ip
13. 4. 2008 22:07
Kladno - Sparta 0:1, Mladá Boleslav - Ostrava 3:1
Sparťanský brankář Tomáš Grigar děkuje fanouškům za podporu
Sparťanský brankář Tomáš Grigar děkuje fanouškům za podporu | Foto: Ondřej Besperát

Kladno - Fotbalisté Sparty uspěli v nedělním zápase 25. kola Gambrinus ligy na půdě Kladna, když v ostře sledovaném duelu zvítězili 1:0. O rozhodující branku se postaral sedmnáct minut před koncem střídající Daniel Kolář.

Ze tří bodů se mohou radovat také Slavie, Brno a Zlín.

Utkání na kladenském stadionu Františka Kloze nabídlo od úvodních minut velmi opatrnou podívanou. Domácí hráči se museli obejít bez dvojice Krob - Vršajevič, jenž v týmu Jaroslava Šilhavého hostují právě ze Sparty a po dohodě obou klubů nakonec do zápasu nenastoupili.

Pražané, kterým povinnost velela vyhrát, působili přeci jen aktivněji. Pozornost na sebe strhával hlavně jejich nejlepší střelec Miroslav Slepička, jenž se k prvnímu ohrožení branky gólmana Pavlíka dostal v desáté minutě. Po centru Matušoviče, však hlavičkoval nad.

Podobně si po rohovém kopu vedl o chvíli později i Tomáš Sivok.

Kladenská obrana v první půli pečlivě bránila a snažila se udeřit hlavně z rychlých brejků. Sparťané si však na jejich příležitosti dávali pozor a gólman Grygar tak proto v úvodu příliš práce neměl.

To jeho protějšek Roman Pavlík se musel před odchodem do kabin ještě jednou vytáhnout, když zneškodnil nebezpečnou střelu Slepičky.

Kouč Michal Bílek pak udělal do druhého poločasu změnu. Trápícího se Kuliče nahradil Došek.

Hostujícím fanouškům ale i tak brzy zatrnulo, když přímý kop Szaba prolétl po Řepkově lehké teči jen těsně mimo. Kladenský záložník na sebe upozornil ještě jednou, poté vyslal do úniku Čápa. Proti němu zase včas zasáhl Grygar.

Více také: V Olomouci už Plzeň penaltu nepřežila, krize nekončí

Klíčový moment zápasu se narodil v 73. minutě. Po jednom ze závarů odcentroval před branku Matušovič a jeho pas přetavil ve vítěznou trefu střídající Daniel Kolář.

Obhájce titulu mohl o kýžené vítězství přijít, opět jako proti Českým Budějovicím, v nastaveném čase. Při závěrečném tlaku domácích však zasáhl na brankové čáře obětavě Tomáš Řepka.

Na konečném triumfu hostů nic nezměnil ani nervozní závěr, při kterém byl vyloučen Miroslav Matušovič. Toho krátce předtím ostře zastavil brankář Pavlík.

Za Zlín střílel opět Šmahaj. Brno drží třetí příčku

S nedělními zápasy si pak poradili i fotbalisté Brna a Zlína, kteří zvítězili na hříštích Českých Budějovic, respektive Jablonce.

Svěřenci Petra Uličného se dostali na jihu Čech do vedení po půlhodině hry, kdy po Hunalově ruce proměnil nařízenou penaltu Petr Pavlík. Hosty pak v závěru uklidnil pojišťující brankou střídající René Wagner. Moravané tak postoupili na třetí příčku.

To Zlín udeřil v Jablonci už ve 13. minutě. Žůrkovu přihrávku po rychlém brejku zužitkoval ve vedoucí gól David Šmahaj. Tentýž střelec zaznamenal v závěrečných okamžicích i druhou trefu, přičemž konečné skóre pak ještě zvýraznil z penalty Vyskočil.

Večerní duel vyšel Boleslavi. Dvakrát skóroval Rajnoch

Večerní dohrávku 25.kola pak zvládla lépe Mladá Boleslav, jenž porazila před domácími fanoušky ostravský Baník 3:1.

Ty rozradostnil už v úvodu zápasu Jan Rajnoch, který zužitkoval pokutový kop po faulu na Řezníčka.

Hosté odpověděli po stejné situaci ve třiatřicáté minutě, kdy potrestal nedovolený zákrok Procházky na Mageru pro změnu Václav Svěrkoš, ale svěřenci Karla Stannera dokázali ještě do přestávky opět strhnout vedení na svou stranu.

Nedůrazu v ostravské obraně využil Adrian Rolko.

Boleslav pak po přestávce důsledným výkonem bránila svůj náskok. Ten pak ještě navýšil druhou brankou Jan Rajnoch.

SK Slavia Praha - FC Slovan Liberec 1:0 (0:0)