reklama

Společná liga se Slováky? Tohle varování asi všem stačilo

EL, Slovan-Sparta: řádění fanoušků EL, Slovan-Sparta: řádění fanoušků autor: CPA Eduard Erben
Násilný incident na utkání Slovan Bratislava - Sparta dokumentoval zaostalost sportovní infrastruktury na Slovensku

Glosář - Tak dlouho se fotbal v Evropské lize i kdekoli jinde hrává málokdy. Začali v 19 hodin, kvůli násilnému incidentu v hledišti a přerušení zápasu pak skončili až po půl desáté. A když Sparta po závěrečném hvizdu odcházela z trávníku stadionu Na Pasienkoch s vítězstvím 3:0 nad Slovanem, věděli jsme v tu chvíli spoustu novinek.

Že ačkoli jsme o české lize a jejím zázemí zvyklí hovořit spíše s despektem, ve srovnání se slovenskou stranou jsme přinejmenším co do vybavenosti stadionů o tisíc světelných let napřed.

Že ačkoli bezpečnostní opatření na českých stadionech jistě zdaleka nejsou dokonalá, platí patrně už teď, ještě před plánovanou vlnou dalšího zkvalitňování (úpravy stadionů podle požadavků policie, kamerové systémy atp.), že svou roli bezpečnostní prvky užívané v Česku už nyní nějakým způsobem plní.

Protože když nepočítáme ojedinělou březnovou bitvu v hledišti na Bazalech při utkání Ostrava-Sparta, pak se jiný takový incident, který by rozsahem připomínal čtvrteční bitku na Pasienkoch, v Česku už léta neuskutečnil.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Ano, jistě, pro sparťanské chuligány byla návštěva Bratislavy zvláštní příležitostí potkat se "v akci" s historickými rivaly z Bratislavy. Zjevně se jim tu ale naskytla i další příležitost, které se jim  už na českých prvoligových stadionech v takové míře nedostává. A sice zastaralé bezpečnostní podmínky na bratislavském stadionu.

Zejména pak velmi nedokonale oddělené sektory vlajkonošů a vůbec možnost snadného volného pohybu po celém stařičkém stadionu. A příležitost dělá zloděje, v tomto případě rváče a chuligána.

Konaté zvyšuje svou efektivitu

Dozvěděli jsme se také, že fotbalisty pražské Sparty nevykolejí ani tak nezvyklá situace, jako je předčasné ukončení prvního poločasu, úprk do bezpečí kabin a čekání na verdikt, zda se zápas bude vůbec dohrávat.

Právě v té dohrávce už se pak totiž Pražané orientovali na hřišti mnohem lépe než v oboustranně nemastném neslaném úvodu, při kterém u televizí jistě mnozí uklimbávali. Než je probudila válka v hledišti.

Trenéru Lavičkovi zápas potvrdil, že Konatého zrychlení a zvýšená přesnost jeho hry už dávají velmi efektivní základ úspěšnosti hry Sparty a zejména její schopnost střílet góly.

Jozef Chovanec, nováček na lavičce Slovanu Bratislava, zjistil, že probudit nějak Slovan z jeho opravdu hluboké výkonnostní a výsledkové krize, do níž pod předchozím trenérem Strakou zabředl, sotva postoupil do Evropské ligy, bude opravdu vyžadovat fištróna a rozhodně nepřijde samospádem, jak se někdy po trenérských výměnách stává.

Pro mnohé jistě nečekaná výhra Bernu nad Neapolí znamená, že ve hře o dvě postupové pozice ze skupiny Evropské ligy se i nadále rovnocenně přetlačují hned tři kluby.

1. Young Boys Bern 3 2 0 1 8:3 6
2. Sparta Praha 3 2 0 1 7:4 6
3. Neapol 3 2 0 1 5:3 6
4. Slovan Bratislava 3 0 0 3 0:10 0

Co se ještě neví, je odpověď na otázku, jak se k bratislavskému incidentu postaví disciplinární komise UEFA. V případě Slovanu se totiž dá očekávat zavřené hlediště na poslední domácí zápas skupiny proti Bernu, nebo povinnost odehrát to utkání někde jinde.

Ostatně Na Pasienkoch se zjevně už i tak hraje s přivřením všech očí, uší i nosních dírek delegátů UEFA, protože podmínkám paspartizace stadionů pro Evropskou ligu nejspíš tohle zařízení nemůže vyhovovat ani náhodou.

Jenže takový stadion, který by všem regulím odpovídal, mají na Slovensku jen v Žilině. A tam by Slovan hrál své domácí zápasy zhruba se stejnou radostí, jako kdyby Sparta musela hostit své evropské soupeře v plzeňských Štruncových sadech.

Je otázkou, jestli bude mít incident nějaké disciplinární důsledky i vůči Spartě. Očití svědkové se totiž jednohlasně shodují, že prvotním iniciátorem nepokojů byli právě příznivci pražského klubu.

Zápas mohl zůstat i nedohrán, v takovém případě by se nejspíš Sparta dočkala kontumačního vítězství 3:0. Sportovnější asi je, když si právě takovou výhru uhrála sama na hřišti. Byť to celé lehce kazí skutečnost, že klíčový první gól hostí padl z jasného ofsajdu.

Po jeho inkasování už se pak Chovancovým svěřencům poněkud vytratila bojová morálka (a trochu asi i fyzické síly) a ze zbytku zápasu už se pak stala jednoznačná záležitost.

Díky výletu na Slovensko, byť ho provázely zmiňované dramatické okolnosti, ukončila Sparta jednu svoji nepříjemnou sérii. V evropských pohárech na hřištích soupeřů totiž předtím čekala na vítězství plných 10 zápasů.

K odčarování tohoto bloku se tedy jednorázová cesta do Bratislavy hodila. Na druhou stranu platí, že pokud se tu dosud skutečně někdo opájel myšlenkou, že by se v dohledné době mohla rozjet společná česko-slovenská liga, už si to nejspíš nemyslí.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama