reklama

V Evropě nyní hraje více odchovanců Sparty než Barcelony, tvrdí statistici

Patrik Schick ještě v dresu Sparty. Patrik Schick ještě v dresu Sparty. autor: Milan Kammermayer
Mezinárodní výzkumný projekt CIES v pondělí zveřejnil žebříček klubů sestavený podle počtu jejich odchovanců, kteří v roce 2021 působí v předních evropských soutěžích. A neztratily se v něm ani české celky.

V čele žebříčku, který zohledňuje počet odchovanců v 31 evropských fotbalových soutěžích, figuruje nizozemský Ajax, který na kontinentální trávníky vyslal 81 svých odchovanců.

Následuje ukrajinský Šachtar Doněck (75), Sporting Lisabon, Dinamo Záhřeb a Dynamo Kyjev (všichni 70). Na deváté příčce rankingu se nachází pražská Sparta, která podle statistiků vychovala pro přední soutěže 58 fotbalistů, což je o jednoho více než desátá Barcelona. 

Jednačtyřicátá je s 32 odchovanci olomoucká Sigma, jen o jednoho hráče méně má na kontě pražská Slavia, která je alespoň podle tohoto žebříčku na úrovni Minsku, HJK Helsinky, Valencie, Genku, Zenitu Petrohrad a Haify. 

V metrice "training index", která zohledňuje vedle počtu hráčů také nasazování do zápasů, věk a úroveň klubů, patří Spartě 19. příčka, v čele pořadí zůstává Ajax. 

Zúženému žebříčku, který zohledňuje pouze odchovance v top pětici soutěží (Premier League, Ligue 1, Bundesliga, La Liga, Serie A), pak podle počtu odchovanců kralují Real Madrid s Barcelonou (oba 42 hráčů) před francouzskou trojicí Lyon (32), PSG a Rennes (30).

V tomto měření se žádný český klub nepodíval do první stovky. 

reklama