Steaua se trápí. Využije toho Slavia?

Martin Jůzek
18. 9. 2007 12:00
Soupeři Slavie patří v lize až sedmá příčka
Nikolita (vlevo) v dresu Steauy Bukurešť v zápase proti Bate Borisov
Nikolita (vlevo) v dresu Steauy Bukurešť v zápase proti Bate Borisov | Foto: Reuters

Praha - Historická premiéra Slavie v Lize mistrů se blíží. Už ve středu večer se pražský tým utká na domácím hřišti se Steauou Bukurešť, nejúspěšnějším a nejpopulárnějším klubem v Rumunsku.

Oba celky už se v evropských pohárech potkaly, před osmi roky ve třetím kole Poháru UEFA. Tehdy Pražané dominovali a soupeře porazili 4:1. V odvetě po remíze 1:1 udrželi postup.

Poté nastal obrat, začalo se dařit Steaue. Předloni se dostala až do semifinále Poháru UEFA a v též sezoně slavila titul. Momentální forma však hovoří spíše pro Slavii.

Oba týmy sice o víkendu remizovali, ale na rozdíl od červenobílých, kteří v nejvyšší české lize okupují první místo, se Steaua trápí.

O Ligu mistrů bojovala stejně jako Slavia ve dvou předkolech a v utkání proti běloruskému Borisovu (2:2) neměla daleko k porážce. Navíc v tabulce rumunské fotbalové soutěže jí patří až sedmá pozice a na vedoucí Kluž ztrácí po nedohraných sedmi kolech šest bodů.

Skóre 4:2 nasvědčuje tomu, že bukurešťské mužstvo sází hlavně na defenzivu. Mohl se o tom v neděli přesvědčit i trenér Karel Jarolím, jenž se osobně vydal sledovat středečního soupeře.

Kouč Slavie v neděli večer navštívil stadion Stadionul Ghencea, na němž se Steaua utkala s městským rivalem Rapidem. Zápas skončil bezbrankovou remízou, ale Rapid byl blíže k výhře.

V důležitém ligovém souboji zachránil loňského vicemistra několikrát kolumbijský gólman Zapata. Ten je spolu s polským reprezentačním obráncem Golanskim jediným zahraničním hráčem v kádru Steauy.

Tým složený z mnoha reprezentantů vede legenda Hagi

Jinak je kádr složen z domácích fotbalistů, z nichž několik také obléká reprezentační dres Rumunska. Mezi ně se například řadí Goian, Petre, Dica a samozřejmě kapitán Radoi.

Mužstvo v létě převzal jeden z nejznámějších fotbalistů Rumunska Gheorghe Hagi. Jenže ve svých dvaačtyřiceti letech tato hvězda stále čeká na výraznější trenérský úspěch.

Hagi už koučoval reprezentaci Rumunska, ale na světový šampionát ji nedovedl. Poté působil několik let v Turecku, ale ani tam se mu v Bursasporu a Galatasarayi nedařilo.

V roce 2005 se poprvé ozvala Steaua, jenže finanční nároky rumunské ikony nebyla ochotna splnit. Nakonec se Hagi do nejznámějšího klubu přece jen přesunul, a to po krátké epizodě v Temešváru.

Vede klub, který založila armáda v roce 1947 a jenž zažil největší období své slávy v osmdesátých letech. V sezoně 1985/86 triumfoval v Poháru mistrů evropských zemí, soutěži předcházející Lize mistrů. Do finále se Steaua dostala i tři roky nato, ale na AC Milán nestačila.

 

Právě se děje

Další zprávy