Sparta ztratila výhru v nastavení. Plzeň si zastřilela

Martin Jůzek
25. 4. 2009 18:57
Příbram - Sparta 1:1
Sparťané kapitulovali v Příbrami až v 93. minutě
Sparťané kapitulovali v Příbrami až v 93. minutě | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Příbram - Vypadalo to, že fotbalisté Sparty vydřou v sobotním zápase 25. kola v Příbrami tři body. Omyl. Když už někteří fanoušci odcházeli ze stadionu, rozjásal je střídající Dos Santos a utkání tak skončilo remízou 1:1.

Letenský klub dál nepředvádí zrovna přesvědčivé výkony, i když na jaře je nejlepší. Kdy svěřenci Jozefa Chovance naposledy prohráli? 24. listopadu minulého roku.

Zápas jsme sledovali on-line

Hosté nastoupili ve skoro obvyklé sestavě a v tradičních rudých barvách, jen brankář Blažek oblékl modrý dres. Z Prahy přijely na stadion U Litavky zhruba tři stovky příznivců a byli to oni, kdo vytvářel atmosféru na jinak slušně zaplněném stadionu.

Sparta jde na Teplice, derby je možné až ve finále
Baník v poháru končí, dál jde Slovácko a Sparta

Příbram vsadila na sestavu s jediným útočníkem Huňou, a tak se nebylo čemu divit, když zkoušela nakopávané balony místo kombinace, s níž by asi ale na Spartu stejně nevyzrála.

Během prvních minut se tak diváci spíše nudili. Hra vůbec neměla spád, oběma výběrům chyběl pohyb a přesných přihrávek bylo jako šafránu.

Až po čtvrthodině hry sparťané poprvé vypálili a hned ohrozili příbramského gólmana. Nejprve neuspěl Holenda, akci zakončil Kucka střelou z voleje k tyči, s níž si však Hruška nadvakrát poradil.

Kušnír načal skóre

Tlak pokračoval. O chvíli později se natlačil do vápna Kulič a odstartoval tím gólovou akci.  V osmnácté minutě nacentroval Matušovič, míč dolétl ke Kušnírovi a ten jej ve snadné pozici poslal do sítě.

Domácí ani po inkasovaném gólu svou opatrnou taktiku "vše na Huňu" nezměnili.

Až v 28. minutě se kanonýr Příbrami poprvé ocitl v zajímavé situaci. Obral Hubníka o balon a vypadalo to, že bude sám uhánět na branku. Sparťanský stoper jej s vypětím všech sil srazil k zemi, rozhodčí Drábek ale kartu nevytáhl, a dokonce ani nepískl faul.

Opravdovou šanci si vytvořili svěřenci kouče Massima Moralese v době, kdy se blížil závěr poločasu. Nechvátal ale po Borkově přihrávce zaváhal a svou střelu poslal nad břevno.

Těsně před odchodem do kabin ještě Hrušku vyděsil padající centr Pamiče, který musel vyškrábnout zpod břevna. A z následné standardní situace hlavičkoval Kucka, sudí ale kvůli faulu nařídil odkop od brány.

Domácí zabrali po pauze. Na druhou pětačtyřicetiminutovku přišel Klesa a i on se podílel na akci, kterou zakončoval Borek střelou vedle levé tyče.

Krátce nato to byl přímo nový hráč na hřišti, jenž ale stoprocentní šancí pohrdl. Po přihrávce od Huni se pokoušel ještě celou situaci přikrášlit, což byla chyba a sparťané míč odkopli do bezpečí.

Příbram jasně dominovala, ale další možnost ne a ne přijít. A z ničeho nic v 68. minutě zahrozilo na druhé straně. Hubník po závaru ve vápně hlavičkoval do odkryté branky, jenže domácí stačili míč odkopnout na poslední chvíli.

Hrál se rozhodně lepší fotbal než v prvním poločase, hráči v zeleném se snažili o vyrovnání, ale jejich zvýšená aktivita k ničemu nevedla.

Zvláště když neuspěli ani v 78. minutě, kdy došlo k problémům zase před Blažkem. Na začátku závěrečné desetiminutovky ještě něco předvedla i Sparta, Holendovu ránu Hruška zlikvidoval.

A to byl klíčový moment. Když už se blížil závěr zápasu, Dos Santos, jenž byl na hřišti sotva deset minut, vystřelil přesně k tyči a poslal Pražany na kolena. Hosté tomu nemohli uvěřit, padli k zemi a rozhodčí ukončil zápas.

Plzeň si poradila s Bohemkou

Ve druhém dnešním duelu se z vítězství radovala Plzeň, která porazila tým Bohemians Praha 3:1. V souboji o střed tabulky se potvrdilo, že ligový nováček neumí hrát venku.

Plzeňští si tak po pohárovém vyřazení od Sparty spravili chuť.

Po bezbrankové půli se na začátku druhého dějství ve Štruncových sadech začaly dít věci. Za jedenáct minut totiž svěřenci Pavla Vrby nastříleli tři góly.

Nejprve po rohovém kopu Petžela zakombinoval s Horváthem, odcentroval na Hájovského, který otevřel skóre zápasu.

Oslavy gólu ještě ani neutichly a už se mohlo začít na novo. Po třech minutách prolétl Petržela obranou hostů a razantním pokusem zvýšil na 2:0.

Parádní úsek hry dokonal pro Západočechy Pavel Horváth, jenž zakroutil míč do branky přímo z rohu a brankář Belaň si jej srazil do vlastní brány.

A v Plzni mohlo být ještě veseleji, jenže Jiráček hlavičkou minul bránu. Čestného úspěchu se v závěru utkání nakonec dočkali hosté, když po otočce snížil na 1:3 Ibe.

1. FK Příbram - Sparta Praha 1:1 (0:1)
90.+3 Dos Santos - 18. Kušnír. Rozhodčí: Drábek - Wilczek, Zlámal. ŽK: Kulič, Kladrubský, Zeman (všichni Sparta).
Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Pleško - Tarczal, Nechvátal (82. Dos Santos), Oguzhan (46. Klesa), Fantiš (73. Kalabiška) - Borek - Huňa. Trenér: Morales.
Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek (90. Huber), Kucka, Kladrubský, Matušovič (59. Zeman) - Holenda, Kulič (83. Žofčák). Trenér: Chovanec.

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 3:1 (0:0)
52. Hájovský, 57. Petržela, 62. vlastní Belaň - 87. Ibe. Rozhodčí: Jech - Ubias, Moudrý. Bez ŽK. Diváci: 2334.
Plzeň: Daněk - Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks - Limberský (83. Rada), Kolář, Horváth, Petržela (78. Presl) - Tatanašvili (34. Jiráček), Varadi. Trenér: Vrba.
Bohemians: Belaň - Turtenwald, Lencevič, Horáček, Grznár - Fenyk (46. Novotný), Dobeš, Demeter, Andronic (58. Galbavý) - Zoubek (66. Ibe) - Kincl. Trenér: Urban.