reklama

Starka: Strach nemám z ničeho, ani ze sestupu. Ale tak mizerné jaro v Příbrami nepamatuju

Příbramskému fotbalu teče do bot, hrozí sestupové nebezpečí. Prezident klubu Jaroslav Starka ale neztrácí odhodlání Příbramskému fotbalu teče do bot, hrozí sestupové nebezpečí. Prezident klubu Jaroslav Starka ale neztrácí odhodlání autor: ČTK
Jaroslav Starka nechápe, jak se v průběhu jednoho roku proměnila fotbalová Příbram z týmu atakujícího evropské poháry v kandidáta sestupu.

Příbram - O tři body loni na jaře utekla Příbrami účast v pohárové Evropě. Teď je situace jiná. Už jen pouhý bod náskoku dělí čtrnáctou Příbram od patnácté Sigmy Olomouc. Hrozba sestupu je akutní, prezident klubu Jaroslav Starka ale neztrácí hlavu.

"Situace je vážná,. plně si ji uvědomujeme, ale zároveň víme, že máme ještě všechno ve vlastních rukou. Ne, ze sestupu strach nemám, ostatně já nemám strach z ničeho," podotýká muž, který třeba palbu z automatické zbraně neviděl jen v televizi, ale zažil ji i doma před vlastní garáží. Ovšem proti gangsterským historkám z minulosti je fotbalový boj o udržení ligy přeci jen ještě relax.

"Každopádně mě hodně zaráží ta sportovní forma, co se s ní na jaře prezentujeme," nechápe Starka. "Aby diváci v Příbrami neměli za celé jaro ani jednou radost z domácího vítězství, to teda nepamatuju."

Podzim v Synot lize tradičně končí 16. kolem. V něm Příbram doma porazila 3:0 Sigmu Olomouc. A od té doby se u Litavky nevyhrálo.

"Vyhrát se nám na jaře povedlo jen v Jihlavě. A k tomu dvě remízy, doma s Bohemkou a teď s Duklou. To je samozřejmě sakra málo," uvědomuje si Starka.

Z týmu, který před rokem na jaře v soutěži exceloval a myslel na Evropu, odešel přitom prakticky jen Martin Zeman, s 12 asistencemi nejlepší nahrávač minulého ročníku Synot ligy, který po vypršení smlouvy zamířil do švýcarského Sionu. Jinak zůstal příbramský kádr prakticky pohromadě.

Na podzim 20 bodů, na jaře zatím 5

"To by mě taky zajímalo, proč jsme se tak výkonnostně propadli," opakuje Starka položenou otázku. Ještě na podzim Příbram uhrála 20 bodů a přezimovala na 9. pozici. Na jaře přidala v dosavadních 11 zápasech pouhých 5 bodů, osmkrát prohrála.

A to má v kádru vedle nadějných mladíků z akademie i spoustu hráčů, co prošli reprezentací. Zápotočného, Rezka, Bednáře... "A Hrušku," připomíná Starka gólmana, který patří do širšího reprezentačního kádru i dnes.

"Nějaké chyby se udělaly, já vždycky začínám u sebe, takže vím i o tom, co jsem měl udělat líp já sám. Co to bylo, to si zatím nechám pro sebe, na to bude možná čas po sezoně. Teď se ale musíme kousnout a ligu zachránit," burcuje Starka.

Pozici trenéra Pavla Tobiáše nechce nijak speciálně hodnotit. "Prostě tým připravuje, to je jeho práce. Já se s klukama snažím taky průběžně komunikovat, pořád to máme v rukou," zdůrazňuje.

Od 10. příčky vypadá tabulka následovně: Bohemians 30, Teplice 29, Zlín 28, JIhlava 27, Příbram 25, Olomouc 24 a první sestupující Baník 14.

Příbram teď jede do Zlína, hostí Slavii a končí v Jablonci. "Nějaké body ještě uhrát musíme," ví Starka.

Výhodou Příbrami jsou lepší vzájemné zápasy s Olomoucí (3:0 a 3:1) i s Jihlavou (4:1 a 3:1).  Zlín v Příbrami na podzim 2:1 vyhrál, o to cennější by tedy pro Příbrami bylo vrátit mu to v sobotu i s úroky.

Vzájemné zápasy má lepší Příbram

Zmíněná lepší bilance s Olomoucí i Jihlavou samozřemě dává Příbrami tu výhodu, že kdyby se s jedním nebo s oběma jmenovaných týmů ocitla po 30. kole na shodném bodovém zisku, stlačila by je v tabulce pod sebe Chtějí-li tedy Hanáci či Vysočina skončit před Příbramí, musí získat víc bodů než Středočeši.

V minulém domácím utkání s Duklou už Příbram prohrávala 0:2, ještě ale stihla skóre vyrovnat. A musela to zvládnout bez Romana Bednáře, v tomto ročníku autora zatím 7 branek. "Měl snad zablokovaný krk nebo záda, fyzioterapeuti se ho snažili dát dohromady, ale nešlo to. Tak věřím, že v závěru soutěže ještě týmu pomůže, bude to zapotřebí," zdůrazňuje Starka.

A co kdyby se záchranářské práce nevydařily? "No tak by Příbram spadla a hrála by druhou ligu. Samozřejmě bychom chtěli hned zpátky, ale vím, že by to nebylo rozhodně snadné, není to lehká soutěž," podotýká příbramský boss.

"Ale my tu první ligu udržíme, zvládneme to," slibuje fanouškům.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama