reklama

Sparta znovu v mínusu. Ztráty dosáhly 142 milionů

Fotbalový klub příliš nevydělává Fotbalový klub příliš nevydělává autor: Jan Langer
Fotbalová Sparta utrácí více, než kolik vydělá

Praha - Hospodaření fotbalové Sparty Praha skončilo v minulé sezoně ztrátou téměř 142 milionů korun. Podle Radiožurnálu jde o druhý nejhorší hospodářský výsledek v historii klubu.

Hůře si Sparta po finanční stránce vedla jen v ročníku 2007/2008, kdy vykázala rekordní ztrátu 156 milionů korun. Podle Radiožurnálu skončilo její hospodaření v červených číslech čtvrtou sezonu za sebou.

"Celkovou ztrátu ve výši 141,8 milionu korun způsobilo především výrazné omezení počtu transferů ve smyslu odchodů hráčů Sparty," řekl Radiožurnálu Křetínský. Podle něj za to může nejen situace na přestupovém trhu, ale i strategie Sparty, která má za cíl sportovně stabilizovat klub.

Čtěte také: Sparta je z českých klubů nejlepší, Slavia klesá ke dnu

Český vicemistr letos opět nedosáhl na účast v základní skupině Ligy mistrů, která by mu vynesla 180 milionů korun. V hlavní části prestižní soutěže Sparta naposledy hrála před čtyřmi lety.

Klub bez podrobností tvrdí, že druhou nejvyšší ztrátu v historii nejde.

"Přestože s celkovou ztrátou dosahující téměř 142 milionů korun nemůžeme být spokojeni, jednoznačně pozitivně naopak hodnotíme zásadní zlepšení běžného hospodaření klubu o 68 milionů korun. Toho bylo dosaženo jednak opatřeními spojenými s provozními náklady společnosti a také díky významným úspěchům v obchodní oblasti - zejména získáním nových sponzorů," uvedl mluvčí Sparty Ondřej Kasík v tiskové zprávě.

Personální ředitel klubu Jakub Otava tvrdí, že vykázání ztráty bylo do určité míry řízené a záměrné. "Sparta se rozhodla nerealizovat některé transfery, protože by znamenaly sportovní oslabení mužstva," uvedl Otava.

"Z uvedených provozních výsledků vyplývá, že Sparta nebude v případě realizace alespoň průměrných příjmů z transferů ztrátová ani při neúčasti v Lize mistrů. Tím je naplněn základní střednědobý nesportovní cíl, který si management Sparty stanovil a veřejně deklaroval," dodal.

Sparta patří od června 2004 finanční skupině J&T, která klub koupila od vydavatelství Vltava-Labe-Press za 554 milionů korun. V éře J&T vykázal klub podle Radiožurnálu souhrnnou ztrátu 363 milionů korun.

reklama