Spor o vlčí mák. Britové chtějí uctít památku válečných veteránů, FIFA je proti a hrozí pokutou

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 11. 2016 16:02
Mezinárodní fotbalová federace FIFA zakázala anglické a skotské reprezentaci uctít během vzájemného střetnutí 11. listopadu ve Wembley památku válečných veteránů obléknutím černé pásky se symbolem vlčího máku. Obě asociace ale oznámily, že zákaz poruší i za cenu vysoké pokuty.
West Bromwich Albion uctil památku obětí válečných konfliktů už o víkendu v Premier League
West Bromwich Albion uctil památku obětí válečných konfliktů už o víkendu v Premier League | Foto: Reuters

Londýn – Je to symbol, který má být vzpomínkou na ty, kteří bojovali za mír a svobodu, místo toho zažehl další konflikt. Květy vlčího máku, které jsou spjaty s 11. listopadem, Dnem válečných veteránů, v tomto období tradičně zdobí dresy hráčů britských fotbalových klubů. Jenže letos vychází památeční den na reprezentační duel Anglie a Skotska a FIFA nechce žádnému z výběrů dovolit, aby si pro tento duel ve Wembley červená kvítka také natiskly.

Mezinárodní fotbalová federace se ohání pravidlem, podle kterého nesmí mít hráči v mezinárodních zápasech na dresech "politické, náboženské či komerční sdělení". Za porušení tohoto bodu hrozí asociacím vysoká finanční pokuta.

"Vlčí mák je symbol vzpomínky, nesouvisí s ničím, co FIFA v pravidlech uvádí, ani se neváže k žádné konkrétní historické události," vysvětluje ve svém prohlášení anglická Fotbalová asociace (FA).

11. listopad sice připomíná konec první světové války, ale Den válečných veteránů uctívá památku všech hrdinů světových konfliktů v historii. I proto hrozba ze strany FIFA vyvolala v Británii velkou nevoli funkcionářů i samotných anglických a skotských hráčů. Ti prý podle BBC hodlají příští pátek nastoupit s černými páskami na rukou, na kterých bude květ vlčího máku, i když ve vzduchu visí sankce.

"Věříme, že FIFA přihlédne k precedentu z roku 2011 a uzná, že tak FA jedná s úmyslem uctít památku těch, kteří v historii přinesli oběť za to, že můžeme za Anglii hrát," naráží na situaci z listopadu 2011, kdy hrála Anglie přátelský zápas se Španělskem, FIFA tehdy udělila Albionu výjimku a fotbalisté navlékli pásky s květem. Ovšem až za výrazné přímluvy tehdejšího premiéra Davida Camerona a prince Charlese.

Jenže teď jde o kvalifikační zápas na MS 2018, navíc se vyměnilo vedení FIFA a to nové nesouhlasí. "Někdy, když chcete být příliš politicky korektní, můžete jít zbytečně proti tradicím," vyjádřil se na to konto například trenér Arsenalu Arséne Wenger.

Svérázný nápad dostal bývalý anglický obránce Danny Mills, který si správně všiml, že se nařízení FIFA týká jen dresů. "Možná by si hráči mohli na ruce nechat udělat omyvatelné tetování. Během hymny si mohou dát ruku na srdce a květy budou dobře vidět," uvedla někdejší opora Leedsu nebo Manchesteru United.

 

Právě se děje

Další zprávy