reklama

Špílmachrem roku je dle statistiků znovu Xavi

autor: Reuters
Záložník Barcelony vyhrál anketu počtvrté za sebou

Wiesbaden - Nejkreativnějším fotbalistou je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) počtvrté za sebou Xavi Hernández z Barcelony.

Katalánský celek v hlasování o nejlepšího tvůrce hry zcela dominoval, za Xavim skončili na druhém a třetím místě jeho spoluhráči Lionel Messi a Andrés Iniesta. Nejlepší desítku navíc uzavřel další barcelonský záložník Cesc Fábregas.

Trojí zastoupení má v nejlepší desítce Real Madrid v podobě Mesuta Özila (4. místo), Cristiana Ronalda (5.) a Xabiho Alonsa (8.). Inter Milán reprezentují Wesley Sneijder (7.) a Diego Forlán (9.).

Čtěte také:

Messi, Ronaldo, nebo Xavi získají Zlatý míč za rok 2011
VIDEO Barca nasázela devět gólů, rýsuje se Clásico

Jednatřicetiletý Xavi patří ke klíčovým postavám Barcelony i španělské reprezentace, většina ofenzivních akcí začíná právě u něj. V uplynulém roce si sice v lize připsal "pouze" 11 asistencí, zatímco Messi měl v minulé sezoně 18 asistencí a v této jich má na kontě sedm, ovšem právě Xavi rozjíždí většinu akcí.

V hlasování členských zemí IFFHS získal Xavi 232 bodů a překonal tak svůj loňský rekord, který byl o devět bodů nižší. Během šesti ročníků ankety vyhrál Xavi počtvrté. Před ním se radovali v roce 2007 Brazilec Kaká a rok dříve legendární Francouz Zinédine Zidane.

Anketa IFFHS o nejlepšího fotbalového tvůrce hry za rok 2011:

1. Xavi 232 b., 2. Lionel Messi 147, 3. Andrés Iniesta (všichni FC Barcelona) 110, 4. Mesut Özil 59, 5. Cristiano Ronaldo (oba Real Madrid) 47, 6. David Silva (Manchester City) 31, 7. Wesley Sneijder (Inter Milán) 22, 8. Xabi Alonso (Real Madrid) 19, 9. Diego Forlán (Inter Milán) 17, 10. Cesc Fábregas (Barcelona) a Andrea Pirlo (Juventus Turín) oba 15.

reklama