. Mladá Boleslav 8 4 3 1 16:6 15
6. Dukla 8 3 3 2 12:7 12